2017-03-01 20:52:10 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:45

Küçük Tansiyonum Düştü Ne Yapmalıyım, 5 Olursa Ne Yapmalı?

Dolaşım sisteminin merkezi olan kalp, vücudun en önemli organlarından biridir. Bu hayati organın temel işlevi, vücuda kan pompalamaktır. Kan basıncı, kanın

Küçük Tansiyonum Düştü Ne Yapmalıyım, 5 Olursa Ne Yapmalı?

Dolaşım sisteminin merkezi olan kalp, vücudun en önemli organlarından biridir. Bu hayati organın temel işlevi, vücuda kan pompalamaktır. Kan basıncı, kanın dolaşım halindeyken kan damarı duvarlarına uyguladığı basınç olarak tanımlanabilir. Kan basıncı iki şekilde sınıflandırılabilir: (1) Sistolik; Ve (2) Diyastolik tansiyon. Sistolik tansiyon büyük tansiyon demektir, diyastolik tansiyon ise küçük tansiyon. Şeker hastalığından, yetersiz beslenmeye, uykusuzluktan gıda alerjisine pek çok nedenden dolayı küçük tansiyonda düşme meydana gelebilmektedir.  Uzmanlar 12/8’i ideal tansiyon olarak tanımlıyor. Bu durumda 12 büyük tansiyonu, 8 ise küçük tansiyonu gösteriyor.  Küçük tansiyonun 6 ve 6’nın altına düşmesine küçük tansiyon düşüklüğü denir.

B vitamini eksikliği

Küçük tansiyon düşüklüğünün en sık karşılaşılan nedenlerinden biri de B vitamini eksikliği, özellikle vitamin B12 ve folik asit eksikliğidir. Vücuttaki bu iki temel besinin eksikliği, anemiye ve kan basıncını düşürmeye yol açabilir.

Yaşlanma

Yaşlanma küçük tansiyon düşüklüğüne neden olan bir diğer faktördür.  Yaşla birlikte, aort damarı ve diğer kan damarları daralır veya sertleşir, bu da kalbe iletilen kan miktarını azaltır. Kalp kası rahatlar ve bunun sonucunda küçük tansiyonda düşmeler görülebilir.

İlaçların yan etkileri

Yüksek tansiyon düşürücü ilaçlar, beta blokerler, antidepresanlar ve diüretikler gibi bazı ilaçlar da yan etki olarak küçük tansiyonu düşürebilmektedir. Düzenli kullandığınız ilaçları gözden geçirin, size dokunan ilacı doktor kontrolünde muadili ile değiştirttin.

Şeker hastalığı

Şeker hastalığı da küçük tansiyon düşmesinin ana sorumlularından biridir. Diyabet olarak da bilinen şeker hastalığı sinir sistemine büyük zarar verir. Sinirler hasar gördükten sonra, kan damarları, bu değişime alışmak için küçük tansiyonu düşürme yoluna gidebilir.

Dehidrasyon

Dehidrasyon yani vücudun susuz kalması da kan basıncının normalin altına inmesine, küçük tansiyon düşüklüğüne yol açan bir diğer nedendir. Vücut susuz kaldığında kan hacmi düşer bu da küçük tansiyonu düşürür.

Alerjik reaksiyonlar

Solunum güçlüğü, yutkunmada zorlanma, ciltte kaşıntı gibi belirtiler veren alerjik reaksiyonlar da kan damarlarını genleştirebilir ve kan basıncını, küçük tansiyonu düşürebilir. Alerjik reaksiyonlar doktorun reçete edeceği antialerjik ilaçlar ile kontrol altına alınabilir.

Kan kaybı

Travma veya yaralanmalardan dolayı organlarda meydana gelen kan kaybı, iç kanama gibi durumlar da küçük tansiyonun ciddi oranda düşmesine neden olabilmektedir. Bu durum, aşırı kanamanın olduğu regl dönemlerinde de yaşanabilir. Bununla birlikte, sorunlar tedavi edildikten sonra kan basıncı normale döner.

Septisemi (Kan zehirlenmesi)

Septisemi, (Kan zehirlenmesi) kana bakteri ya da toksin karışması ile ortaya çıkan durumdur. Yani kan dolaşımında enfeksiyona neden olan patojenler varlığı da küçük tansiyon düşüklüğünün olası nedenlerindendir.

Gebelik

Gebelik döneminde hormonlarda meydana gelen değişimler ve dolaşım sistemi büyümekte olan fetusa daha fazla kan temin etmek üzere genişlemesi de küçük tansiyonda düşme yapabilmektedir.Gebeliğin ilk yirmi dört haftasına giren kadınlar genellikle gebelik sırasında düşük kan basıncına maruz kalırlar, ki bu durum tıbben normal kabul edilir. Doğumdan sonra kan basıncı da normale döner.

Küçük tansiyon düşüklüğünün diğer nedenleri

  1. Diyastolik basınç kalp kapakçıklarında sorun olması, kalp krizi veya kalp yetmezliği gibi kalple ilgili problemler
  2. Troidlerin az veya fazla çalışması
  3. Addison hastalığı
  4. Romatizma hastalıkları
  5. Adrenal yetmezlik
  6. Hipoglisemi

Küçük tansiyon nasıl yükseltilir?

Kardiyoloji doktoruna gidin

Küçük tansiyonun düşüklüğünden muzdaripseniz bir Kardiyoloji  doktoruna başvurmalısınız. Doktorunuz çeşitli tetkikleri yaptıktan sonra durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi gerçekleştirecektir.

Tuzlu ayran için

Tuzlu ayran gibi tuzlu içecekler de küçük tansiyonunuzun kısa sürede normale dönmesine yardımcı olabilir.

Epsom tuzu kullanın

Küveti suyla doldurup içine 1 su bardağı Epsom tuzu atıp karıştırın. Epsom tuzunu eczaneden bulabilirsiniz. Yatmadan önce bu suda 10-20 dk bekleyin. Tansiyonunuz kısa sürede normale dönecektir.

Bol su için

Az miktarda su içiyorsanız, günlük su tüketimini 10-12 bardağa çıkarın. Su dehidrasyonla mücadele eder ve kan hacmini arttırır.Böylelikle tansiyonun normale dönmesine yardımcı olur.

İlacınızı değiştirin

Küçün tansiyon düşüklüğünüz düzenli kullandığınız bir ilacın yan etkisi olarak ortaya çıktıysa doktorunuza bu durumu bildirip ilacı değiştirin.

Pancar suyu

Pancar, kırmızı kan hücrelerinin üretimini tetikleyen ve dolayısıyla kan hacmi ve basıncını arttıran demir açısından zengin bir bitkidir. Pancar suyu içmek de küçük tansiyonu yükseltip normale dönmesini sağlayabilir.

Not: Bu yöntemleri denemeden doktorunuza başvurun.

Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir? Kesin Çözüm Doğal Yöntemler Tıklayınız 

Tansiyon Neden Düşer? Düşük Tansiyon Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Tıklayınız

Adaçayı Ve Siyah Çay Tansiyonu Yükseltir mi, Düşürür mü? Tıklayınız

Yeşil Çay Tansiyonu Yükseltirmi, Düşürürmü? Bilimsel Çalışma Sonuçları Tıklayınız

Hamilelerde Tansiyon Düşüklüğü Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Mavi Kadın