03 Aralık 2020, Perşembe 00:14

Kudret Narı Fiyatı Nedir, Nerede Bulunur, Neye İyi Gelir?

Kudret Narı Fiyatı Nedir, Nerede Bulunur, Neye İyi Gelir?

Diyetisyen Gülşen Lükel, kudret narının kullanımı ve faydaları hakkında bize şöyle bilgiler veriyor; Latince ismi Momordica charantina olan kudret narı, mide bağırsak rahatsızlıklarının tedavisinde en etkili besinlerdendir. Kudret narının meyvesi ve yaprakları vitaminle minarel açısından oldukça zengindir. Kudret narının anavatanı Hindistan'dır, bu meyve özellikle gastritle ülser gibi mide hastalıklarına şifadır.

Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye kitabında buyruluyor ki:

(Mi'de ülserine karşı çok iyi ilâc, iki (Kudret narı) doğranıp, şişedeki bir kilo zeytin yağına konur. Şişe, güneşde bırakılır. Birkaç hafta sonra, sabâhları aç iken, bir çorba kaşığı içirilip, bir sâat hareketsiz sırt üstü yatılır. Kudret narı, [Momardika Charantia, Bolsanaple] sarmaşık olup, çiçekleri küçük sarı, yaprakları çınar ağacının yaprağı gibidir. Meyvesi, üstü çıkıntılı, yeşil hıyâr gibidir. İçi beyâz ise de, kesilince, kırmızı olur. Kırmızı çekirdekleri saklanıp, Mayısda dikilir. Bu yağ, bâsur için de içilir. Derideki yaralara da sürülür.)

Kudret narını internetten sipariş verebilir, aktarlardan temin edebilirsiniz. Kudret narının fiyatı 18 TL-35 TL arasında değişmektedir.

Kudret Narı Nasıl Kullanılır?

 1. Kudret narı, sonbaharda toplanıp meyveleri taze olarak yendiği gibi tohumlarından kudret narı yağı veya kudret narı macunu olarak da tüketilebilir.
 2. Kudret narı meyvesi genellikle balla yahut zeytinyağıyla karıştırılarak hazırlanır.
 3. Doğal ürün satan yerlerden kudret narı macununu hazır şekilde temin edebilirsiniz.
 4. Kudret narı meyvesi ve zeytinyağıyla hazırlanmış macunları yine doğal ürün satan marketlerde bulabilirsiniz.
 5. Sabah akşam yemek yemeden önce bir tatlı kaşığı tüketilir.
 6. Kudret narı, eczanelerde kapsül olarak da satılmaktadır, doktor onayıyla günde 2-3 kapsül alınabilir.

Diyetisyen Gizem Taşkın, kudret narı bitkisi hakkında şu bilgileri veriyor:

Kudret narı bitkisi, mide hastalıklarında özellikle Helicobacter Pylori enfeksiyonlarında, bakteri sayısını azalttığı, bakterinin aktivitesini baskıladığı ve çoğalmasını engellediği yapılan bilimsel çalışmalarda görülmüştür. Mide hastalığı olan kişilerin, sabah aç karnına zeytinyağı içinde bekletilmiş 1 tatlı kaşığı kudret narı tüketmeleri tedavilerine yardımcı olabilir.

Diyetisyen Özlem Akın Uzunhasanoğlu, kudret narının hem kabızlıkta hem de mide rahatsızlıklarında şifa olacağını, sabah ve akşam aç karnına 1 yemek kaşığı yemek gerektiğini bildiriyor.

Dr. Ömer Coşkun, kudret narının mide kanseri tedavisinde en etkili bitkilerden biri olduğunu bildirdi ve sözlerine şöyle devam etti: "Bir adet kudret narına zeytinyağı ekleyip 10 gün kadar zeytinyağında bekletin, en şifalı yağlardan birini elde etmiş olacaksınız. Yahut kudret narını küçük küçük kesip pekmezle karıştırın, dünyanın en faydalı macunlarındandır."

Kudret Narı Nasıl Hazırlanır?

Kudret narı bitkisinin kırmızı çekirdeklerini çıkarın, çekirdeklerle işimiz yok, sarı kısmını bıçakla ince ince doğrayın. 1 su bardağı zeytinyağına doğradığınız sarı kudret narını koyun. 1 ay burada muhafaza edip, sabahları aç karnına 1 çay kaşığı için.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

10 Yorum

 1. Misafir

  Sorduğum sorunun cevabi dan başka her şey var sadece cevap yok

 2. aynur

  şansız adet olmak icin ne yapmak lazim lütfen destek olun

 3. Misafir

  Karar verin tarçın çayı adet mi geciktiriyor, çocuk mu düşürüyor?

 4. Bahtisen

  Merhabalar ben kudret narını kendim hazırladım ve aç olarak tuketiyorum ve çok çok memnunum kaç gün tuketmeliyiz yada ara vermelimiyiz?

 5. Hüseyin Sönmez

  Hazılanmış kudret narının güneşte bekletimesinin mantığı nedir.Zeytinyağı ışıktan ekilenir.Ben gölgede hergün tahta kaşıkla bir kere karıştırarak aynı sonuca ulaştım.

 6. Cleo

  Menopoz a girdim sandım 3 aydır adet olmuyordum. Bir bardak kaynamış suya 1 çubuk tarçın attım.Soguyunca içtim, ama yarısını diğer yarısını bı kaç saat sonra. 3 gün içtim bu şekilde 2 gün sonra adetim gayet normal seyrinde devam etti. Bakalım gelecek 28.gunu bekliycem.

 7. Handan

  Bende 2 3 kez yogurda karıştırıp yedim tarçıni adet günüm geldi geçiyo ondan olabilirmi çok endişeliyim hamilemiyim diye strese girdim

 8. ceyda

  Tarcin icoyudum gerçekten adetim gecikmiş olabilirmi

 9. Muhittin

  Yagini mi icecegiz

 10. hayri birlik

  idrar torbasında sarkmavar doktora gittim bunu ömür boyu böyle çekeçeksin dedi doktorlarımdan bunun tedavisi varmı teşekkürler

 11. Efendim idrar torbası sarkması ameliyat ile şifa olur bir rahatsızlıktır. Tek doktora bağlı kalmayın. Tahlil sonuçlarınıda yanınıza alıp bu konuda uzman bir kaç hekime görünün.

 
 
KAPAT