22 Ocak 2020, Çarşamba 13:28

Kulak Kireçlenmesi Bitkisel Tedavisi Ne İyi Gelir Nasıl Geçer

Kulak Kireçlenmesi Bitkisel Tedavisi Ne İyi Gelir Nasıl Geçer

Kulak kireçlenmesi olarak da bilinen otoskleroz işitme kaybı olarak belirti veren bir kulak hastalığıdır.  Kulak kireçlenmesi, kulak zarı ile iç kulağın bağlantısını sağlayan üzengi kemiğinin sertleşip, büyümesi sonucu meydana gelir. Kulak kireçlenmesi belirtileri çok benzer olduğundan genellikle vertigo ile karıştırılır. Erken erişkinlik döneminde sıkça rastlanır, ancak genellikle olarak kadınlarda görülür. Uzmanlar kulak kireçlenmesinin genetik bir hastalık olduğunu tespit etmişlerdir. İşte bu hastalığın sık karşılaşılan belirtileri;

Kulak Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Kulak Çınlaması

Tıbbi ismi tinnitus olan kulak çınlaması kulak kireçlenmesinde en çok görülen belirtilerindendir. Bu durum çok rahatsız edici olup, kişiyi çileden çıkarabilir. Çınlama sesleri yavaş yavaş işitme yeteneğini etkileyip, kısmi isitme kaybına neden de olabilir.

İşitme kaybı

Kulak kireçlenmesi genellikle kalıtsal bir hastalıktır ve üst kuşaklarınızda varsa size de geçebilir. Duymakta zorlanıyorsanız kulak kireçlenmesinden şüphelenebilirsiniz.

Gürültülü Ortamda İyi İşitme

Kulak kireçlenmesinin bir diğer belirtisi de kulak kireçlenmesinin olan kişilerin, sesleri  gürültülü ortamlarda, sakin yerlerden daha iyi işitmeleridir.

Fısıltı gibi düşük perdeli sesleri duyamama

Baş dönmesi

Denge kaybı

İşitme kaybına bağlı olarak ortaya çıkan, kulaklarda veya kafada çınlama, vızıldama veya tıslama sesi, baş dönmesi, denge sorunları veya kulak çınlaması şikayetleri

Sık sık baş dönmesi sorunu yaşıyorsanız, kulağınızda kireçlenme olabilir.

Kulak Kireçlenmesi Neden Olur?

Kulak kireçlenmesinin nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte bu durumun genetik olduğu düşünülmektedir. Yani anne babanızda, üst kuşaklarda kulak kireçlenmesi varsa sizde de bu problem meydana gelebilir.

Gebelik, hormonal değişimler yaşama, kızamık enfeksiyonu geçirme, bağışıklık sistemi bozuklukları ve iç kulak çevresindeki kemiklerde oluşan kırıklar gibi durumlar da kulak kireçlenmesinin oluşması için risk faktörü durumlardır.

Kulak Kireçlenmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kulak burun boğaz doktoruna gidilir.

Kulak Kireçlenmesi Nasıl Teşhis Edilir?

Kulak kireçlenmesi sorunu yaşayıp doktora başvuran hastalara işitme testleri uygulanır ve ailesindeki bu hastalık geçmişi var mı diye araştırılır. Kulağın muayene ve test sonucuna göre kulak kireçlenmesi teşhisi konursa, tedavi nedenine göre değişir.

Kulak Kireçlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak kireçlenmesinin tedavisi ilaçlar yolu veya ameliyat ile yapılır. İlaç ile tedavide sodyum fluorid, kalsiyum ve vitamin D tabletleri kullanılır.

Kulak kireçlenmesi ameliyatla tedavi: Kulak kireçlenmesinde tercih edilen bir diğer tedavi yöntemi de ameliyattır. "Stapedotomi" ismi verilen bu ameliyatta üzengi kemiğinin çıkarılarak yerine metal ya da plastik bir protez yerleştirilmesi esasına dayanır.  Ameliyattan sonrası birkaç gün süreyle baş dönmesi görülebilir, bu nedenle yatak istirahatı yapılmalıdır.. Her ameliyatta olduğu gibi kulak kireçlenmesi ameliyatında da bazı riskler söz konusudur. Bu yüzden iki kulakta birden kireçlenme varsa öncelikle bir kulağın ameliyatı yapılmalı, sonuca göre diğerine de ameliyat gerekip gerekmediğine karar verilmelidir.

İşitme cihazı kullanımı: Doktorunuz ameliyatı uygun bulmazsa, ilaçla tedavi de mümkün değilse işitme cihazı kullanımını önerebilir. Bu cihaz, kulak kireçlenmesi rahatsızlığını gidermez veya ilerlemesini durdurmaz.

Gingko Biloba: Gingko biloba ismindeki vitamin takviyesi, kulak içine kan akışını artırarak kulak kireçlenmesine şifa olabilir.

Çörek otu yağı: Ağızdan alınma yolu ile veya kulağa damlatma yolu ile çörek otu yağı kulak kireçlenmesini geçirmeye yardımcı olabilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT