Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
03-02-2023 16:10 | Güncelleme : 01-03-2023 11:04

Kulak nasıl delinir? 9 adımda evde iğne ile kulak delme işlemi

Google News

Kulak delme işlemi, kulak memesinden yahut kulağın orta veya üst kıkırdak kısmından yapılır. Kulak deldirmek için gümüş, takı satan yerlere ve kuyumculara gidebilirsiniz. Ayrıca aşağıda bildireceğimiz adımları uygulayarak evde enfeksiyon kapmadan güvenli bir şekilde kulağınızı kendiniz de delebilirsiniz. Peki kulak nasıl delinir? İşte ayrıntılar:

Kulağınızı delmeden önce deleceğiniz bölgeyi eczaneden alacağınız alkol veya izopropil alkollü bezle dezenfekte etmeniz önerilir.
Kulağınızı delmeden önce deleceğiniz bölgeyi eczaneden alacağınız alkol veya izopropil alkollü bezle dezenfekte etmeniz önerilir.

Küpe yüzyıllardır kadınlar tarafından severek kullanılan bir takıdır. Küpe takmak kadınlara ayrı bir endam ve çekicilik katar. Bu nedenle henüz küçük yaşlardan itibaren kız çocuklarının kulakları deldirilir. Her ne kadar çok tasvip edilmeyen bir yöntem olsa da pek çok kişi kulaklarını evde kendi kendine deler. Mikrop kapmadan evde kulak delme işlemi için şunları yapmalıdır:

ADIM ADIM EVDE KULAK DELME

Ellerinizi yıkayın veya eldiven giyin ve kulak deleceğiniz bölgeyi eczaneden alacağınız alkol veya izopropil alkollü bezle iyice silin, kulaklarınızın tamamen kurumasını bekleyin.

Kulağınızı rahatça delmek için öncelikle saçlarınızı toplayın.

Küçük bir tencereye su koyup kaynatın.

Tencereyi ocaktan alıp içerisine kulak delmekte kullanacağınız iğneyi atıp 5-10 dakika boyunca suda bekletin. Bu işlem için takacağınız küpeden biraz daha kalın bir iğne kullanın.

Kulak nasıl delinir? 9 adımda evde iğne ile kulak delme işlemi

Kulak delmek için tuhafiyelerde satılan dikiş iğnesini kullanmamalı. Eczaneden enjektör almanız lazım. Enjektörün iğnesini kullanmalısınız, iğne kalınlığı 30 gauge (yaklaşık 0,3 mm çapında) olması yeterli. Eczacıdan bu kalınlıkta enjektör isteyebilirsiniz.

Ellerinize lateks eldiven geçirin. Kaynar suyu süzüp iğneyi tencereden alın.  Oksijenli su yahut alkol ile iğneyi silip dezenfekte edin.

Derin bir nefes alın ve iğneyi kulak memenize dik gelecek şekilde kulağınızı delin. Elinizin ayarına güvenmiyorsanız bu işlere yatkın bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz.

İğneyi geçirdikten sonra bir bakın. Deldiğiniz yer istediğiniz konumda değilse iğneyi hemen çıkarın. Birkaç güne içinde taze açılmış delikler iz bırakmadan kapanacaktır. Daha sonra yine tekrar deneyebilirsiniz. Ayrıca arka arkaya deneme yapmak da mümkün. Bu durumda başka enjektörün iğnesini kullanmak iyi olacaktır. Birkaç kez delmek kulağı tahriş edebileceğiniz kulakta hafif şişlik görülebilir.

İğneyi kulaktan çıkarın, deldiğiniz yer kanamaya başlayacaktır. Pamukla kanı durdurun. Kan durduğunda küpenizi artık takabilirsiniz.

Kulak nasıl delinir? 9 adımda evde iğne ile kulak delme işlemi

EVDE KULAK DELMENİN RİSKLERİ NELERDİR?

Evde kendi kendinize kulak delmek gümüşçüde deldirmekten daha risklidir ve enfeksiyona neden olabilir. Bu nedenle evde kulak deldirmek kesinlikle önerilmez. Evde kulağınızı deldiyseniz kulağın enfeksiyon kaptığını gösteren belirtiler şöyledir:

  • Kulağı deldiğiniz yerde kızarıklık ve ağrı
  • Delikten sarı veya şeffaf renk akıntı gelmesi.
  • Baş ağrısı
  • Kulak deliğine deyince kulağı sıcak hissetme
  • Delinen yerde şişlik
  • Delinmiş kulak memesi veya kıkırdakta hassasiyet.
  • Yüksek ateş

Kulağınızda yukarıda bildirdiğimiz enfeksiyon belirtileri ile karşılaşırsanız en kısa zamanda sağlık ocağına aile hekimine başvurmalısınız. Enfeksiyonun tedavisi için doktor size uygun antibiyotik reçete edecektir. Antibiyotiğin düzenli kullanımı enfeksiyonun kısa sürede geçmesinde etkili olacaktır.

Kaynak : Mavi Kadın
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.