26 Mayıs 2022, Perşembe 17:22

Kulakta Neden Sivilce Çıkar Kulağımda Sivilce Çıktı Ne Yapmalı?

Kulakta Neden Sivilce Çıkar Kulağımda Sivilce Çıktı Ne Yapmalı?

Sivilce, dünyada yaşanan en yaygın cilt problemlerinden biridir. Sivilceler vücudun farklı bölgelerinde görüleceği gibi kulakta da oluşabilir. Kulak, kulak

Sivilce, dünyada yaşanan en yaygın cilt problemlerinden biridir. Sivilceler vücudun farklı bölgelerinde görüleceği gibi kulakta da oluşabilir. Kulak, kulak kanalında, kulak kıkırdağında veya kulaklarınızın arkasında veya yakınında oluşabilir. Sivilce, ciltteki gözeneklerin yağ, ölü deri hücreleri veya mikroplar tarafından tıkandığında ortaya çıkar. Bu durum; hijyen eksikliği, aşırı kış ve yaz havaları, şapka veya kask takma, ergenlik dönemi, hamilelik gibi hormonal dalgalanmalar, kulak deldirme, düşük kaliteli kozmetik ürünleri kullanmak, kulağa kum girmesi, bazı ilaçların yan etkisi olarak (özellikle doğum kontrol hapları ve kortizonlar), kötü beslenme, aşırı stres ve çok fazla sebum üretimi gibi birçok sebepten meydana gelebilir. İster büyük ister küçük olsun, kulaklardaki sivilceler bazı basit ve etkili doğal ev yöntemleri ile tedavi edilebilir.

Kulak İçinde, Dışında, Kulaktaki Sivilce Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler

Sıcak Kompres

Kulaktaki sivilcelerden kurtulmak için sıcak kompres yapmak çok faydalı olabilir. Isı aynı zamanda iltihap ve tahrişin azaltılmasına yardımcı olur, bu da kirlerin yüzeye çıkması için sivilceyi yumuşatır. Ayrıca ısı; sivilce ile ilişkili problemlerin azaltılmasında yardımcı olur.

 1. Bir bezi ılık-sıcak arası suda ıslatın ve fazla suyu sıkın.
 2. Sıcak kompresi kulağa 5 dakika süreyle uygulayın.
 3. Kulağınıza su kaçırmamaya dikkat ederek bölgeyi yıkayın.
 4. Bu yöntemi birkaç gün boyunca günde iki kez kullanın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Bakterileri öldürür ve aynı zamanda tıkalı gözenekleri açar.

 1. Biraz elma sirkesi ve biraz suyu karıştırın.
 2. Bu karışıma biraz pamuk batırın.
 3. Doğrudan sivilce üzerine uygulayın.
 4. 10 dakika bekletin, ardından ıslak pamuk ile bölgeyi iyice temizleyin.
 5. Hızlı sonuç almak için bu uygulamayı günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı kulaktaki sivilcelerin tedavisinde mükemmeldir. Bu yağ; cilt problemlerine neden olan bakterilerle savaşmaya yardımcı olan anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Ayrıca, sivilce nedeniyle kızarıklık ve yangıların azaltılmasına yardımcı olur. Hindistan Dermatoloji, Venereoloji ve Leproloji Dergisi'nde 2007 yılında yayınlanan bir çalışmada; %5 çay ağacı yağının bölgesel olarak uygulanmasının hafif ila orta dereceli akne vulgaris için etkili bir tedavi olduğu ifade edilmiştir.

 1. Biraz su ile biraz çay ağacı yağını seyreltin.
 2. İyice karıştırın ve içine biraz pamuk batırın.
 3. Islatılmış pamuğu 10 dakika boyunca sivilce üzerinde bekletin.
 4. Temiz bir pamuk kullanarak bölgeyi silin.
 5. Bu uygulamayı günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.

Zerdeçal

Zerdeçal, kulaklar dahil olmak üzere tüm sivilce türleri için doğru ve etkili bir çözümdür. Sivilceye neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur ve sivilcelerin oluşmasını önler. Aynı zamanda, sivilcelerin neden olduğu iltihaplanmayı azaltmak için iyi bir iltihap sökücü özelliklere sahiptir. Kimya ve Eczacılık Bülteni'nde 2013 yılında yayınlanan bir araştırmada, zerdeçalda bulunan kurkumin maddesi sayesinde, sivilceye neden den olan sivilce bakterilerinin oluşmasını engelleten mikrop karşıtı özelliği gösterdiği bildirilmiştir.

 1. Zerdeçal ve balı eşit miktarda karıştırın, daha sonra doğrudan sivilce üzerine uygulayın. Bir gece bekletin. Ertesi sabah, soğuk su ile durulayın. Günde bir kez uygulayabilirsiniz.
 2. Ayrıca bir bardak ılık süte 1 tatlı kaşığı zerdeçal ekleyebilir ve sivilce oluşumunu engellemek için yatmadan önce düzenli olarak içebilirsiniz.

Beyaz Diş Macunu

Düzenli diş macunu kullanımınız da sivilcelerini hızlı bir şekilde geçirmek için kullanılabilir. Sadece beyaz diş macunu kullanın ve jel veya aromalı diş macunu kullanmaktan kaçının.

 1. Yatmadan önce sivilce üzerine beyaz diş macunu sürün.
 2. Ertesi sabah, nemli bir bez veya ıslak bir pamuk kullanarak temizleyin.
 3. Dilerseniz, işlemi gündüz tekrar edebilirsiniz.

Bal

Bal doğal bir antibiyotik ve iltihap sökücü olduğundan, kulaktaki sivilceleri tedavi edip enfeksiyonları önler.

 1. Biraz pamuğu bala batırın, doğrudan sivilce üzerine koyun ve 30 dakika bekletin. Islak pamuk ile iyice temizleyin. Bu uygulamayı günde birkaç kez uygulayın.
 2. Alternatif olarak, 1 yemek kaşığı bal ve yarım tatlı kaşığı tarçın tozunu iyice karıştırın. Etkilenen bölge üzerine uygulayın. 10 ila 15 dakika bekletin, sonra ıslak pamukla temizleyin. Günde bir veya iki kez bu uygulamayı tekrarlayın.

Uyarı: Hassas cildiniz olması durumunda tarçın kullanmaktan kaçının.

Aloe Vera

Kulakta sivilce tedavisi için bir başka iyi çözüm ise aloe vera'dır. Anti bakteriyel özelliklere sahiptir ve ciltte kızarıklık, şişlik ve iltihaplanmaları tedavi edebilir. Dermatolojik Tedavi Dergisi'nde 2014 yılında yayınlanan araştırmada, hafif ve orta derecede akne vulgarisin tedavisi için aloe vera'nın çok etkili olduğu bulunmuştur.

 1. Bir aloe vera bitkisinin yapraklarını kesin.
 2. Jelini çıkarın ardından sivilce ve iltihaplı bölgeye uygulayın.
 3. 20 dakika beklettikten sonra ıslak bir pamukla temizleyin.
 4. Etkili sonuçlar elde edene kadar bu uygulamayı birkaç gün boyunca günde 2 kez tekrarlayın.

Sivilcelerim Geçmiyor Sivilceye Limon Sarımsak Buz İyi Gelirmi? Tıklayınız 

En İyi Sivilce Kremi Markaları Ve Fiyatları Resimli Anlatım Tıklayınız

Kantaron Yağı Sivilce İçin Ve Cilde Nasıl Kullanılır? Kantaron Yağı Maskesi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT