2019-08-23 22:07:39 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:09

Künefe Kaç Kalori Kaymaklı Dondurmalı Künefe Kalori Değerleri

Lezzetiyle Hatay’dan çıkıp tüm Türkiye’ye yayılan, uğruna özel işletmeler kurulan künefenin seveni oldukça çoktur. Birçok şerbetli tatlının aksine fırından çıktığı gibi, sıcacıkken servis edilir. Ancak içinde bulunan peynir nedeniyle birçok tatlıdan

Künefe Kaç Kalori Kaymaklı Dondurmalı Künefe Kalori Değerleri

Künefe Kalori Değeri Nedir, Künefe Kilo Aldırır mı?

Lezzetiyle Hatay’dan çıkıp tüm Türkiye’ye yayılan, uğruna özel işletmeler kurulan künefenin seveni oldukça çoktur. Birçok şerbetli tatlının aksine fırından çıktığı gibi, sıcacıkken servis edilir. Ancak içinde bulunan peynir nedeniyle birçok tatlıdan daha ağır ve daha yüksek kalorilidir. 

Künefe Kaç Kalori?

Orta boy bir künefe, ortalama 175 gramlık porsiyonlarla servis edilir. Yaklaşık 465 kaloriye sahiptir. Tatlının içerisine kaymak eklenirse kalori miktarı ortalama 500’e yükselir. Üzerine bir kaşık kadar kaymak koyulursa fazladan 59 kalori daha eklenir. Bir top sade dondurma eklendiğinde ise artan kalori miktarı 104 olur. 

  1. Büyük boy (300 gramlık porsiyon) künefenin içerisinde 759 kalori vardır.
  2. Kalınca kesilmiş bir dilim künefede 200 kalori bulunur.
  3. 50 gramlık bir porsiyon künefe 127 kalori taşır. Porsiyon 100 gram olduğunda ise kalori değeri 253’e yükselir.
  4. Fıstıklı künefenin bir porsiyonu 440 kaloridir.

Besin Değerleri ( 1 porsiyon orta boy / 175 gr)

  1. 55 gram karbonhidrat,
  2. 20 gram yağ ve
  3. 8 gram protein.

Not: Bir porsiyon künefenin besin değerleri, hazırlanırken seçilen malzemeler ve tatlının boyutuna göre değişiklik gösterebilir. Belirtilen değerler, ortalama standartlar göz önüne alınarak hesaplanmıştır.

Künefe Kilo Aldırır mı?

Künefe hazırlanırken peynir, şerbet ve tel kadayıf kullanılır. Şeker ve yağ oranı fazla olduğu için kalori miktarı da hayli zengindir. Bu nedenle formunu korumak isteyen, kilo vermeyi hedefleyen ya da diyabet hastası olan kişiler için uygun bir tatlı değildir.

Özellikle kilo kontrolü sağlamak istiyorsanız şerbetli tatlıları tüketirken dikkatli olmanız gerekir. Bu tatlılar hazırlanırken içerisine bolca yağ ve şeker eklendiği için kilo artışına yol açabilir. Tabi bu durum tatlının hiç yenmemesi gerektiği anlamına gelmiyor. Doğru porsiyonlarda tüketmeye dikkat ettiğiniz sürece künefe yemenizde bir sakınca olmaz.

Ortalama bir porsiyon künefenin kalori miktarı 465’tir. Ayrıca yüksek kalorili besinler listesinde yer alır. Bu nedenle bir porsiyon künefe yerseniz kilo alma ihtimaliniz çok yüksektir. Özellikle diyet yaptığınız dönemlerde tüketmeniz tavsiye edilmez. Ancak 10- 15 günde bir olacak şekilde, küçük porsiyonlarla tüketebilirsiniz. Tabi aldığınız kalorilerin kiloya dönüşmemesi için daha fazla kalori yakmanız, yürüyüş vb. aktiviteler yapmanız gerekir. En sağlıklı tercih ise tadımlık bir parça yemeniz olacaktır. 

Mavi Kadın