12 Ağustos 2022, Cuma 09:36

Kurban Bayramına dair merak edilenler: Teşrik tekbirleri ne zaman ve nasıl söylenir? Arefe gününün fazileti nedir?

Kurban Bayramına dair merak edilenler: Teşrik tekbirleri ne zaman ve nasıl söylenir? Arefe gününün fazileti nedir?

Kurban Bayramı için hazırlıklar tüm hızlıyla devam ederken, arefe günü sabah namazında başlayan teşrik tekbirlerinin ne zamana kadar devam edileceği de merak ediliyor. Peki, Kurban Bayramı ne zaman? Bayramda teşrik tekbiri nasıl getirilir? Detaylar haberimizde…

‘Kurban Bayramı bu yıl hangi güne geliyor?’ Sorusu Müslümanlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. İslam dünyasında önemli bir yere sahip ‘Kurban Bayramına’ sayılı günler kala ‘Teşrik tekbiri ne zaman başlayacak?’, ‘Arefe gününün fazileti nedir?’ gibi sorular da gündeme geldi. İşte Kurban Bayramına dair merak edilen tüm detaylar:

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Kurban Bayramı arefe günü 2022 yılında 8 Temmuz Cuma gününe denk geliyor. Kurban Bayramının birinci günü ise 9 Temmuz Cumartesi günü olacak.

 • Kurban Bayramı 1. Gün: 9 Temmuz Cumartesi
 • Kurban Bayramı 2. Gün: 10 Temmuz Pazar
 • Kurban Bayramı 3. Gün: 11 Temmuz Pazartesi
 • Kurban Bayramı 4. Gün: 12 Temmuz Salı

TEŞRİK TEKBİRLERİ NE ZAMAN SÖYLENİR?

Arefe günü sabah namazından, Kurban bayramının dördüncü günü ikindi namazına kadar, erkek-kadın herkes, cemaatle kılsın, yalnız kılsın, 23 vakit farz namazda selam verir vermez, (Allahümme entesselam...) demeden önce, bir kere, vacib olan teşrik tekbirini söylemeli, yani, (Allahü ekber, Allahü ekber. La ilahe illallahü vallahü ekber, Allahü ekber ve lillahil-hamd) demelidir.

Camiden çıktıktan veya konuştuktan sonra, artık teşrik tekbirini okumak gerekmez. (Halebi)

Erkekler, yüksek sesle okuyabilir. Bu tekbir getirilen günler, Arefe, bayram ve eyyam-ı teşrik denilen üç gündür, hepsi beş gün ediyor. İlk güne Arefe, ikinci güne bayram, Zilhiccenin 11., 12. ve 13. günü olan diğer üç güne de, eyyam-ı teşrik [teşrik günleri] deniyor.

TEŞRİK TEKBİRİ NASILDIR?

Teşrik tekbiri şöyledir:

‘Allahü ekber, Allahü ekber. La ilahe illallahü vallahü ekber. Allahü ekber ve lillahil-hamd’.

AREFE GÜNÜNÜN ÖNEMİ NEDİR?

Arefe diye hangi güne denir ve bu günün önemi, özelliği, fazileti nedir? Diye soranlar için arefe günün önemi şöyle:

Arefe; Zilhicce ayının dokuzuncu günü, Kurban Bayramı'ndan önceki güne verilen isimdir. Arefe, zilhiccenin dokuzuncu günüdür, başka günlere Arefe denmez. Hadîs-i şeriflerde buyuruldu ki:

 • (Arefe gününe hürmet ediniz! Çünkü Arefe, Allahü teâlânın kıymet verdiği bir gündür.)
 • (Arefe günü bin İhlas okuyanın bütün günahları affolur ve her duası kabul olur. Hepsini Besmele ile okumalıdır.)
 • (Arefe gecesi ibadet edenler, Cehennemden azad olur.)
 • (Arefe günü oruç tutanların, iki senelik günahları affolur. Biri, geçmiş senenin, diğeri, gelecek senenin günahıdır.)

AREFE GÜNÜ ORUÇ TUTMANIN ÖNEMİ NEDİR?

Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmak sevaptır; fakat Arefe günü oruç tutmak daha çok sevaptır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

 • (Arefe günü oruç tutana, Âdem aleyhisselamdan, Sûr’a üfürülünceye kadar yaşamış bütün insanların sayısının iki katı kadar sevap yazılır.) [R. Nasıhin]
 • (Arefe günü tutulan oruç, bin gün [nafile] oruca bedeldir.) [Taberani]
 • (Arefede tutulan oruç, iki bin köle azat etmeye, iki bin deve kurban kesmeye ve Allah yolunda cihad için verilen iki bin ata bedeldir.) [T. Gafilin]
 • (Arefe günü tutulan oruç, geçmiş ve gelecek yılın günahlarına kefaret olur.) [Müslim]

AREFE GÜNÜ HANGİ TESBİHLER ÇEKİLİR?

(Arefe günü, [Besmele ile] bin kere İhlâs okuyanın bütün günahları affolur ve her duası kabul olur.) [Ebu-ş-şeyh]

KURBAN BAYRAMINDA NAMAZDAN ÖNCE NE YAPILIR?

Kurban bayramı namazından önce bir şey yememek, namazdan sonra önce kurban eti yemek, namaza giderken yüksek sesle, özrü olan yavaşça tekbir getirmek müstehaptır.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazı şu şekilde kılınır:

 1. Önce “Niyet ettim vacip olan bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama” diye niyet ederek, namaza durulur. Sonra “Sübhaneke” okunur.
 2. Sübhanekeden sonra eller üç defa tekbir getirerek kulaklara kaldırılıp, birinci ve ikincisinde iki yana bırakılır. Üçüncüsünde, göbek altına bağlanır. İmam önce Fatiha, sonra bir sure okur ve beraberce rükuya eğilinir.
 3. İkinci rekâtta, imam önce Fatiha ve bir sure okur. Sonra iki el üç defa tekbir getirerek kaldırılır. Üçüncüde de yanlara bırakılır. Dördüncü tekbirde elleri kulaklara kaldırmayıp, rükuya eğilinir. Kısaca: İki salla, bir bağla, Üç salla, bir eğil diye ezberlenir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT