15 Ağustos 2022, Pazartesi 06:36

Kuru İncir Kaç Kaloridir Ve Kilo Verdirirmi?

Kuru İncir Kaç Kaloridir Ve Kilo Verdirirmi?

İncir taze ya da kuru şekilde yenilebilir, lezzetlidir ve sağlık için de oldukça faydalıdır. (Kuru incir zayıflatır mı ve kaç kaloridir?) isimli makalemizde

İncir taze ya da kuru şekilde yenilebilir, lezzetlidir ve sağlık için de oldukça faydalıdır. (Kuru incir zayıflatır mı ve kaç kaloridir?) isimli makalemizde bu yiyeceğin kilo verme üzerindeki etkilerine değindik. Yüksek kalsiyum, demir ve potasyumu, lif açısından zengin özleri ve düşük yağ içeriği, kuru inciri diyetinize ekleyebileceğiniz sağlıklı bir gıda yapıyor. Kuru inciri aç karnına veya tok karına yiyebilirsiniz. Son zamanlarda birçok beslenme uzmanı, diyet listeleri içerisinde kuru incire yer veriyor. Kuru incirin zayıflamaya faydaları şunlardır:

Kuru incir kalori cetveli

  1. 1 adet kuru incir 47 kalori
  2. 100 gr. kuru incir 249 kalori
  3. 1 su bardağı kuru incir 496 kaloridir.

*Kuru incir, lif açısından zengindir. Lifli gıdaların zayıflamada çok önemli rolü vardır. Kuru incir, yüksek lif oranı ile sizi uzun süre tok tutar ve kabızlığı giderir.

*Önemli vitamin ve mineraller açısından zengindir. A, B1 ve B2, manganez ve potasyum, magnezyum, bakır, demir ve fosfor bakımından zengindir. Yüksek potasyum ve düşük sodyum seviyeleri, hipertansiyon hastalarına rahatlık sağlar. Diyetinizde kuru incire yer vererek, hem sağlıklı hem de yeterli bir şekilde beslenerek kilo verebilirsiniz.

*Kalsiyum kaynağıdır. Bu sayede kemik sağlığını destekler, zayıflarken kemiklerinizi korur.

*Bağışıklığı güçlendirir, diyet uygularken hastalanmanızı önler.

*Vücuttan zararlı östrojeni uzaklaştırır. Fazla östrojen, menopoz sorunları, yumurtalık, meme ve rahim kanseri, obezite ve ruh hali değişimlerine neden olabilir. İşte incir, vücuttan aşırı östrojeni uzaklaştırarak bizi bu problemlerden uzak tutar.

*Sağlıklı antioksidanlar içerir. Fenol adı verilen kalp hastalıkları ve kanser riskini azaltan sağlıklı antioksidan deposudur. Kuru incir antioksidan içeriği sayesinde vücudu toksinlerden arındırıp, zayıflamayı kolaylaştırır. Zehirli atıklardan arınmış bir beden daha hızlı kilo verir.

*Kuru incir, sindirime yardımcı olur. İncirler, beta-karoten gibi benzaldehit (anti-kanser bileşiğini), flavonoidler ve fisin adı verilen bir sindirim enzimi içerir. Yediklerinizi daha iyi hazmetmenizi sağlar ve peklik(kabızlık) çekmeyi önler.

*Kuru incir, sizi gün boyu enerjik tutup, zinde kalmanızı sağlar. Fakat kuru incir gibi tatlı ve hızlı enerji sağlayan gıdalar sabah erken saatlerde yenmelidir, böylece yakılmaları ile gün içinde enerji üretirler. Ayrıca demir eksikliği olan insanlar için de bu tarz yiyecekler çok faydalıdır. 

*Kuru incir, taze incirden daha çok kalori içerir, 100 gram için 249 kalori sağlar. Kuru inciri atıştırmalık niyetine diyetinize ara öğün olarak ekleyebilirsiniz, fakat tadı güzel olduğundan sizde daha fazla yeme isteği uyandırabilir, nefsinize hakim olup aşırıya kaçmamalısınız! Kuru incirdeki yüksek lif miktarı, vücudu tok tutar, yani uzun süre acıkmaz ve gereksiz kalori almazsınız. Kuru incirdeki yüksek lif içeriği, aynı zamanda toksinlerin vücuttan posa olarak atılmasına da yardım eder.

Salatalık Diyeti İle 3 Günde 3 Kilo Verdiren Şok Diyet Listesi Tıklayınız

1 Günde 1 Kilo Nasıl Verilir? Günde 1 Kilo Zayıflatan Diyet Programı Tıklayınız

2 Günde 2 Kilo Verdiren Diyet İle Şok Zayıflama Tıklayınız

15 Günde 20 Kilo Diyet Listesi İle Zayıflayın Tıklayınız

Patates Diyeti İle Haftada 6 Kilo En Hızlı Kilo Verdiren Diyet Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT