19 Haziran 2019, Çarşamba 11:50

Kuru İncirin Faydaları İbrahim Saraçoğlu Kürleri

Kuru İncirin Faydaları İbrahim Saraçoğlu Kürleri

İncir, besin değeri yüksek ve A,B,C gibi vitaminleri içerisinde barındıran oldukça sağlıklı ve lezzetli bir meyvedir. Kuru incir incirin kurutulması ile elde edilir.Kuru incirin faydaları aynı yaş incirde olduğu gibidir. Yaş incir damak tadına uymayan insanların kuru inciri tercih etmesi bu besin değerlerinden mahrum kalmaması için güzel bir alternatiftir. Biz de bu yazımızda kuru incirin faydalarından bahsedeceğiz.

Kuru İncirin Faydaları

Kalp Sağlığını Korur

Kuru incirde bulunan yüksek orandaki antioksidan kan damarlarına zarar verip kalp hastalıklarına sebep olan serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olur. Ayrıca antioksidan koroner kalp hastalığı için büyük risk olan yüksek tansiyonu önler. Dahası kuru incirin kalp hastalığına sebep olan trigliserid seviyesini düşürdüğü de yapılan araştırmalar sonucunda anlaşılmıştır.

Kansızlığı Giderir

Kuru incir zengin demir kaynağıdır. Bir kuru incir günlük demir ihtiyacının %2’sini karşılamaktadır. Demir; vücutta hemoglobini taşıyan önemli bir mineraldir. Bu yüzden kuru incir yemek kandaki demir miktarını arttırıp direkt olarak vücuttaki hemoglobin seviyesini yükseltecek doğal yöntemdir.

Kanseri Önler

Kuru incirde bulunan antioksidanlar hücrenin kanserli hale gelmesine neden olan serbest radikallere bağlı hücresel DNA hasarının önlenmesine de yardımcı olmaktadır. Kuru incir; antioksidan açısından zengin olması sebebiyle serbest radikalleri ve kronik iltihap yayılmasını kontrol altına alır. Serbest radikaller; vücutta kanser, kalp hastalığı ve diyabet dahil olmak üzere birçok kronik hastalıktan sorumlu olan zararlı hücrelerdir.

Kemikleri Güçlendirir

Kuru incir kalsiyum açısından zengin bir besindir. İnsan vücudu günlük olarak 1000 mg kalsiyuma ihtiyaç duymaktadır. 1 kase kuru incirde yetişkinlerde günlük kalsiyum ihtiyacının(1000 miligram) yaklaşık olarak çeyreği bulunmaktadır. Kalsiyum vücut tarafından üretilen bir mineral olmadığından; vücut tüketilen besinler sayesinde kalsiyum ihtiyacını karşılamaktadır.

Kuru İncir Doğal Afrodizyaktır

Afrodizyak cinsel güç artırıcı, şehvet artırıcı demektir. Eski edebiyat eserlerinde Yunanlıların inciri doğal afrodizyak olarak kullandığı bilgisi geçmektedir. İncir; doğurganlık ve aşk ile bağlantılı olup kutsal bir meyve olarak görülmüştür. Bilimsel olarak da incir; doğurganlığı ve libidoyu artırır. Bunun sebebi ise incirde bolca bulunan magnezyum, çinko ve mangenez mineralleridir ki bu mineraller üreme sağlığının hızlanmasında büyük role sahiptir. 

Kan Şekerini Kontrol Eder

İncirde bulunan klorojenik asit özelliği şeker hastalığı dolayısıyla yükselen kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcıdır. Ayrıca incirde bolca bulunan potasyum; kan şekeri seviyesinin kontrol edilmesinde etkilidir.

Antioksan Açısından Zengindir

Kuru incir antioksidan açısından oldukça zengindir. Doktorlar tarafından yapılan çalışmalarda kur incirin antioksidan içeren besinlerin başında geldiği görülmüştür. Yapılan çalışmalarda  kuru incirin antioksidan özelliklerine C vitamini ve E içeren diğer meyvelerle karşılaştırıldığında, fenol denilen, üstün kaliteli antioksidanlara sahip olduklarından bahsedilmiştir.

Yüksek Tansiyonu Önler

Çok fazla tuzlu tüketildiğinde, vücuttaki sodyum seviyesi yükselir. Bu da vücuttaki sodyum-potasyum seviyesini bozarak tansiyonun yükselmesine sebep olur. Sodyum ve potasyum arasındaki dengenin yeniden sağlanması için en etkili meyve kuru incirdir. Bir incirde 129 mg potasyum ve 2 mg sodyum bulunur. Bu açıdan kuru yüksek tansiyonu yani hipertansiyonu önlemeye yardımcı olur.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Kuru incir; içindeki bol lif dışında aynı zamanda düşük kalorili bir meyvedir. 1 kuru incirde yaklaşık olarak 47 kalori bulunmaktadır. Aynı zamanda bir kuru incirde yalnızca 0,2 gram yağ bulunmaktadır. Bu sebeple kilo vermek için diyette olan kişiler için kuru incir oldukça ideal bir meyvedir.

Sindirimi Geliştirir

1 kase incir; vücudun günlük lif ihtiyacının yaklaşık olarak %45’ini karşılamaktaadır. Bu açıdan kuru incir yalnızca bağırsak sağlığına iyi gelmekte kalmaz aynı zamanda içinde bulunan lif sayesinde mideyi tok tutar ve sağlıksız atıştırma yeme ihtiyacının önüne geçer. Kuru incir doğal bir laksatif olup kabızlığı ve irritabl bağırsak sendromu gibi diğer sindirim problemleri yaşanmasını önler.

Cildi Güzelleştirir

Kuru incirde bolca bulunan B ve C vitaminleri, fosfor ve bazı önemli mineraller cilde iyi gelir, güzelleştirir. İçindeki antioksidanlar sayesinde cildi gençleştirir ve cilt problemleri yaşanmasının önüne geçer.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu Kuru İncirin Faydaları

Kan Yapıcı Kuru İncir Kürü

Hazırlanışı

  1. 9-10 tane kuru inciri yarım litre su içinde 10 dakika kaynatın.
  2. Sonrasında ocaktan alın ve süzün.
  3. Bu kürü günde 2 kez aç karnına tüketin.
  4. Kürü 21 gün boyunca tükettikten sonra 7 gün ara verin ve sonrasında bir 21 gün daha uygulayın.
  5. Kürü her seferinde taze olarak hazırlayıp tüketin.

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Kuru İncir Kürü

Hazırlanışı

  1. 15 tane kuru inciri 1 litre suya atın ve 20 dakika kaynatın.
  2. Sonrasında ocaktan alın ve soğumaya bırakın.
  3. Soğuduktan sonra süzdüğünüz bu kürü her öğünden önce aç karna tüketin.
  4. Bu kürü 25 gün tükettikten sonra 7 gün ara verin ve sonra bir 25 gün daha devam edin.
  5. Kürü her seferinde taze olarak hazırlayıp tüketin.

Kuru İncirin Zararları

Şayet kurutma aşamasında peroksite bandırılmamışsa (bunu beyazlatarak daha güzel bir görünüm elde etmek için uygularlar) ve aşırı yenmiyorsa kuru incirin sağlık açısından bir zararı yoktur.

Kuru incir satın alırken doğal kurutulmuş(koyu renkli) olanları tercih edin. Alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer özellik ise; incirin küflenmemiş olmasına özen gösterin. En güzeli eş dost vasıtası ile doğal olarak kurutan üreticilere ulaşmak veya güvenilir satıcılardan alışveriş yapmaktır.

Kuru İncir Besin Değeri Tablosu

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 249 kcal % 12.4
Karbonhidrat 63.9 g % 21.3
Lif 9.8 g % 39.2
Protein 3.3 g % 6.6
Yağ 0.9 g % 1.4
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 10.0 IU % 0.2
C Vitamini 1.2 mg % 2.0
Potasyum 680.0 mg % 19.4
Kalsiyum 162.0 mg % 16.2
Demir 2.0 mg % 11.3
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT