2016-07-27 04:09:43 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:42

Kuru Kayısı, Kuru Üzüm Ve Kuru İncir İle Süt Yapan Komposto Tarifi

Anne sütünü artırmak için en etkili yöntemlerden biri de anne sütü yapan yiyecekler tüketmektir, bunların en önemlileri arasında hurma, kuru kayısı, kuru incir..

Kuru Kayısı, Kuru Üzüm Ve Kuru İncir İle Süt Yapan Komposto Tarifi

Emzirme hem anne hem de bebek için oldukça faydalı bir eylemdir. U.S. Department of Health and Human Services (ABD Sağlık Bakanlığı) tespitlerine göre, anne sütü bebeğin ihtiyacı olan tüm besinleri ve antikorları içerdiğinden, bebeğin bağışıklığını güçlendirip onu hastalıklardan koruyor. Emzirmek lohusada tip 2 diyabet, meme kanseri, yumurtalık kanseri ve doğum sonrası depresyon görülme riskini azaltıyor. Anne sütünü artırmak için en etkili yöntemlerden biri de anne sütü yapan yiyecekler tüketmektir, bunların en önemlileri arasında hurma, kuru kayısı, kuru incir ve çemen otu tohumu yer alır. Aşağıda vereceğimiz tarifteki süt yapan kompostoyu her gün tüketerek de anne sütünü artırabilirsiniz.

Galactogogues gıdalar, anne sütünü artıran bitkiler, yiyecekler ve ilaçlara denir. 2008 sayısında “Journal of Human Lactation" (Laktasyon Dergisinde) yayımlanan makaleye göre incir, kayısı ve hurma gibi kalsiyum açısından zengin besinler anne sütünü artırabilir. Önerilen porsiyon; günlük yarım su bardağı hurma ve 1 su bardağı taze kayısı dilimleri yemektir. The Academy of Breastfeeding Medicine (Emzirme Tıp Akademisi) galactogogues dayalı bir diyete başlamadan önce emziren annenin doktoruna danışmasını tavsiye ediyor.

Hurma lezzetli olmasının yanı sıra sağlık için çok faydalı olan besinlerce de zengindir. Demir, Potasyum, Protein, Lif, Kalsiyum, B vitamini, A vitamini ve C vitamini gibi mineraller hurmada bol miktarda bulunur. Tüm yediğiniz yiyecekler anne sütü yoluyla bebeğinize de geçtiğinden lohusalıkta yediğiniz hurmanın faydalarından bebeğiniz de yararlanacaktır.

Kuru incir ve kuru kayısı ile anne sütünü artıran komposto tarifi

  1. Yarım su bardağı çekirdekli kuru üzüm
  2. Yarım su bardağı kuru kayısı
  3. 4 adet kuru incir
  4. 4 adet parçalar halinde kesilmiş keçi boynuzu
  5. 1 adet doğranmış elma
  6. 5 su bardağı su

Yapılışı

Tüm malzemeleri yıkayıp tencere koyun ve yemişler yumuşayıncaya kadar 1 saat pişirin. Oda sıcaklığında veya soğuk olarak tüketin. Gün boyu bunu için.

Journal of Pediatric Sciences (Pediatrik Bilimler Dergisi) 2014 yılında yayımlanan bilimsel çalışmada, çemen otu tohumu çayının ve hurmanın anne sütü miktarı üzerindeki etkileri incelendi. 75 tane lohusa, bebek emziren kadın 3 gruba ayrıldı. 2 hafta boyunca 25 kişiye çemen otu çayı içmesi, 25 kişiye hurma yemesi, diğer 25 kişiye ise bu iki besinden hiç birini tüketmemesi bildirildi. 3. günün sonunda çemen otu tohumu çayı içen ve hurma yiyen annelerin sütlerinde bu iki yiyeceği tüketmeyenlere nazaran belirgin bir artış gözlemlendi. 7. günde ise hurma yiyen annenin bebeğinin kilosunda artış yaşanırken, çemen tohumu çayı içen ve her iki besini tüketmeyen annenin bebeklerinin kilosu sabit kaldı. Sonuç olarak araştırma sonucu çemen otunun ve hurmanın anne sütünü artırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış oldu.

Anne sütü yapan çemen otu tohumu çayı tarifi

Anne sütünü artıran çemen otu tohumu çayını yapmak için bir bardak sıcak suya 1 çay kaşığı çemen otu tohumu atın, 5 dk demlensin, bunu doktorunuza danışıp sabah akşam için.

Emziren Anne Nar Yiyebilirmi, Nar Süt Yaparmı? Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Rezene Çayı Süt Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Anne Sütü Neden Azalır Tıklayınız

Kavun Anne Sütünü Artırırmı Ve Kavun Anne Sütünde Gaz Yaparmı? Tıklayınız

Karpuz Anne Sütünü Artırırmı Ve Karpuz Anne Sütüne Gaz Yaparmı? Tıklayınız

Kimyon Süt Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Isırgan Otu Çayı Süt Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

 

Mavi Kadın