21 Haziran 2021, Pazartesi 13:26

Kuru Saçlar İçin İbrahim Saraçoğlu Maske Tarifi Var mı?

Kuru Saçlar İçin İbrahim Saraçoğlu Maske Tarifi Var mı?

Kuru saçlar pek çok kişinin ortak problemidir. Saçta kuruluk problemine yol açan pek çok faktör vardır. Havanın kirli olması, güneşe maruz kalmak, yanlış beslenme, stresli yaşam tarzı bunlardan birkaçıdır. Denize girdikten sonra da saçlarda kuruluk olabilir. Ayrıca bazen bu durum kişinin saç yapısından da kaynaklanabilmektedir. Saçlara kimyasal işlemler uygulanması; maşa, fön, boya ve benzeri birçok şey saçların kurumasına sebebiyet verebilir.Saçları kuru olanlara işte uzmanlardan tavsiyeler ve maske tarifi

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Kuru Saçlar İçin Zeytinyağı Maskesi

Kuru saçlı olanlara Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun herhangi bir maske önerisi bulunmamaktadır. Güzellik Uzman Suna Dumankaya’nın kuru saçlar için maske tavsiyesi şöyledir;

 1. 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 silme tatlı kaşığı kahve, 1 yumurta sarısı ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırılır.
 2. Hazırlanan karışım saçlara uygulanır.
 3. Başa streç film sarılır ve 2 saat beklenir.
 4. Ardından saçlar defne sabunu veya zeytinyağlı sabun kullanılarak yıkanır.
 5. Bunun her hafta 2 defa tekrarlanması faydalı olacaktır.

Kuru Saçlara Bakım Tavsiyeleri

 1. Saçlarımızı yıkarken su sıcaklığını iyi ayarlamamız gerekir. Aşırı sıcak su, saçlarda kuruluk meydana getirir. Zira böyle yapınca saçımız doğal yağını kaybeder. Bunun sonucunda saçlarımız ve saç derimiz kurur.Bu nedenle saçları ılık suyla yıkamalıdır.
 2. Kuru saçlar için şampuan kullanımı dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. Herkes kendi saç yapısına uygun bir şampuan tercih etmelidir. Ayrıca kuru saç tipine sahip olanlar saçlarını yıkadıktan sonra saç kremi sürmeyi de ihmal etmemelidir. Bunu her yıkamanın ardından mutlaka yapmalıdır. Saç kremi saçların nem oranını düzenler.
 3. Saçlara uygulanan yüksek ısılı işlemler onları yıpratır. Hele kuru saçlar bundan daha da olumsuz etkilenir. Saçlarında kuruluk olanlar saç maşası, saç düzleştirici ve saç kurutma makinesi gibi cihazların mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Saçların kendi kendine kuruması beklenmeli veya makineyle kurutulacaksa en düşük ısıya ayarlanmalıdır. Saçların suyunu önce havluyla almak ve kuruması için kendi hâline bırakmak daha iyidir.
 4. Kuru saç bakımı hiç aksatılmamalıdır. Zaten saçlara bakım yapmak herkesin saç sağlığı ve görünümü açısından çok mühimdir. Elinizin altındaki malzemelerle kuru saçlar için maske tarifleri hazırlayıp saç bakımınızı bunlarla gerçekleştirmeniz bile yeterlidir. Saçınızın nem dengesini korumak için her hafta en az bir defa bunu tatbik etmeniz önerilir.
 5. Zeytinyağı sürmek kuru saçları nemlendirme yolları arasında öne çıkmaktadır. Saç köklerini besleyen bu doğal ürün, saçlardaki yağ miktarını düzenler ve saçları ideal nem seviyesine kavuşturur.
 6. Saç kuruluğu nasıl önlenir? diye merak edenler saçları çok sık yıkamanın zararlı olduğunu bilmelidir. Günde birer kez saçlarınızı yıkama gibi bir alışkanlığınız varsa bundan vazgeçmeniz lâzımdır. Saçları 3-4 gün arayla yıkamak normaldir.
 7. Yukarıda bildirildiği gibi kuru saçlar çok sıcak sudan uzak tutulmalıdır. Ayrıca saçlarım kuru, ne yapmalıyım? diyorsanız saçlarınızı yıkarken fazla soğuk sudan da kaçınmanız lâzımdır. Su sıcaklığının çok düşük veya çok yüksek olması durumunda saçlar zarar görür, kuruluğu artar.
 8. Saçları sürekli yıkamak kadar, yıkarken şampuan kullanımını abartmak da kurumalarına sebep olur. Sık aralıklarla ve bol şampuan kullanmak saçların nemli kalmasını sağlayan doğal yağları giderir. Buna bağlı olarak saçlarda kuruluk oluşur. Saçları her hafta 2 defa yıkamak kâfidir.

Kuru Saçlar Nasıl Nemlendirilir? En Etkili Bitkisel Tarifler Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. Hadise

  Ben bütün hepsini denedim ama saçım daha da kötü oldu kesinlikle tavsiye etmiyorum

 
 
KAPAT