17 Mayıs 2021, Pazartesi 16:11

Kuru Şampuan Nedir Ne İşe Yarar Fiyatı Nedir

Kuru Şampuan Nedir Ne İşe Yarar Fiyatı Nedir

Kuru şampuan saçlarınızı su kullanmadan temizlemenizi sağlayan bir şampuan çeşididir. Bildiğimiz şampuanlardan farklı olarak bu ürünler bir sprey şişesinde satılmaktadır ve saç derisine doğrudan püskürtülerek uygulanmalıdır. Kuru şampuanın fiyatı markasına göre 14 TL ila 340 TL arasında değişir. Kuru şampuanın içindeki nişasta ya da alkol, saç derisindeki fazla yağı emerek saçları temiz göstermektedir. Öte yandan bu şampuanların formülüne parfüm de eklenir. Böylece saçlar yeni yıkanmış gibi temiz kokar.

Kuru şampuanlar saçlara temiz bir görünüm vermesinin yanı sıra hacim ve dolgunluk da kazandırır. Pudra içeren bu spreyler acil durumlarda kurtarıcımız olmaktadır. Saçlarınızı su ve şampuanla yıkama imkânınız yoksa aşırı yağlanmayı kamufle etmek ve kirli görüntüden kurtulmak için bu ürünleri kullanabilirsiniz. Hem böylelikle saçlarınızın hacimli olmasını ve güzel kokmasını da sağlamış olursunuz.

Kuru Şampuanlar Nasıl Kullanılır?

 1. Önce tüm saçınızı tarayarak karışıklıkları tamamen açın.
 2. Ardından saçlarınızı tutamlara ayırın. Şampuanı kullanmadan evvel sprey şişesini güzelce çalkalamayı unutmayın. Kuru şampuanı saç diplerinize doğru, takriben 15-20 cm uzaktan sıkıp saç diplerinize masaj yapın. Şampuanın saçlarınıza nüfuz etmesi için 5 dk bekleyin.
 3. Kuru şampuan saçlara çok yakından püskürtülmemelidir. Aksi takdirde aşırı pudramsı ve ıslak bir görüntüye sebep olur ve işe yaramaz.
 4. Spreyi uygulanmaya başladığınız zaman saçınızda beyaz parçacıkların oluştuğunu göreceksiniz, paniğe kapılmamalısınız.
 5. Saçınızı sık dişli bir tarak yahut fırça ile tarayarak bunları giderebilirsiniz.

Kuru Şampuan Ne İşe Yarar?

Kuru şampuanlar da normal şampuanlar gibi saçları temizlemek amacıyla kullanılan ürünlerdir. Aradaki fark, bu şampuanların su olmadan uygulanabilmesidir. Kuru şampuanlarda nişasta ya da talk gibi pudra bazlı ürünler yer almaktadır. Zira pudramsı ürünlerin saçtaki fazla yağı emme özelliği vardır. Tabii ki su ve şampuanla yıkamış gibi olmaz fakat sizi o günlük idare eder. Buna ek olarak saçlara hacim katar. Saçların şekillendirilmesine yardımcı olur.

Bu şampuanı kullanacağınız zaman öncelikle spreyi iyice çalkalamalısınız. Ardından saçınızı tutam tutam ayırıp ortalama 30 santim mesafeden sıkarak bir müddet beklemelisiniz. Sonra parmak uçlarınızla nazikçe masaj yapmalısınız. Bunun yerine saçınızı tarasanız da olur. Böylece pudra kalıntıları saç derinizden uzaklaşacaktır. Buradan da anlaşıldığı üzere kuru şampuan kullanımı çok basit ve pratiktir.

Kuru şampuanların sebep olduğu en önemli problem, kullandıktan sonra saçlarda beyazlık kalmasıdır. Eğer kuru şampuanı uyguladıktan sonra pudrası saçınızdan kolay çıkmıyorsa o ürün saç derinize uygun olmayan, kalitesiz bir ürün demektir.

Kuru Şampuanın Zararları Nelerdir?

 1. Kuru şampuan kist ve sivilce oluşmasına yol açabilir.
 2. Kuru şampuanın içeriğinde pudra bulunur demiştik. O yüzden sık aralıklarla kullanılması veya kullanıldıktan sonra saçların uzunca bir süre yıkanmaması durumunda bu pudra saç köklerini kurutur ve kepeğe neden olur.
 3. Kuru şampuan aşırı miktarda uygulanırsa saç tellerini inceltir ve dökülme sorunu yaşatır.

Evde Kuru Şampuan Yapımı Tarifi

Malzemeler

 1. 1 çorba kaşığı karbonat,
 2. 1 çorba kaşığı kakao
 3. Mısır Nişastası,
 4. Büyük makyaj fırçası
 5. 1-2 damla lavanta yağı

Bütün malzemeleri cam bir kâseye ekleyip karıştırıyoruz. Büyük bir aynanın karşısına geçip elimize büyük bir makyaj fırçası alıyor ve elde ettiğimiz karışımı tampon yapar gibi saçlarımızın yağlanan bölgelerine ve saç diplerimize uyguluyoruz. Bunu saçımızda 5 dakika bekletiyoruz ve saç derisine sürdüğümüz karışımı elimizle silkeliyoruz. Saçlarımızı tarayıp işlemi bitiriyoruz. Şimdi mis gibi kokan, tertemiz görünen saçlarımızın keyfini çıkarabiliriz!

 1. Saçları koyu kahverengi veya siyah olanlar kakao tozundan 70 gram, mısır nişastasından da 30 gram kullanmalıdır.
 2. Kumral veya kahverengi saçlara sahipseniz mısır nişastasını da kakao tozunu da 50 gram koymalısınız.
 3. Açık kahverengi ve sarı saçlıların karışımda kullandığı mısır nişastası 70 gram, kakao tozu da 30 gram olmalıdır.

Evde Kuru Şampuan Yapımı 2. Tarif

Malzemeler

 1. Yarım çay bardağı Mısır nişastası
 2. Yarım çay bardağı kakao tozu
 3. Yarım çay bardağı tarçın

Yapılışı:

Malzemeler cam bir kapta karıştırılır. Pudra veya allık fırçası ile saç diplerine uygulanır. Önce daha çabuk yağlanan bölgelere sürülmelidir. Karışım saçlara uygulandıktan sonra saçlar elle karıştırılır ve ardından taranır. Böylece kuru şampuan saçların her yerine dağılacaktır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT