04 Aralık 2021, Cumartesi 04:06

Kurutulmuş Cennet hurması yemenin sağlığa 8 büyük etkisi

Kurutulmuş Cennet hurması yemenin sağlığa 8 büyük etkisi

Cennet hurması olarak da bilinen Trabzon hurması kış mevsiminin en sevilen meyvelerindendir. Zengin besin içeriğine sahip olan kuru cennet hurması hem lezzetli hem de bir o kadar faydalıdır. Lif içeriği bakımından oldukça zengin olan kuru cennet hurması aynı zamanda kalorisi düşük bir besindir. Bu nedenle diyette olanların diyet listelerinde kuru cennet hurması eksik olmaz. Trabzon hurmasının kurusu kilo vermeyi desteklediği gibi bağışıklık sistemini koruyarak sindirim ve kanser gibi çeşitli hastalıklara da şifa olur.

 Kurutulmuş Cennet Hurmasının Faydaları

Cennet hurmasının tazesi de kurusu da oldukça lezzetlidir. Cennet hurmasının kurusu yaş cennet hurmalarının henüz olgunlaşmadan toplanmasıyla yapılır. Toplanan hurmaların kabukları soyulur, geniş bir ipe bağlanır ve devamlı güneş gören bir yere asılarak kurumaya bırakılır. Yaklaşık 1 ay sonra ise kurutuşmuş cennet hurmaları yeme kıvamına gelir. Hem lezzetli hem de faydalı olan cennet hurması kurusunun faydaları şu şekildedir;

1) Kilo Vermeyi Sağlar

Kurutulmuş cennet hurması içerisinde oldukça az yağ ve karbonhidrat ihtiva eder. Oldukça düşük kaloriye sahip olduğundan diyet listelerinin başında yer alır. Aynı zamanda tok tutucu özelliği vardır, kilo vermek isteyenlerin zayıflamasına büyük destek olur.

2) Bağışıklığı Kuvvetlendirir

Yüksek C vitamini içeriğine sahip olan kuru cennet hurması besin değeri yönünden oldukça zengindir. Kurutulmuş Trabzon hurması bağışıklığı güçlendirerek, vücudu grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına karşı korur.

3) Mide ve Bağırsak Dostudur

Kuru Trabzon hurması aynı zamanda yüksek lif içeren bir besindir. Yüksek lif içeriği sayesinde mide ve bağırsak sorunlarına birebirdir.

4) Göz Sağlığını Korur

Güçlü antioksidan kaynağı olan kuru cennet hurması göz sağlığını korumaktadır. Göz sağlığını koruyarak çeşitli göz hastalıkları riskinin önüne geçer.

5) Şeker Hastaları İçin Faydalıdır

Diyabet hastaları ani açlık hissi yaşarlar. Kurutulmuş cennet hurması zengin içeriği sayesinde açlık seviyesini dengelemeye yardımcı olur. Ancak şeker hastalarının cennet hurması tüketirken aşırıya kaçmaması gerekir.

6) Hemoroid Hastalığına İyi Gelir

Kurutulmuş cennet hurması anti hemorajik özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde hemoroid yaralarında olan aşırı kanamayı kontrolü altına alarak hemoroid hastalarına iyi gelir.

7) Kanserle Savaşır

Cennet hurması kurusu güçlü antioksidan kaynağıdır. Antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki serbest radikallerle savaşarak kanser oluşma riskinin önüne geçer.

8) İştahsızlığı Giderir

Kuru cennet hurmasının bir diğer faydası ise iştahsızlığı gidermesidir. İştahszılık problemi yaşayanlar günde bir adet kuru cennet hurması tüketerek iştahsızlığın önüne geçebilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT