Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kuruyemiş Kaç Kalori Ve Kilo Yaparmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları

Mavikadin>Diyet>Kuruyemiş Kaç Kalori Ve Kilo Yaparmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları

Fıstık, kaju fıstığı, badem, antep fıstığı, ceviz gibi tüm kuruyemiş türlerinin kalorisi çok yüksektir. ABD Tarım Bakanlığı'na göre, 28 gram fıstık

Kuruyemiş Kaç Kalori Ve Kilo Yaparmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları

Fıstık, kaju fıstığı, badem, antep fıstığı, ceviz gibi tüm kuruyemiş türlerinin kalorisi çok yüksektir. ABD Tarım Bakanlığı'na göre, 28 gram fıstık yaklaşık 160 kalori içerir. Yüksek kalorili yiyecekler genellikle kilo alımı ve obeziteye yol açar. Ancak, 2011 yılında The Nutrition, Metabolism, and Cardiovascular Diseases (Beslenme, Metabolizma ve Kalp Damar Hastalıkları) isimli tıp dergisinde yayımlanan makalede kuruyemişin kilo alma riskini artırmadığı bildirilmiştir.

100 gr. kuruyemişteki kalori miktarları

 1. Badem 578 kalori
 2. Fındık 628 kalori
 3. Fıstık 567 kalori
 4. Ceviz 654 kalori
 5. Kaju 553 kalori
 6. Antep fıstığı 562 kalori
 7. Tadım marka karışık kuruyemiş kalori 526 kalori
 8. Yer fıstığı 567 kalori
 9. Ay çekirdeği 582 kalori
 10. Leblebi 268
 11. Kabak çekirdeği 560 kalori

"Asian Pacific Journal of Clinical Nutrition" (Klinik Beslenme Asya Pasifik Dergisi)’nde 2010 yılında yayımlanan makalede, makul miktarda kuruyemiş tüketiminin kilo alımı için bir tehdit oluşturmadığı, aksine zayıflamaya yardımcı bile olduğu bildirilmiştir. Yalnız şöyle bir şey var ki, yüksek kalorili bir beslenme programınız varsa, buna kuruyemişi dahil ederseniz, o zaman kilo almanız kaçınılmaz olacaktır.

Kuruyemişin kilo aldırmamasının bir nedeni de, kuruyemişlerin termojenik gıdalardan olmasıdır. Bazı besinleri sindirmek için metabolizmanız daha hızlı çalışır. Bu yiyecekler termojenik gıdalar olarak adlandırılır, kuruyemiş de bu yiyeceklerdendir. 2009 yılında Nutrion (Beslenme Dergisi)'nde yer alan bilgiye göre, kuruyemişler kalori yakımını artıran protein bakımından zengin besinler arasında yer alır. "Asian Pacific Journal of Clinical Nutrition" (Klinik Beslenme Asya Pasifik Dergisi)’nde yayımlanan 2010 yılındaki makalede, kuruyemişlerin gıda termik etkisi sayesinde kalori yakımını hızlandırdığı bildirilmiştir.

Kuruyemiş Kaç Kalori Ve Kilo Yaparmı? Bilimsel Araştırma Sonuçları

Kuruyemişlerin yağ oranları da yüksektir. Her ne kadar kuruyemişteki yağların çoğu faydalı olarak bilinen doymamış yağlardan da olsalar, ne kadar yüksek yağ o kadar yüksek kalori demektir. Harvard Tıp Fakültesi, günlük beslenmesine kuruyemiş eklemek isteyenlere, kuruyemişten alacakları kalorinin değerini öğrenip, yine günlük beslenmelerindeki bu kaloriye eş değer bir yiyecekten vazgeçmeyi öneriyor. Şayet bunu yapamazsanız, yani yüksek kalorili beslenme programınıza bir de kuruyemiş eklerseniz değil kilo vermek kilo alırsınız.

"Nutrition Reviews" dergisinde, 2001 yılında yayınlanan makalede, yüksek lif oranı ile obezite riskinde azalma arasında önemli bir bağlantı olduğunu bildirmiştir. Araştırmalar günlük diyete ekstradan 14 gram lif eklemenin 3,5 ayın sonunda 2 kilo vermeyi sağladığını tespit etmiştir. Bunun nedeni ise lifli besinlerin mideyi iyi şekilde tatmin edip, daha çok yemeyi frenlemesindendir. Tüm kuruyemişler lif içerir, fakat badem, antep fıstığı, ceviz ve fındıktaki lif oranı daha fazladır. 28 gram badem 3.5 gram içerirken aynı miktar antep fıstığında 2.9 gram lif vardır.

The American Journal of Clinical Nutrition (Amerikan Klinik Beslenme Dergisi)'nde 2009 yılında yayımlanan makaleye göre, haftada iki günden fazla kuruyemiş tüketen kişilerin kilo alma yahut şişmanlama ihtimalinin hiç kuruyemiş yemeyenlerden daha az olduğu tespit edilmiştir.

Haşlanmış Patates Diyeti İle 3 Günde 5 Kilo Şok Diyet Listesi Tıklayınız

Antep Fıstığı Kaç Kalori, Kilo Yaparmı? Diyetisyenler Cevaplıyor Tıklayınız

Yoğurt Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Şok Diyet Listesi Tıklayınız

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori, 1 Saat Yürürsem Ayda Kaç Kilo Veririm? Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...