Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
24-12-2021 01:51 | Güncelleme : 12-09-2022 16:57

Kuşburnu çekirdeği yağının cilde, saça, sağlığa 11 faydası ve kullanımı

Google News

Kuşburnu çekirdeği yağı, Maya, Mısır ve Kızılderili kadınlar tarafından 2000 yıldan fazla bir süredir kullanılagelmiştir. Kuşburnu yağının faydaları say say bitmez; kırışıklıkları giderir, saçları uzatır, kirpikleri uzatır ve pürüzsüz bir cilde kavuşmaya yardımcı olur.

Kuşburnu çekirdeği yağının cilde, saça, sağlığa 11 faydası ve kullanımı

Vitaminler, antioksidanlar ve esansiyel yağ asitleri ile dolu olan kuşburnu yağının cilde ve sağlığa birçok faydası vardır; yaşlanma karşıtıdır, cildi nemlendirir, ciltteki lekeleri yok eder, ağrıları dindirir ve saçları güzelleştirir. Kuşburnu çekirdeği yağının kullanımı ise şöyledir:

KUŞBURNU YAĞI (KUŞBURNU ÇEKİRDEĞİ YAĞI) NASIL KULLANILIR?

Kuşburnu yağının cilt için kullanımı: Bir parça pamuğa birkaç damla kuşburnu yağı damlatın. Bu yağı gece yatmadan cildinize uygulayın. Her gece yatmadan buna devam edin.

Kuşburnu yağının saç için kullanımı: Banyo yaptıktan sonra saçlarınızı hafif nemli kalacak şekilde kurutun. Avucunuza birkaç damla bu yağdan damlatıp saçlarınıza uygulayın.

KUŞBURNU YAĞI NE İŞE YARAR?

Kuşburnu çekirdeği yağı cildi güzelleştirmek, saçları uzatmak, kirpikleri gürleştirmek ve ağrıları gidermek gibi çeşitli alanlarda kullanılabilir. Kuşburnu yağının kullanım alanları şöyle:

CİLDİ GENÇLEŞTİRİR

Kuşburnu çekirdeği yağında yer alan A ve C vitaminlerinin en büyük faydalarından birisi ciltteki kolajen üretimini uyarmasıdır. İşte bu sayede kuşburnu çekirdeği yağı ciltte kırışıklık ve ince çizgileri gibi yaşlanma belirtilerini yavaşlatır. Dahası, kuşburnu çekirdeği yağı içeriğindeki likopen sayesinde cildi gençleştirir.

Kuşburnu çekirdeği yağının cilde, saça, sağlığa 11 faydası ve kullanımı

CİLT RENGİNİ AÇAR

Kuşburnu yağının bir diğer özelliği de cilt tonunu açması, cildi beyazlatmasıdır. Kuşburnu yağı ayrıca ciltte varolan koyu renkli lekeleri giderir ve cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar. İçeriğindeki A vitamini (retinol) ve likopen ciltteki hücrelerin yenilenmesini hızlandırır ve cilde gözle görülür parlaklık katar.

Kuşburnu çekirdeği yağının cilde, saça, sağlığa 11 faydası ve kullanımı

YANIK VE MORLUKLARA ŞİFADIR

Kuşburnu çekirdeği yağının yanık ve morlukları geçirdiğini biliyor muydunuz? Kuşburnunda bulunan cilt yenileyici ve antioksidan içerikli bileşikler ve faydalı vitamin ve mineraller ciltteki yanık, yara ve morlukları geçirme konusunda çok etkilidir.

Kuşburnu çekirdeği yağının cilde, saça, sağlığa 11 faydası ve kullanımı

KİRPİKLERİ UZATIR

Kadınlar için güçlü, uzun ve kalın kirpiklere sahip olmak çok değerlidir. İşte tam da bunun için kuşburnu çekirdeği yağı çok etkilidir. Bunun için bir pamuğa 2-5 damla kuşburnu çekirdeği yağını damlatın ve pamuğu kirpiklerinize nazikçe sürün. Her gece buna devam edin.

Kuşburnu çekirdeği yağının cilde, saça, sağlığa 11 faydası ve kullanımı

KURU VE ÇATLAMIŞ DUDAKLARA İYİ GELİR

Kuşburnu çekirdeği yağının bir diğer faydası ise çatlamış dudaklara iyi gelmesi. Bunun için 2 damla kuşburnu yağı ile 1 tatlı kaşığı hindistancevizi yağını karıştırın. Bu karışımı çatlamış dudaklarınıza gün içinde birkaç defa uygulamalısınız. 

Kuşburnu çekirdeği yağının cilde, saça, sağlığa 11 faydası ve kullanımı

EKLEM AĞRILARINI GEÇİREBİLİR

Kuşburnu yağı eklem ağrıları için doğal ilaçtır. Bunun için kuşburnu yağını ağrıyan eklemlerinize günde birkaç defa sürün. Bu uygulama sayesinde eklemlerinizdeki rahatlamayı fark edeceksiniz.

TIRNAK SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR

Kuşburnu çekirdeği yağının bir diğer etkisi ise tırnakları güçlendirmesi ve kırılmaları önlemesidir. Bunun için yağı tırnaklarınıza haftada bir defa sürün ve masaj yaparak yedirin.

CİLDİ NEMLENDİRİR

Kuşburnu çekirdeği yağı, içeriğinde bulunan faydalı esansiyel yağlar sayesinde cildi yumuşatır ve derinlemesine nemlendirir. Bunun yanısıra ciltte koruma bariyeri oluşturur. Bu bariyer sayesinde ciltte nem kaybının meydana gelmesini engeller ve nemi cilde hapseder.

SAÇLARI UZATIR

Kuşburnu yağı içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde saçlara da çok iyi gelir. Saç derisini iyileştirir ve hasar görmüş saç köklerini onarır. Bu sayede saçların sağlıklı şekilde uzamasın sağlar. Ek olarak saçlarda kuruluk problemini ortadan kaldırır çünkü saça yüksek miktarda nem verir.

Kuşburnu çekirdeği yağı içeriğindeki antibakteriyel özellikler sayesinde doğal ve etkili bir saç derisi toniğidir. Dahası, sahip olduğu iltihap karşıtı özellikler ile saç derisi sağlığını korur.

CİLDİ GÜNEŞ HASARINDAN KORUR

Kuşburnu yağında bulunan farklı birçok fitokimyasallar ve antioksidanlar; cildi güneş ışınlarının yol açtığı serbest radikallerden korur. Serbest radikaller ciltte sağlıklı hücrelere zarar verdiği için erken yaşlanmaya yol açabilmektedir. Bunların zararlı etkilerine karşı kuşburnu yağı kullanmalısınız.

ÇEŞİTLİ CİLT HASTALIKLARINI TEDAVİYE YARDIMCIDIR

  1. Kuşburnu yağının içeriğinde bulunan iltihap karşıtı bileşenlerinin bir diğer faydası ise ciltte egzama oluşumu sebebiyle meydana gelen iltihap ve ağrıyı geçirmesidir. Buna ek olarak cilde nem verdiği için egzamanın bir sonucu olan kuruluğun da önüne geçmektedir. 
  2. Kuşburnu yağında bulunan A ve C vitaminleri cilde elastikiyetini geri kazandırır. Bunun için ciltte egzama olan bölgeyi suyla yıkayıp temiz ve yumuşak bir bez ile kurulayın. Sonrasında cilde 3 damla kuşburnu yağı sürüp doğal yollarla kurumasını sağlayın. Bu yöntemi günlük olarak tekrarlamalısınız.  
  3. Kuşburnu yağı gül hastalığı için de çok faydalıdır. Bunun için birkaç damla kuşburnu yağı ile üzüm çekirdeği veya badem yağını karıştırın. Bu karışımı gül hastalığının etkilediği bölgelere her sabah duştan önce sürün. Bu karışım ciltte hiperpigmentasyon ve keratoz pilaris tedavisinde de faydalı olacaktır.
  4. Ciltteki kızarıklıkları geçirmek için de kuşburnu yağını kullanabilirsiniz. 

Kuşburnu çekirdeği yağının cilde, saça, sağlığa 11 faydası ve kullanımı

KUŞBURNU YAĞININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

KANAMA RİSKİ

Kuşburnunda bulunan rugosin E isimli bir kimyasal vücutta kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Bu durum ise vücutta kanama oluşma riskini artırabilir. Bu yüzden kanama problemi yaşayan kişiler kuşburnu yağı kullanmamalı. Ameliyat olacak kişiler de ameliyattan 2 hafta önce ve sonra kuşburnu yağı kullanmaktan kaçınmalı.

BÖBREK TAŞI YAPABİLİR

Kuşburnu yağında bulunan yüksek miktarda C vitamini, vücutta böbrek taşı oluşumuna sebep olabilir. Dolayısıyla böbrek hastalıkları olan kişiler kuşburnu yağı kullanımı önerilmez.

KALP HASTALIKLARINA ve FELCE NEDEN OLABİLİR

Kuşburnu yağının içeriğindeki rugosin E bileşeni; kanda pıhtılaşmaya sebep olabilir. Bu da kişide kalp hastalıkları ve felç riskini yükselten bir durumdur. Bu gibi ciddi problemler yaşamamak için kanda pıhtılaşma sorunu yaşayan kişiler, kuşburnu yağını kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalı.

HAMİLELERE ve EMZİREN KADINLARA KULLANMANIZ ÖNERİLMEZ

Emziren anneler ve hamilelik dönemindeki anne adayları kuşburnu yağını kullanmaktan kaçınmalıdır. Çünkü bu kişilerin kuşburnu yağı kullanmaları durumunda yaşayabilecekleri hakkında henüz yeterince bilgi yoktur. Bu kişiler kuşburnu yağını topikal olarak kullanmak istediklerinde öncelikle doktorlarına danışmalıdır.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.