26 Mayıs 2022, Perşembe 17:31

Kuşburnu Faydaları Kuşburnu Nasıl Demlenir Yapılır Neye İyi Gelir?

Kuşburnu Faydaları Kuşburnu Nasıl Demlenir Yapılır Neye İyi Gelir?

Kuşburnu çayı binbir derde deva şifa deposu bir çaydır, bu çayın faydalarının başında; vücuttaki iltihabı temizlemesi, kalp hastalıklarını riskini azaltması,

Kuşburnu çayı binbir derde deva şifa deposu bir çaydır, bu çayın faydalarının başında; vücuttaki iltihabı temizlemesi, kalp hastalıklarını riskini azaltması, kanserle savaşması ve bedenden zararlı maddeleri atması gelir. Aynı zamanda bağışıklığı güçlendirir, cildi korur, kronik ağrıları dindirir ve sindirim sistemini iyileştirir. Kuşburnunun birçok faydası hem meyve hem de gül bitkisinin özünde bulunan C vitamini, flavonoidler karotenoidler, polifenoller, kateşinler ve diğer fitokimyasalları içermesi sayesinde olmaktadır. Kuşburnunun kilosu 25 TL'dir.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  1. 1 su bardağı kaynamış su
  2. 1 Tatlı kaşığı yani 3-4 adet kuşburnu

1 su bardağı suyu cezvede kaynatıp içine bıçakla dilimlediğiniz 4-5 adet kuşburnu bitkisini atıp 5 dk kaynatın. Ocaktan alıp 5 dk demlemeye bırakıp afiyetle için.

Kuşburnunun Ve Kuşburnu Çayının Sağlığa Faydaları

Soğuk Algınlığı Ve Öksürüğe Şifadır

Kuşburnu C vitamini açısından zengin olup; 100 gram kuşburnunda yaklaşık olarak 2000 miligram C vitamini vardır. Portakaldan kat be kat daha yüksek miktarda C vitamini içermesiyle bu bitki çayı bağışıklık sistemini güçlendirir. Öksürük ve soğuk algınlığı yaşayan kişiler kuşburnundan birçok fayda görecektir. Kuşburnu; C vitamini açısından zengin olması sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklara karşı savaşır.

Kalp ve Damar Hastalıklarını Engeller

Çalışmalar göstermiştir ki; kuşburnu çayı içindeki lökoantosiyaninler ve polifenolik bileşiklerle kalp hastalıkları riskini azaltabilir. Bu çay aynı zamanda kalp ve damar hastalıkların oluşumunu azaltmak için doğrudan bağlantılı olan likopen açısından da zengindir.

Kanseri Önler

Kuşburnu çayı içerisindeki antioksidanların birçoğu, kanser karşıtı özellikleriyle bilinmektedir. Bunlar; oksidatif strese neden olup kanserli hücrelerin büyümesini önleyebilmek için serbest radikalleri bulur ve etkisiz hale getirirler.

Enfeksiyon ve Hastalıklara Karşı Savaşır

Kuşburnu çayı içerdiği C vitamini yanında A, B, E, K vitaminleri ve organik asit ve pektin açısından zengindir. Bütün bu içerikleri sayesinde, düzenli kullanımda vücudu enfeksiyonlara karşı güçlendirir. Diğer bir faydası ise hastalıklara ve ateşlere karşı sindirim sistemini güçlendirir ve ishal gibi mide problemlerinin yaşanmasını önler. Son olarak ise, böbreklerin yanı sıra idrar yollarını zararlı maddelerden korur ve böylelikle vücuttaki her türlü enfeksiyonu önler.

Sindirim Sistemine İyi Gelir

Michigan Üniversitesi tarafından bildirildiği üzere, kuşburnu çayı; mide ağrısını önlemeye ve diğer sindirim problemlerini tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Tansiyonu Düzenler

ABD Tarım Bakanlığı'na göre, kuşburnu içmek, her gün düzenli olarak kuşburnuna devam etmek yüksek tansiyonda önemli düşüşler sağlayabilir.

Vücudu Toksinlerden Arındırır

Kuşburnu çayı; vücudun toksinleri ve istenmeyen yağları ve tuzları etkili bir şekilde yok etmesine yardımcı olabilecek hem müshil hem de diüretik özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Eğer hazımsızlık, kabızlık veya güçsüz bir bağışıklık sisteminden muzdaripseniz, kuşburnu çayı içmek toksinleri temizlemek, böbreklerde ve karaciğerindeki yükü azaltmak iyi bir fikir olabilir. Bu çay, sindirimi uyararak ve idrara çıkma sıklığını artırmanıza da yardımcı olabilir.

Ağrıyı Keser

Kuşburnu çayı içinde bulunan karotenoidler ve flavonoidler, bu çayı büyük bir ağrı kesici yapan analjezik özelliklere sahiptir. Kronik eklem ağrısı, yaralanma veya burkulma ağrıları olduğunda iltihap karşıyı ve analjezik özellikleri çok hızlı çalışabilir.

Kolesterolü Düşürür

Kuşburnu çayı bağırsak düzenleyici olarak bilinen pektin açısından çok zengindir. Kişi; kuşburnu çayı içtiğinde içinde bulunan pektinler bağırsaklara yapışarak kolesterolün düşmesine ve önceden kana yerleşmiş yağların azalmasına yardımcı olur. Bu yüzden de vücuttaki kolesterolü düşürmeye yardım eder.

Ödemi Atar

Kuşburnu çayı, diüretik görevi gördüğünden vücudun dokularında biriken suyun yani ödemin atılmasına yardımcı olur. Bu, özellikle gebe kadınlarda yaşanan vücutta su birikmesi açısından çok faydalıdır. Kuşburnu çayının bir diğer faydası da vücuttan ödemi atıp romatizma ağrılarını gidermesidir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. behircan özer

    kus burnu cayı trobbizleri dusuruyor

 
 
KAPAT