10 Ağustos 2022, Çarşamba 04:53

Kusursuz bir makyaj için kapatıcı (concealer) kullanımı nasıl olmalı?

Kusursuz bir makyaj için kapatıcı (concealer) kullanımı nasıl olmalı?

Concealer kapatıcı demektir, ciltteki siyah nokta, sivilce, leke, göz altı morlukları gibi kusurları kapatmak için kullanılan kadınların vazgeçilmezi makyaj malzemelerindendir. Concealerı cilde sürmeden önce cilt güzelce nemlendirilmeli, ardından kapatıcı uygulanmalı. Bu sayede kapatıcıdan maksimum verim elde edebilirsiniz.

Kapatıcı olarak da bilinen concealerlar hem ciltteki kusurları kapatırlar hem de yüzdeki vurgulamak istediğiniz dudak, kaş gibi bölgeleri daha belirgin hale getirirler. Piyasada; krem concealer, stick concealer, kalem concealer, likit concealer ve fırçalı concealer gibi farklı türde concealerlar mevcuttur. Kullanım kolaylığına göre dilediğiniz kapatıcıyı tercih edebilirsiniz.

CONCEALER NE İŞE YARAR?

Concealer yani kapatıcılar profesyonel bir makyajın olmazsa olmazlarından! Concealer sayesinde ciltteki kusurları kapatıp cildin pürüzsüz görünmesini sağlayabilirsiniz. Concealer ile göz altı morluklarını, doğum izini, sivilce lekelerini, göz kenarlarındaki damarlı görünümü gizleyebilirsiniz. Kapatıcıların bir diğer önemli artısı da cildi 1-2 ton açıp cildi daha aydınlık ve fresh göstermesi.

Kapatıcıların içeriğinde SPF yani güneş koruma faktörü yer alır. Bu özelliği sayesinde kapatıcılar cildi güneşin zararlı ışınlarından koruyup cilt lekelerini önler. 

Kapatıcıları gözaltı dışında kullanabileceğiniz diğer yerler dudaklar ve kaşlardır. Bu bölgeleri daha belirgin yapıp dikkat çekici hale getirmek için kapatıcı kullanabilirsiniz. Bunun için dudak kenarlarına açık tonda concealer sürmelisiniz. Böylece dudağınıza sürdüğünüz rujunuz çok daha keskin ve belirgin olacaktır.

CONCEALER NASIL KULLANILIR?

Concealerı cildinizi sürmeden önce cildinizi nemlendirmeniz çok önemli. Bu sayede concealer cilde çok daha iyi ve kolay nüfuz edecektir. Nemlendirici sonrası concealerı parmak uçları, fırça veya nemli bir makyaj süngeri ile tampon hareketlerle cildinize yayabilirsiniz. Göz altlarına süreceğiniz conceaları uygularken dikkatli olmanızda fayda var. Yüzün geri kalanına göre hassas olan göz altı derisinin tahriş olmamasın adına conceaları, parmaklarınızla göz pınarından başlayarak gözün diğer tarafına doğru hafif hareketlerle uygulamanız iyi olacaktır. Göz altlarınıza ters üçgen şekilde süreceğiniz concealar ile yüzünüze daha aydınlık bir görünüm kazandırabilirsiniz.

CONCEALER (KAPATICI) TÜRLERİ NELERDİR?

Kapatıcı olarak da bilinen concealer, yüzde görünmesini istemediğiniz kusurları gizleyen bir makyaj malzemesi. Concealer ile siyah noktaları, göz altı morluklarını ve sivilceleri kolaylıkla gizleyebilirsiniz. Bu sayede cildiniz çok daha aydınlık ve kusursuz bir görünüm kazanacaktır. Likit, krem, kalem, fırçalı ve stick formları bulunan kapatıcıları cilt tipinize ve kullanım şeklinize göre seçmeniz iyi olacaktır. 

STİCK KAPATICILAR

Stick kapatıcıların diğer conealerlardan en büyük farkı kapatıcılık özelliklerinin iyi olması ve uzun süre kalıcı olmasıdır. Bu sayede özellikle de göz altında morluk problemi olan kişilerin kullanımına uygundur. Şayet cildiniz kuru ise stick kapatıcı kullanmanızı tavsiye ederiz. Bunun sebebi ise stick formdaki kapatıcıların yağlı yapıda olmasıdır.

KREM KAPATICILAR

Krem kapatıcıların kapatıcılığı orta ve yüksek arasında değişmektedir. Yapıları krem olduğu için cildi normal, kuru, karma ve hassas olan kişiler tarafından tercih edilmeli.

LİKİT KAPATICILAR

Likit kapatıcılar isminden de anlaşılacağı üzere sıvı yapıdadır. Normal, karma ve yağlı her türlü ciltte kullanımı uygun olan bu ürün yaygın olarak tercih edilmektedir. Likit kapatıcıların kullanımı da çok kolaydır.

KALEM KAPATICILAR

Kalem kapatıcılar ciltte belli başlı kusurları kapatmak, küçük alanlara uygulama yapmak için iyi bir seçimdir. Bu yüzden de özellikle kolay ve kısa sürede makyaj yapmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

FIRÇALI KAPATICILAR

Tüm kapatıcı çeşitlerinin içinde en pratik olanı fırçalı concealer yani fırçalı kapatıcılardır. Fakat kapatıcılık özelliği diğerlerine göre daha azdır. Yapısı bir hafif olduğu için yoğun bir kapatıcılık sağlamazk, bu nedenle cildinde pek kusuru olmayan kişilerin tercih etmesi gereken bir üründür.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT