26 Mayıs 2022, Perşembe 17:23

Kuymak Mıhlama Muhlama Malzemeleri Ne Kuymak Nasıl Yapılır?

Kuymak Mıhlama Muhlama Malzemeleri Ne Kuymak Nasıl Yapılır?

Kuymak, mısır unu, tereyağ ve Trabzon peyniri, tel peynir ile yapılan lezzetli mi lezzetli bir yiyecektir.Kuymak, mıhlama ve muhlama aynı anlama gelmektedir. Kuymak, Karadeniz bölgesinin en sevilen yöresel lezzetlerindendir ve bilhassa kahvaltıların

Kuymak (Mıhlama) Nasıl Yapılır?

Kuymak, mısır unu, tereyağ ve Trabzon peyniri, tel peynir ile yapılan lezzetli mi lezzetli bir yiyecektir.Kuymak, mıhlama ve muhlama aynı anlama gelmektedir. Kuymak, Karadeniz bölgesinin en sevilen yöresel lezzetlerindendir ve bilhassa kahvaltıların olmazsa olmazıdır.

Kuymak (Mıhlama) Tarifi İçin Malzemeler

 1. 2 yemek kaşığı tereyağ
 2. 2 yemek kaşığı mısır unu
 3. 1 su bardağı eriyebilen peynir (Trabzon peyniri, kaşar peyniri, burgu peynir)
 4. 1 su bardağı ılık süt
 5. 1 su bardağı ılık su
 6. Tuz

Kuymak (Mıhlama) Tarifi Yapılışı

İlk olarak tereyağı eritilir. Daha sonra mısır unu ilave edilir ve kavrulur. Eğer hazır kavrulmuş mısır unu kullanıyorsanız birkaç dakika kavurmanız yeterlidir. Ardından su ve süt de eklenerek devamlı karıştırılmalıdır. Topaklanmaması için karıştırılması şarttır. Yavaş yavaş fokurdamaya başladığında rendelenmiş peynir de eklenir ve eriyinceye dek pişirilir. Mutlaka süt kullanmak zorunda değilsiniz, yalnızca su kullansanız da kafidir.

Rize Usulü Kuymak (Mıhlama) Tarifi İçin Malzemeler

 1. 4 kaşık mısır unu
 2. 4 kaşık tereyağı
 3. 1 kase çeçil-çekme peynir
 4. 2 kaşık tulum peynir
 5. 2,5 su bardağı kaynar su

Kuymak (Mıhlama) Tarifi Yapılışı

 1. Tereyağı tavada eritilir ve mısır unu ilave edilerek birkaç dakika kavrulur.
 2. Ardından 2,5 bardak kaynar su azar azar eklenir ve karıştırılır.
 3. Tavanın ağzı kapatılır ve 5-6 dk boyunca kısık ateşte pişirilir.
 4. Yemeğimiz yavaş yavaş pişerken tereyağı da üzerine çıkacaktır.
 5. Peynirler de ilave edilir ve güzelce karıştırılarak pişirmeye devam edilir. Ellerinize sağlık, afiyetle yiyebilirsiniz.

Kuymak (Mıhlama) Tarifi İçin Malzemeler

 1. 2 yemek kaşığı mısır unu
 2. Yarım çay bardağı su
 3. 2 yemek kaşığı margarin ya da tereyağı
 4. 2 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri veya Trabzon peyniri

Kuymak (Mıhlama) Tarifi Yapılışı

 1. Tereyağı tavaya alınır ve eritilir.
 2. Üstüne mısır unu ilave edilir ve biraz kavrulur, suyu da eklenip karıştırılır.
 3. Daha sonra kaşar ilave edilir ve eriyinceye dek hızlı hızlı karıştırılır, eridikten sonra ocaktan alınıp servis edilebilir.

Lezzetli Mıhlama Tarifi İçin Malzemeler

 1. 2 yemek kaşığı  tereyağı (Tereyağı seven ve kolesterolü ya da başka bir rahatsızlığı olmayanların 1 kaşık daha eklemesini öneririz. Çünkü lezzetini artırmaktadır.)
 2. 2 yemek kaşığı mısır unu (Kavrulmuş mısır unu da kullanabilirsiniz.)
 3. 1 su bardağı su ve süt karışımı (200 ml)
 4. 1,5 -2 su bardağı kadar ince dilimlenmiş eriyen peynir   (Çeçil peyniri, Trabzon kolot peyniri, kaşar peyniri veya dil peyniri koyabilirsiniz.)
 5. Yarım çay kaşığı tuz

Kuymak (Mıhlama) Tarifi Yapılışı

 1. İlk olarak tereyağını tavaya ekliyoruz ve kızdırıyoruz. Yağı yakmıyoruz ve fokur fokur kaynatıyoruz. Tereyağı kızdığı zaman mısır ununu katıyoruz ve rengi biraz değişinceye kadar kavuruyoruz. Eğer kavrulmuş mısır unu kullanıyor iseniz fazla kavurmanıza gerek yoktur.
 2. Sonraki aşamada su ve süt karışımı ile tuzu ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Kaynamaya bırakıyor ve kaynadıktan sonra içerisine peynirleri katıyoruz. En kısık ateşe alıyoruz ve hafif karıştırarak peyniri eritiyoruz. Tereyağı üstüne çıkıncaya dek kısık ateşte pişiriyoruz ancak aşırı şekilde karıştırmıyoruz.
 3. Tereyağının üzerine çıkması, kuymağın iyi piştiğini gösterir. İsterseniz bir tatlı kaşığı tereyağını cezvede eriterek mıhlamanın üzerine gezdirebilirsiniz.
 4. Sıcak iken yenmelidir, şimdiden afiyet olsun.

Kuymak Mıhlama Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Dikkat etmeniz gereken en mühim nokta kaliteli malzeme seçmektir. Mıhlamanın güzel olmasını istiyorsanız, kullandığınız mısır unu, peynir ve tereyağı kaliteli olmalıdır.

Mısır unu rengi değişinceye dek iyice kavrulmalı fakat kesinlikle yakmamaya özen gösterilmelidir. Hazır kavrulmuş mısır unları da işinizi görecektir. Hem böylece daha hızlı kavrulacaktır.

Piştikten sonra tereyağının üste çıkması için tereyağı tavada eritilip mısır unu ilave edilmemelidir. Önce yağ fokurdayarak bir güzel kaynasın, ancak yağı yakmayın. Kaynattıktan sonra mısır ununu katabilirsiniz.

Kuymak yapımında peynir eklendikten sonra hafif eritilmeli ve kısık ateşte bir süre kendi haline bırakılmalıdır. Yapışmaması için ara sıra karıştırılmalıdır. Fazla karıştırmayın aksi takdirde peynirler içerisinde kaybolup gidecektir. Oysa kuymak yerken peynirin uzaması hepimizin iştahını daha da kabartmaktadır. Bundan dolayı karıştırırken ölçüyü kaçırmamak lazımdır.

İlk defa kuymak yapıyorsanız kıvamını tutturamayabilirsiniz. Hemen ümidinizi yitirmeyin zira bu yemek basit zannedilse de pratik yapmayı gerektirir. Deneyim kazandıkça bu konuda ustalaşırsınız.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT