05 Aralık 2021, Pazar 17:52

Lahana Emziren Anneye Ve Bebeğe Gaz Yaparmı? Doktorlar Cevaplıyor

Lahana Emziren Anneye Ve Bebeğe Gaz Yaparmı? Doktorlar Cevaplıyor

Uzmanlar, lahananın rafinoz ismindeki kompleks şeker içeriği ile sindirimi zor sebzelerden olduğunu bildiriyor. Rafinoz, ayrıca fasulye, Brüksel lahanası, brokoli ve kuşkonmazda mevcut olan bir karbonhidrat türüdür. Rafinozlu yiyecekler bağırsaklarda gaza neden olurlar.

Lahana yemek ve lahana çorbası içmek özellikle lahana gibi sebzelere karşı hassas kişilerde ishale neden olabilir. Harvard Üniversitesi Sağlık Hizmetleri verilerine göre, 1 su bardağı lahanada 1,5 gr. lif bulunur. Lif içeren gıdalar sindirim sistemimiz için çok önemlidir, kabızlığı önleyip, mide ve bağırsakların düzgün çalışmasını sağlarlar. Normalin üstünde lif alımı da gaz ve ishal gibi istenmeyen sağlık sorunlarına yol açabilir.

Sual: Lahana gaz yapar diyorlar, doğru mu, gaz yapan belli başlı yiyecekler nelerdir?

CEVAP

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Dr. Hilal Batmaz'ın cevabı: (Evet, lahana gaz yapan besinlerdendir. Ayrıca pırasa, karnabahar, brokoli, lahana, kereviz, enginar, turp, bezelye, nohut, kuru fasulye, mercimek, portakal, kavun, kiraz da gaza neden olan yiyecekler arasında yer alır.)

Sual: Sık sık gaz sorunu yaşıyorum, hangi besinlerden uzak durmalıyım?

CEVAP

Dahiliye Uzmanı Derya Akın'ın cevabı: (Mor, beyaz, brüksel her çeşit lahana, karnabahar, brokoli, kabak, domates, salatalık, marul, yeşil biber, kiraz, çilek, kavun, karpuz, turp, pırasa, soğan, sarımsak tüm bu yiyecekler gaz yaptığından, mümkün mertebe bunlardan uzak durmalıdır.)

Sual: Lahana alerji yapar diyorlar, doğru mu?

CEVAP

Prof. Dr. Mustafa Tayar'ın cevabı: (Evet, Brüksel lahanası ve normal lahana alerjiye neden olabilen yiyeceklerdendir.)

Uzmanlar lahananın kabızlık yapan değil, kabızlığa iyi gelen besinler arasında yer aldığını, fakat lahana alerjisi yahut irritabl bağırsak sendromu olan kişilerde lahananın, lahana suyunun ve lahana çorbasının yan etki olarak kabızlık yapabileceğini bildiriyorlar.

Sual: Emziren anneyim, lahana gaz yapar mı?

CEVAP

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Dr.Fatmagül Yılmaz Öztürk'ün cevabı: (Evet, lahana, soğan, sarımsak, karnabahar, brokoli ve kuru baklagiller gibi besinler gaz yapıcıdır, bunlar anne sütü yoluyla bebeğe ulaşıp hem gaz yapabilir, hem de anne sütünün tadını değiştirebilirler.)

Sual: Bebeklere lahana ne zaman verilebilir?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Duygu Gür Ünal'ın cevabı: (Lahana, bebeklere 6.aydan itibaren başlangıçta sebze çorbası içine katılarak verilebilir. Bebeklerin lahanayı çiğ tüketmesi zor olacağından, en iyi pişirme yöntemi buharda pişirip yumuşamasını sağlamaktır. Lahananın bebeklerde alerji yapma ihtimali düşüktür, fakat lahana tüketmek bebeğinizde gaz sorununa neden olabilir.)

Muz Gaz Yapar mı, Şişkinliğe Neden Olur mu? Tıklayınız

Sarımsak Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Nohut Ve Leblebi Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Ispanak Bebeklerde Gaz Yaparmı, Ispanağın Gaz Yapması Nasıl Önlenir? Tıklayınız

Yoğurt Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Karnabahar Gaz Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

3 Yorum

  1. Mehtap

    Yeni doğum yaptım ve ne yiycem bilmiyorum internetten bakıyorum herşey gaz yapıyo peki biz ne yiycez:(

  2. Beyza

    Emziren bi anneyim çoğu şey gaz yapıyor ne yemeliyim. Çocuğumda gazlı bebek

  3. elif

    Lahana çorbası içiyorum ama kabizim neden acaba

  4. Mavikadın web sitemize hoşgeldiniz. Kabızlık hareketsiz yaşamdan meyve sebze, su az tüketilmesine kadar çeşitli nedenlerden olabilir efendim.

 
 
KAPAT