2018-04-10 00:25:31 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:43

Lavanta Bitkisi Ne İşe Yarar, Lavanta Çayı Karaciğeri Temizler mi?

Lavanta çayı; taze veya kurutulmuş lavanta yapraklarından yapılır. Bu çayın sağlık açısından sayısız faydası vardır. Lavanta vücudu ve zihni rahatlatmasıyla

Lavanta Bitkisi Ne İşe Yarar, Lavanta Çayı Karaciğeri Temizler mi?

Lavantanın, Lavanta Çiçeğinin Faydaları İbrahim Saraçoğlu

Lavanta çayı; taze veya kurutulmuş lavanta yapraklarından yapılır. Bu çayın sağlık açısından sayısız faydası vardır. Lavanta vücudu ve zihni rahatlatmasıyla bilinir. Lavanta çayı; sağlıklı kan dolaşımını ve sindirimini geliştirirken zihinsel berraklığı, hafızayı ve zindeliği artırır. Lavanta çayı içenler bu çayın kendilerini çok rahatlattığını dile getiriyorlar.

Lavanta Çayı Nasıl Yapılır?

İçindekiler

  1. 2 yemek kaşığı kurutulmuş lavanta çiçekleri veya 3 yemek kaşığı taze lavanta çiçekleri
  2. 2 bardak kaynamış su
  3. 1 yemek kaşığı bal (isteğe bağlı)
  4. 1 yemek kaşığı limon suyu (isteğe bağlı)

Bir cezveye 2 bardak su ekleyip kaynatın. Sonrasında kaynamakta olan suya kurutulmuş lavanta çiçeklerini ekleyin.Bunu 5 dakika demleyin. Su sarı rengi aldığında ocaktan alın. Soğutup içine tercihinize bağlı olarak bal veya limonu ekleyin. Bu çayın genellikle hafif tatlı bir tadı vardır. Lezzetini arttırmak için biraz da süt ekleyebilirsiniz. Çay, lavanta çiçeği bulunamadığında lavanta yaprakları kullanılarak da hazırlanabilir.

Lavantanın Ve Lavanta Çayının Faydaları

Ağrıları, Baş Ağrısını ve Migreni Geçirir

Eğer baş ağrısı veya migren problemlerinden muzdariseniz, lavanta tam olarak imdadınıza yetişiyor diyebiliriz. Sinir sistemini rahatlatıp kalp ve damar sisteminizi yavaşlattığından damarların rahatlayıp başa baskı yapmasını engelliyor. Sessiz bir yere geçip dinlenin ve bir bardak lavanta çayınızı alıp ağrınız geçene kadar yudumlayın. 

Hazımsızlığı Geçirir

Hazımsızlık temel belirtileri; kusma, karın ağrısı, boyun ağrısı ve midede yanma hissidir. Hazımsızlık, diğer mide ağrıları ve rahatsızlıkları lavanta çayı yardımı ile kolayca tedavi edilebilir. Bunun asıl sebebi ise, lavanta çayında yağ özlerinin bulunmasıdır. 2004 yılında Parma Üniversitesi'nde lavanta ile ilgili bir çalışma yürütülmüştür. Çalışmanın sonuçları lavanta çayının; ülser ve hazımsızlığa karşı oldukça faydalı olduğunu göstermiştir. Ancak bu çalışma, insan denekler üzerinde değil, fareler üzerinde yapılmıştır.

Vücudu Rahatlatır

Lavantanın asıl faydalarında birisi ise vücudu rahatlatmasıdır. Bunun sebebi ise lavantada bulunan rahatlatıcı esanslardır. Maryland Üniversitesinde yapılan bazı bilimsel araştırmalar göstermiştir ki; lavanta vücudu rahatlatan ve kan dolaşımını yavaşlatan esanslara sahiptir. Lavanta çayının vücuda rahatlık verdiği görülmüştür. Aynı zamanda kaygı ve stres için de oldukça faydalıdır. “Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi” nin 2011 baskısında bir araştırma çalışması yayınlandı. Bu çalışmada hastalara lavanta ile doldurulmuş hipodermik iğneler verildiğinde stres ve kaygılarının önemli ölçüde azaldığı gözlemlenmiştir. Bunun sebebi ise lavantanın vücut için oldukça yararlı olan bazı yağ özlerini içermesidir. Daha fazla rahatlamak için bir bardak lavanta çayı demlemelisiniz: 1 yemek kaşığı lavantayı suda 5-7 dakika kaynatın.

Cilt Problemleri

Düzenli içildiğinde, lavanta çayının kesikler ve yaralar gibi birçok cilt problemlerinin tedavisinde etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Saç Dökülmesini Durdurur

Şekersiz lavanta yağıyla saçları durulamak saç dökülmelerini engellemek için kullanılabilir. Bu aynı zamanda saçtaki kepeklerden de kurtulmak için yardımcı olacaktır.

Depresyona Şifadır

Klinik çalışmalar, lavantanın duygu-durum düzenleyici özelliklerinin, hafif-orta şiddette depresyon ile birlikte doğum sonrası depresyonu olan kadınlarda depresyon belirtilerini azaltmada etkili olabileceğini göstermiştir.

Uykusuzluğu Giderir

Uzun süreden beri, lavanta uyku problemleri çeken insanlarda sakinleştirici olarak kullanılmaktadır. İyi bir uyku için uyumadan önce lavanta çayı içilmelidir.

Ağrı Kesicidir

Bir bardak lavanta çayı sadece kronik baş ağrısı, diş ağrısı, eklem iltihabı, burkulma, sinir ve eklem ağrılarına iyi gelmekle kalmaz, aynı zamanda akut fibromiyalji hastalığının geçmesinde de yardımcıdır. İltihap sökücü ve yatıştırıcı nitelikleriyle de ağrıları azaltmak için etkili olabilir.

Sivilceyi Geçirir

Lavanta; içerisinde bulunun sakinleştirici ve antiseptik özellikler sayesinde sivilce ve diğer cilt problemleri için yaygın kullanılan bir tedavi şeklidir. Çayını içmek ve soğutulmuş çayını cilde uygulamak sivilce ve kızarıklıklardan kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Stresi Giderir

Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi; bir bardak lavanta çayı içmenin gün boyunca rahatlık verip yorgunluğu aldığını bildirmiştir. Uyumadan önce içeceğiniz bir bardak lavanta çayı da iyi bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır. Uzmanlara göre; lavanta sinir sistemini rahatlatıcı ve stresi azaltıcı özelliklere sahiptir.

Lavanta Çayının Yan Etkileri

Lavanta çayının ana yan etkileri arasında aşırı tüketiminde; cilt tahrişi, bulantı, kusma vardır, ancak lavanta çayı konusunda dikkatli olmak için diğer olası etkileşme ve durumlar şunlardır:

  1. Gebelik – Gebe olunduğunda lavanta çayı önerilmez çünkü lavanta düşük yapmaya ve diğer gebelik problemlerine sebep olabilecek adet yaşanmasına yol açabilir.
  2. Düşük kolesterol – Bu çayın kolesterol düşürücü özellikleri nedeniyle, eğer kolesterol ilacı kullanıyorsanız, bu çayı tükettiğinizde vücutta olumsuz etkileşimler yaşanabilir.
  3. Kan sulandırıcılar – Bu çay, kalp sağlığı için iyi olan antikoagülan özelliklere sahiptir, ancak zaten kan inceltici ilaç kullanıyorsanız, özellikle ameliyat geçirmeden önce, bu çayın tüketimi çok tehlikeli olabilir.
  4. Güneş hassasiyeti – Aşırı lavanta çayı tüketimi, cildin güneşe hassasiyetini artırıp ciltte tahrişe ve kızarıklıklara da neden olabilir.

Lavanta Yağı Saça Faydaları Nelerdir Saça Nasıl Uygulanır? Tıklayınız 

Ginseng Çayı Nasıl Yapılır Ginseng Çayının Faydaları Ve Zararları Tıklayınız

Defne Yaprağı Faydaları Ne İşe Yarar Defne Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Tıklayınız

Mavi Kadın