2022-11-30 12:00:00 | Son Güncelleme : 2022-12-31 16:53:01

Lavanta yağı bit ve sirkelerden kurtulmak için nasıl kullanılır? 3 farklı yöntem

Saç biti, kafa derisi ve saç gövdelerinde yaşayan küçük parazitlerdir. Bu parazitler kanla beslenir. Saç biti hızla çoğalır, kolay bulaşır ve saç diplerine kahverengi renk sirke denilen yavrular bırakır. Saç biti ve sirkelerden kurtulmak için en etkili yöntemlerden biri de lavanta yağı kullanmaktır. Lavanta yağı bitleri yok için şöyle kullanılır:

Lavanta yağını bitlerden kurtulmak için tek başına kullanabileceğiniz gibi çay ağacı yağı, okaliptüs yağı gibi esansiyel yağlar ile de karıştırabilirsiniz.
Lavanta yağını bitlerden kurtulmak için tek başına kullanabileceğiniz gibi çay ağacı yağı, okaliptüs yağı gibi esansiyel yağlar ile de karıştırabilirsiniz.

Bitlenmek özellikle okul çocukları arasında yaygın görülen bir sorundur ve en yaygın belirtisi saçta şiddetli kaşıntıdır. Saçtaki bitleri gidermek için eczanede satılan antibit ilaçları kullanabileceğiniz gibi lavanta yağı gibi doğal yollar da bitleri öldürmekte çok etkilidir. Şayet çocuğunuz henüz bitlenmediyse lavanta yağını saçlarına sürmek yahut tokasına lavanta yağı damlatıp kullanmak da bitlenmeyi önleyecektir. Lavanta yağlı bit kovucu spreyler de kullanılabilir.

LAVANTA YAĞI SAÇLARDAKİ BİT VE SİRKELERDEN KURTULMAK İÇİN NASIL KULLANILIR?

Lavanta yağı keskin kokusu ile bitleri yok etmek için kullanılan en popüler ve pratik yöntemlerdendir. Lavanta yağını aktardan, internet üzerinden hatta kozmetikçilerden temin edebilirsiniz. Lavanta yağı antiseptik içeriği bitleri ve sirkeleri boğarak öldürür.

LAVANTA YAĞI İLE SAÇ BİTLERİ VE SİRKELERİNİ YOK EDEN YÖNTEM

Saçın uzunluğuna ve gürlüğüne göre 1-2 yemek kaşığı lavanta yağını saçlara ve saç diplerine uygulayın. Saçlarda en az 1 saat bekletip bit tarağı ile tarayın. Saçları yıkayın, şampuanlayın ve durulayın. Haftada 2-3 kez buna devam edin.

LAVANTA YAĞI VE ÇAY AĞACI İLE SAÇ BİTLERİNDEN KURTULMA YÖNTEMİ

Lavanta yağı ve çay ağacı yağı karışımı saç bitlerinden kurtulmanın en etkili yollarındandır. Çay ağacı yağı doğal antimikrobiyal, antibakteriyel, anti-enflamatuar, anti-mantar ve anti-viral özellikler içerir, lavanta yağı da doğal antiseptiktir. Küçük bir kasede 5 damla lavanta yağı; 5-6 damla çay ağacı yağı; 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağını karıştırın. Tüm saça özellikle saç diplerine uygulayın. Saçlarınızda en az 1 saat bekletip suyla yıkayın. Şampuanlayın ve durulayın. Ardından bit tarağı ile saçları tarayın. Haftada 3 kez, bitten kurtulana kadar bu işleme devam edin.

LAVANTA YAĞI VE ESANSİYEL YAĞLAR İLE BİTLERE DOĞAL ÇÖZÜM

Bitlerden kurtulmak için lavanta yağını diğer esansiyel yağlar ile de karıştırabilirsiniz bu şekilde daha etkili olur. 5’er damla lavanta yağı, okaliptüs yağı, nane yağı ve çay ağacı yağını karıştırın. Bu karışımı saçlara ve saç diplerine sürün. 1 saat sonra saçlarınızı bit tarağı ile tarayın. Saçlarınızı yıkayın, şampuanlayın ve suyla durulayın. Haftada 2-3 kez buna devam edin.

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Yaşam
|
01 Şubat 2023 - 12:20
Oje arama derdine son! İnce çorabın kaçmaması için bakın ne gerekiyormuş
Her kadının ömrü hayatında bir kere de olsa yaşadığı durum; çorap kaçması. Özenle giyilen ince çorapların ummadık zamanda yırtılıp bir de şerit halinde uzayıp gitmesi oldukça can sıkıcı. Sanırsın külotlu çoraplar kaçmak için yapılmış... İlk üretildiğinden bu yana teknoloji level atladı ancak kadınlar hala kaçan çoraba çözüm arıyor. Tiktok'ta paylaşım yapan genç kadın bugüne kadar ince çorapları yanlış giydiğimizi söyleyerek çorabı kaçırmadan giymenin tek kolay yolunu paylaştı.
Yaşam
|
02 Şubat 2023 - 16:16
Kıtlık döneminde bir tek o ayakta kalabilecek! Canan Karatay’dan 2025 için çarpıcı iddia!
“Amerika 2025 yılını kıtlık yılı olarak hesaplıyor. Biz zeytin memleketiyiz ve zeytin memleketinin cennetiyiz. Bunun kıymeti bilmemiz lazım, zeytin ağaçlarını kesmenin cinayetten farkı yoktur. Kıtlık döneminde tek ayakta duracak ağaç zeytin ağacı olacaktır” sözleriyle dikkat çeken Prof. Canan Karatay hem doğaya hem de insan sağlığına faydaları azımsanmayacak zeytin ağaçlarının, kıtlık yaşamamızı engelleyeceğini iddia etti.
Yaşam
|
22 saat 3 dakika önce
10 gün toz almayacaksınız: Mıknatıs gibi çekiyor, mobilyaları parlatıyor
Özellikle büyük şehirlerde dışarıdan gelen kirli hava akımının pencereyi açmamızla içeri dolması evin gün aşırı tozlanmasının başlıca nedenleri arasında yer alıyor. Bazı evler var ki her gün toz alsanız bile sanki hiç silinmemiş gibi toz tabakasına mahkûm kalıyor. Neyse ki vereceğimiz tozsavar iksir tarifi ile uzun süre toz alma derdinden kurtulacaksınız.