27 Mayıs 2022, Cuma 02:35

Lavanta Yağı Cilde Ve Yüze Nasıl Uygulanır Sivilceye İyi Gelir mi

Lavanta Yağı Cilde Ve Yüze Nasıl Uygulanır Sivilceye İyi Gelir mi

Hoş kokusuyla insanın üzerindeki gerginliği alan lavanta, antiseptik antiviral özelliğiyle de cilt ve saçlar üzerinde harika faydaları vardır. Lavanta yağı, lavanta çiçeklerinin özünden elde edilir.

Hoş kokusuyla insanın üzerindeki gerginliği alan lavanta, antiseptik antiviral özelliğiyle de cilt ve saçlar üzerinde harika faydaları vardır. Lavanta yağı, lavanta çiçeklerinin özünden elde edilir. Günümüzde yapılan birçok araştırma sonucunda lavanta yağının cilt problemlerini giderdiği bilinmektedir. Lavanta yağı her cilt tipine uygundur. Bu yüzden cilt üzerinde herhangi bir alerji belirtisi göstermez. Mis gibi kokan lavanta yağını cildinize gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

 Cildimiz gerek hava kirliliğinden gerekse makyaj yüzünden kirlenir ve gözenekler tıkanır. Lavanta yağı antioksidan özelliğiyle gözenekleri temizler, cildin nefes almasını sağlar. Cilt uzmanları lavanta yağının cilt lekelerine iyi geldiğini aynı zamanda sivilce oluşumunun önüne geçtiğini söylemektedir. Lavanta yağı sivilcelerin geçmesinde önemli rol oynar ve cildiniz derinlemesine temizlenir. Ayrıca lavanta yağı düzenli kullanımda cildi pamuk gibi yapar.

Lavanta Yağı Cilde Ve Yüze Nasıl Sürülür?

Lavanta yağını yatmadan önce temiz cildinize, yüzünüze pamuk yardımıyla sürün. Her gün uygulamanızda hiçbir sakınca yoktur. Zaten düzenli kullanımda daha 3. Günde etkisini görmeye başlayacaksınız. Birkaç damla lavanta yağını bir parça pamuğa damlatın ve bunu temiz cilde uygulayın. Ağrılı çıkan sivilcelerin ağrısını dindirecek,  sivilce izlerini ve oluşan kırmızılığın gitmesine yardımcı olacaktır. Sivilceler bazen iltihaplı bir şekilde çıkarlar. Bu karışım 1-2 günde iltihabı kurutacaktır. Yahut karışımı, pamuk yardımıyla sivilcelerin üzerine sürüp bir gece beklettikten sonra ertesi gün yıkayabilirsiniz. Ardından cilt yenileyici özelliği olan madecassol kremini sürebilirsiniz. Bu şekilde düzenli kullanırsanız, sivilce izlerinizden kurtulabilir bebek gibi cilde sahip olabilirsiniz.

Lavanta Yağının Cilde Önemli Faydaları

Yaşlanmayı Geciktirir

İnsan vücudunu, serbest radikallerin zararlarında koruyan maddelere antioksidan denir. Lavanta yağı da antioksidan içeriğiyle serbest radikallerle mücadele ederek ve rejeneratif özelliğiyle yaşlanmanın önüne geçer. Kozmetik yerlerde satılan yaşlamayı geciktiren kremlerin içinde de lavanta bulunmaktadır.

Yaraları İyileştirir

Lavanta yağının cildi iyileştirme özelliği vardır. Küçük kazalarda meydana gelebilecek, ciltteki kesik ,yara ve sıyrık gibi durumları kısa sürede iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Yanıkları İyileştirir

Yanıkları iyileştirme konusunda lavanta çok etkilidir. Antiseptik ve iyileştirme özelliğiyle yanık izlerini geçirir.

Böcek Isırıklarının İyileşmesine Yardımcı Olabilir

Yaz aylarında sineklerle ve böceklerle başımız daha bir dertli oluyor. Isırdıkları yer kaşınıyor bir de üstüne şişlik meydana geliyor. Lavanta yağı burada da yardımımıza koşuyor! Isırılan bölgeye pamuk yardımıyla lavanta yağı sürdükten sonra, şişliğin gözle görülür bir şekilde indiğini, kaşıntıyı aldığını gözlemleyebilirsiniz.

Sivilce Lekelerini Giderir

Lavanta yağı düzenli kullanımda, cilt tonunu dengeler ve ciltte oluşan güneş, sivilce lekerini geçirmekte oldukça etkilidir. Lavanta yağı antioksidan özelliği sayesinde, cildi ölü tabakadan arındırarak bakteri oluşumunu engeller.

Bazı Cilt Hastalıklarının Tedavisini Hızlandırır

Lavanta yağının bir diğer özelliği ise düzenli kullanımda cilt hastalıklarına iyi gelmesidir. Örneğin; deri iltihabı, egzama olan bölgelere lavanta yağını dairesel ve nazik hareketlerle uygularsanız deri rahatsızlıklarının geçmesine yardımcı olur.

Güneş Yanığına İyi Gelir

Özellikle yaz aylarında, güneş altında uzun süre kalındığı zaman güneş yanıklarına maruz kalabiliyoruz. Acı veren güneş lekeleri için yarım çay bardağı suyun içine 4-5 damla lavanta yağı ekleyip, yanıkların üzerine çok narin hareketlerle sürüp, faydasını görebilirsiniz.

Doğal Nemlendiricidir

Kış aylarında cildimiz kurur ya da çatlaklar oluşur. Bunun için doğal nemlendirici olarak lavanta yağını kuruyan bölgelerinize sürebilirsiniz.

Ayak Bakımında Kullanılır

Kozmetik ürünlerinin yanı sıra doğal bir cilt bakımı yapmak istiyorsanız, lavanta yağıyla bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayak bakımınız için de, lavanta yağını tercih edebilirsiniz. Antiseptik özelliğiyle bakteri oluşumunu engeller ve uzun süre -

Evde Lavanta Yağı Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle eğer evinizde yok ise aktara gidip lavanta alın. Lavantayı, orta büyüklükte cam bir kavanoz veya şişeye aktarın, üzerine sızma zeytinyağı ilave edin. Güneş gören bir alanda 1 ay boyunca muhafaza edin. Ve her gün çalkalamanız gerekiyor, unutmamak için alarm kurabilirsiniz. Ayın sonunda ince bir tül ile bu karışımı süzerek koyu renkli bir şişeye döktüğümüzde,  ilacımız hazır hale gelmiş demektir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT