26 Mayıs 2022, Perşembe 18:39

Ldl Kolesterol Yüksekliği Ldl Kolestrol(Kötü Kolestrol) Nasıl Düşürülür?

Ldl Kolesterol Yüksekliği Ldl Kolestrol(Kötü Kolestrol) Nasıl Düşürülür?

Kolesterol insan ve hayvan vücut hücrelerinde bulunan yağ benzeri bir maddedir, vücutta doğal olarak bulunur ve bir takım vücut fonksiyonları için gereklidir. 

Kolesterol insan ve hayvan vücut hücrelerinde bulunan yağ benzeri bir maddedir, vücutta doğal olarak bulunur ve bir takım vücut fonksiyonları için gereklidir. LDL ise karaciğerde üretilen, kan yoluyla kolesterolü taşıyan bir çeşit moleküler proteindir. Kolesterolün kanda fazla miktarda bulunması zararlı olarak kabul edilir. Kanda dolaşan kolesterolün temel olarak iki tipi var: İyi ve kötü kolesterol. LDL-kolesterol kötü kolesterol olarak, HDL-kolesterol ise iyi kolesterol olarak tanımlanır. LDL (kötü kolesterol) damar duvarlarına yapışarak plakalar oluşturur ve damarları tıkar, damarlarda birikerek tıkanmalara ve damar yapısının bozulmasına neden olur. Damar sertliği olarak bilinen bu tıkanıklık, kalp rahatsızlıklarına yol açar. Vücuttaki kolesterol düzeyinin yüksek olması kalp ve damar hastalığı riskini arttırır. Aslında LDL kolesterolün kanda mutlaka bir miktar bulunması damar sağlığı açısından oldukça iyidir. Çünkü LDL kolesterol omega 3 gibi yağların damara taşınmasında görev yapar, damara oksijen sağlayarak yapısal bozulmaların da önlenmesini sağlar.

Ldl kolestrol kaç olmalı?

Uzmanlar LDL kolestrolün 200mg/dl 'in altında olması gerektiğini bildiriyor. LDL’nin 200-239 mg/dl arası sınırın üstü yükseğe yakın, 240 mg/dl üstü ise yüksek kolesterol olarak kabul edilir.

100 mg/dL’den düşük olan LDL en sağlıklı seviyede demektir.

100 – 129 mg/dL arasındaki LDL sağlıklı ama dikkat edilmesi gereken seviyededir.

130 – 159 mg/dL arası LDL değeri sağlıklı sınırı aşmış demektir.

160 – 189 mg/dL arası LDL değeri yüksek seviyededir.

190 mg/dL’nin üzerindeki LDL değeri çok yüksek seviyededir.

Ldl kolestrol yüksekliği neden olur?

 1. Stres
 2. Yanlış beslenme (Yağlı kırmızı et, süt, yumurta ve peynir gibi hayvansal gıdalar, paketlenmiş gıdalar, margarin, tereyağı, kızarmış yiyecekler, market ürünleri gibi doymuş yağ oranı yüksek gıdaların çok fazla tüketimi)
 3. Sigara içme alışkanlığı
 4. Kilolu olmak
 5. Hareketsiz yaşam
 6. Tiroid hastalıkları
 7. Genetik
 8. Alkol alışkanlığı
 9. Yaşlanma
 10. Göbekli olmak
 11. Şeker hastalığı

Ldl kolestrol nasıl düşürülür?

İşte Ldl kolestrol seviyenizi düşürmek için uzmanların tavsiyeleri;

Not: Bu makalemiz 2 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

 
KAPAT