06 Temmuz 2022, Çarşamba 00:07

Lenf kanseri ölüm oranı nedir? Lenfoma kanseri ne kadar yaşar? Lenfoma öldürücü mü?

Lenf kanseri ölüm oranı nedir? Lenfoma kanseri ne kadar yaşar? Lenfoma öldürücü mü?

Lenf kanseri ve lenf bezi kanseri olarak da bilinen Lenfoma, lenfatik sistemde meydana gelen kanserdir. Lenfosit olarak bilinen beyaz kan hücrelerinde ortaya çıkar. Bu hücreler vücudunuzdaki hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur. Bağışıklık sisteminde çok önemli bir rol oynarlar.

Lenfoma (Lenf kanseri) bütün yaştan insanlarda görülebilir. Bu tip kanser, akyuvarlarda ya da lenfositler de başlarlar. Kan dolaşımında da bulunduğundan dolayı, vücudun diğer bölgelerine de kolayca yayılabilir.Lenfoma, 15 ila 24 yaşları arasındaki çocuk ve genç yetişkinlerde en yaygın görülen kanser çeşididir. Genelde tedavi edilebilir.

Lenfoma, lenf düğümleri ve lenfatik sistemde görülen bir kanserdir. Hodgkin ve hodghkin olmayan olarak iki çeşidi vardır. Genel belirtileri, lenf düğümlerinin büyümesi ve enfeksiyon sonrasında iyileşme olmamasıdır. Lenfomayı önlemenin hiçbir yolu yoktur fakat yaşam şansı çok yüksektir. Günümüz tıbbında tedavide başarı oranı %90’nın üstündedir.

LENFOMA BELİRTİLERİ NELERDİR?

Lenfoma belirtileri de diğer hastalıklara ve belirtilerine benzemektedir. En yaygın görülen belirtisi, lenf düğümlerinde şişmedir. İnsanlar genellikle bu hastalığı, soğuk algınlığı veya solunum yolu sorunu olduklarını sandıklarında, testler sonucunda öğrenirler. Boyun ve koltulaltları genellikle ilk olarak farkedilir. Fakat şişme, kasık (bu, bacak ve bileklerde de şişmeye neden olabilir), midede (bu, kramp ve şişmeye neden olabilir) meydana gelebilir. Bazı insanlarda şişme hiç görülmeye bilir, bazı insanlarda ise gece terleme, kilo kaybı, ürperme, enerji eksikliği veya kaşınma meydana gelebilir. Özellikle lenfomanın ilk evrelerinde olmak üzere, genellikle hiç ağrı olmaz. Diğer belirtileri:

 1. Lenf düğümlerinin şişmesi
 2. İstenmeyen kilo kaybı ve iştah kaybı
 3. Ateş ve gece terlemeleri
 4. Halsizlik
 5. Ciltte kaşınma
 6. Mide bulantısı, kusma ve sindirimsizlik
 7. Göğüs ağrısı
 8. Öksürme
 9. Nefes darlığı
 10. Testislerin büyümesi
 11. Kemik ağrısı
 12. Kollarda ve bacaklarda şişme
 13. Baş ağrısı

LENFOMA NEDENLERİ NELERDİR?

Lenfomanın oluşum nedenleri kesin olarak bulunamamıştır. Fakat, lenfoma oluşma riskini arttıran nedenler:

 1. Bağışıklık sistemine zarar vereni HIV gibi enfeksiyonlar
 2. Yaşlanma. Yaşlı insanlarda lenfoma oluşma riski daha fazladır.
 3. Hepatit B virüsü ile ilgili enfeksiyonlar.
 4. Zirai ilaçlar gibi, zararlı kimyasallara maruz kalma
 5. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan otoimmün hastalıkları
 6. Lenfomanın ailede daha önce görülmüş olması
 7. Erkek olma
 8. Beyaz tenli olma
 9. Fazla et ve yağ tüketimi

LENFOMA EVRELERİ NELERDİR?

1. Evre Lenfoma: Kanser, thymus gibi bir lenfoik organ olan lenf düğümünde veya lenfatik sistem dışarısında bir organda bulunur.

2. Evre Lenfoma: Kanser, 2 lenf düğümünde (diyaframın aynı tarafında) ya da bir lenf düğümünden yakınındaki organa geçiş yapar.

3. Evre Lenfoma: Kanser, birden çok lenf düğümünde (diyaframın her iki tarafında da) bulunur. Ayrıca dalağa da bulaşmış olabilir.

4. Evre Lenfoma: Kanser, lenf sisteminde ve bir veya birden fazla organda daha görülebilir.

LENFOMA NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Lenfomanın tedavisi, hastanın yaşına, genel sağlığına, lenfoma tipine ve hastalığın evresine göre belirlenir. Kemoterapi (ilaçların kullanımı) ve radyoterapi (yüksek enerjili ışınların kullanımı), yaygın olarak kullanılan yöntemlerdir. Bu tedavi yöntemleri tümörleri küçültür ve kanser hücrelerini yok eder. Doktor ayrıca bağışıklıklık sisteminizi güçlendirmeye yarayacak ilaçlar kullandırarak, bağışıklık sisteminizin kanser günreleriyle savaşmasını sağlayabilir.

Kemoterapi

Kemoterapi yönteminde kanser hücrelerini öldürmek için çok güçlü ilaçlar kullanılır. Kemoterapi, sistematik bir terapidir. Bunun anlamı, kan sisteminde dolaşıp, vücudun her yerini etkilemesidir.

Radyasyon Terapisi

Radyasyon terapisinde, kanserhücrelerini öldürmek için, yüksek enerjili ışınlar kullanılır. Bu yöntem bölgeye özel uygulanır. Bunun anlamı, yalnızca tümör bulunan bölgelere radyasyon uygulanmasıdır.

LENFOMA KANSERİ ÖLÜM ORANLARI NASILDIR?

Hodgkin Lenfoma

1.Evre: 5 yıl boyunca yaşama şansı %90’dır.

2.Evre: 5 yıl boyunca yaşama şansı %90’dır.

3.Evre: 5 yıl boyunca yaşama şansı %80’dir.

4. Evre: 5 yıl boyunca yaşama şansı %65’dir.

Hodgkin Olmayan Lenfoma

Düşük Risk: 5 yıl yaşama şansı %91 ve 10 yıl yaşama şansı %71’dir.

Orta Risk: 5 yıl yaşama şansı %78 ve 10 yıl yaşama şansı %51’dir.

Yüksek Risk: 5 yıl yaşama şansı %53 ve 10 yıl yaşama şansı %36’dır.

PROF. İBRAHİM SARAÇOĞLU LENFOMA İÇİN BİTKİSEL KÜR 

Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu, meme, rahim, lenf ve prostat kanserine karşı aslanpençesi kürü uygulanmasını tavsiye ediyor.

1 tutam kuru aslanpençesi alıp kaynamakta olan yarım litre kadar suya atın ve kısık ateşle 2 dakika kadar kaynatın. Kaynattıktan sonra 10 dakika demlensin ve soğuduktan sonra süzün.

 Elde ettiğiniz bu kürü 1 gün arayla toplam 1 ay boyunca 1 su bardağı kadar tüketin. Uygulama bittikten sonra 15 günlük bir ara verdikten sonra tekrar 6 ay kadar haftada 2 kez aslanpençesi kürü için.

Püf noktası, içerisine herhangi bir tatlandırıcı eklemeyin. Yemeklerden 1 saat kadar sonra tüketin.

Her gün taze olarak hazırlamaya özen gösterin

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT