03 Aralık 2020, Perşembe 03:17

Lens Gözüme Batıyor Yakıyor Lens Neden Batar? Lens Batmasına Çözüm

Lens Gözüme Batıyor Yakıyor Lens Neden Batar? Lens Batmasına Çözüm

Lens Batması, Lens Takınca Bulanık Görme, Göz Kanlanması Göz Kuruluğu

Eğer uzun bir zamandır lens kullanıyorsanız, lensinizin gözünüze batması, kanlanması, kızarıklık ve bulanıklık gibi semptomlarla karşılaşmış olabilirsiniz. İşte makalemizde bu durumun sebeplerini ve tedavi yöntemlerini uzmanların görüşleri çerçevesinde ele alacağız.

Göz Kuruluğu

Lenslerin gözüne batmasının en sık karşılaşılan nedeni gözlerde kuruluktur. Göz yaşınız yeterli değilse gözleriniz kuruysa, kullandığınız lensler bir süre sonra gözünüze batmaya, gözde yanma, kızarıklık oluşturmaya neden olacaktır. Bunu önlemenin yolu lensi aralıklı olarak örneğin günde birkaç saat kullanmak ve eczaneden satın alacağınız suni göz yaşıları kullanmaktır.

Kontakt lenslerin su ihtiyacı fazladır. Göz kuruluğu ise takılan lenslerin gözlerde düzgün durmasını önler. Eğer gözyaşı oranı düşükse batma ve yanma hissi oluşabilir.

Lenste Protein Birikmesi

Sürekli kullanıma bağlı olarak kontakt lenslerde zamanla çeşitli enzim ve proteinler birikir. Gözyaşındaki bu tür bileşenler göz sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Lensinizde protein birikmesi sonucunda lensin göze batması, lensi taktıktan sonra yanma hissi, gözlerde kızarıklık, kuruma gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Lensçilerde satılan enzim tabletleri lenslerinizde biriken protein ve diğer enzimleri çözücü güçlü bir içeriğe sahiptir. Enzim tabletlerinin haftada bir kez kullanılması önerilir.

Lenste Kir Olması

Lenslerin göze batmasına yol açan diğer bir faktör, lensin temiz olmamasıdır. Lenslerde toz ya da başka bir madde kaldıysa batma yapabilir. Lenslerin kirlenmemesi için onlara düzenli olarak bakım yapmalıdır. Bu konuda ciddiyet ve hassasiyet göstermelidir zira lens bakımı ihmale gelmez. Aksi takdirde hem lensinizi rahat rahat kullanamazsınız hem de sağlığınız büyük ölçüde zarar görebilir. Bu sebeple eğer yanma veya batma gibi bir his meydana geliyorsa lensi çıkarıp lens solüsyonuyla temizlemeniz ve tekrar yerleştirmeniz gerekecektir.

Son Tarihi Geçmiş Lens Kullanımı

Lens paketinin üzerindeki tarih süresi geçen lensleri kullanmak gözlerde yanma, batma, yaşarma ve ağrıya yol açabilir.

Kontakt lensinizin ve içerisinde yer alan solüsyonun ne zamana kadar steril kalacağı, son kullanma tarihiyle anlaşılır. Eğer lenslerin son kullanma tarihi geçtiyse, paketi hiç açılmamış bile olsa kullanımından uzak durulmalıdır.

Lensi Ters Takmak

Lensi ters takmak da gözlerde yanma, batmaya neden olabilir.

Lensin doğru takılması şarttır. Eğer yanlış taktıysanız hemen düzeltmelisiniz. Bunun için lensinizi parmağınızın ucuna yerleştirip bakın. Lensinizin bir kase gibi durması ve kenarlarının da yukarı doğru bakıyor olması gerekir. Eğer yandan bakınca lens kenarlarının sanki bir yemek tabağı gibi dışa doğru baktığını görürseniz lensiniz ters dönmüş demektir. Gözlerinize takınca sizi rahatsız eder ve gözlerinizin içinde sabit duramaz.

Lensi Uzun Süre Kullanmak

Her lensin belli bir kullanım süresi vardır. Son kullanma tarihini dolduran lensler gözlerde yanmaya, batmaya ve kızarıklığa sebep olabilir. Kullanım ömrü geçen lensler göz sağlığı için bir risktir. Bu yüzden vakti gelince yenilenmelidir.

Göze Uygun Olmayan Değerde Lens Kullanımı

Lenslerin BC ve DIA değerleri çok önemlidir. Kullandığınız lensin ölçüleri gözünüze uymuyorsa ve lensiniz gözünüze tam yerleşmediyse batma hissi yaşayabilirsiniz. Lens alırken göz doktorunuzun yazdığı reçeteyi de gösterirseniz, uygun değerlerde bir lens temin edebilirsiniz.

Lens Solüsyonu İle İlgili Problemler

Lens solüsyonunun kalitesizliği veya tarihinin geçmesi durumunda kullanılan lens, gözlerde rahatsızlığa neden olur, batma ve kızarıklık gibi yan etkiler gösterir. Temizlemek için lensler bir müddet solüsyonun içinde bırakılmalıdır. Eğer batma oluyorsa damla damlatır gibi lens solüsyonunu gözlerinize damlatıp bir süre bekleyin. Böylece probleminiz ortadan kalkacaktır.

Tırnakla Çizmiş Olabilirsiniz

Tırnağınız veya herhangi bir cisim lensinizi çizmiş olabilir. Lenslerde bir yırtık ya da çizik varsa, batma hissinden dolayı çok zor anlar geçirebilirsiniz.

Sürekli Lensli Durmak

Uyurken takılabilen bir lens kullansanız bile maalesef gözlerinizin doğrudan oksijen almasına engel olacaktır. Bu ise yanma, batma, kuruluk ve kızarıklık gibi olumsuzlukları beraberinde getirebilir. Uzun süre lens kullanmanız gerekiyorsa ve batma, yanma gibi sorunlar yaşıyorsanız göz doktorunuza danışarak yüksek oksijen geçirgenliğine sahip bir lens alabilirsiniz.

Kahverengi Göze Hangi Lens Yakışır Hangisini Satın Almalıyım? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT