29 Şubat 2020, Cumartesi 08:38

Leodex Plus 25 mg Nedir Ne İşe Yarar Yan Etkileri

Leodex Plus 25 mg Nedir Ne İşe Yarar Yan Etkileri

Leodex Plus Nedir Yan Etkileri Nelerdir?

Leodex Plus ağrı kesici, iltihabı kurutan, kas gevşetici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Fiyatı: 25,94 TL'dir. Leodex Plus steroid yani kortizon içermez.

Leodex plus 25 mg/4 mg 20 ftb film kaplı tablet; ağrılı vertebral kolo sendromlarında ve ağrılı kas kasılmalarının tedavisinde kullanılır. Ayrıca, eklem hârici romatizmanın, kireçlenme  (osteoartrit) hastalığının ve cerrâhî operasyonun ardından ortaya çıkan ağrıların tedavisinde de etkilidir.

Leodex Plus Nasıl Kullanılır?

Leodex Plus yalnızca ağız yoluyla kullanıma uygundur. Tabletler, gerektiği kadar suyla birlikte yutulmalıdır. Bu ilaç, tok karnına kullanılmalıdır.

Hekiminiz, Leodex Plus kullanımına ne zamana dek devam etmeniz gerektiğini belirleyecektir.

Size özel farklı bir kullanım şekli bildirilmediği takdirde, Leodex Plus tedaviniz sırasında aşağıdaki tâlimatlara uymalısınız.

Tedavi için tavsiye edilen dozaj ve aynı zamanda en yüksek doz oranı, her 12 saatte bir kullanılmak şartıyla, günde 2 kez 1 tane Leodex Plus 25 mg/8 mg film kaplı tablet olarak belirlenmiştir.

Leodex Plus, günlük 2 tabletten fazla alınmamalıdır. İdeal tedavi müddeti, 5-7 gün arasındadır. Bu ilaç, birbirini takip eden 7 gün boyunca kullanıldıktan sonra bırakılmalıdır.

18 yaş öncesi çocuklar, Leodex Plus kullanımından kaçınmalıdır.

Leodex Plus ilacının, sersemleme, uyuşukluk, uyuklama ve baş dönmesi gibi şikâyetlere yol açma ihtimali vardır. Yani araç ya da makine kullanabilme becerisini hafif veya orta derecede etkilemesi mümkündür. Bu sebeple, Leodex Plus alındığında, araç ya da makine kullanılacak ise temkinli davranılmalıdır. Hattâ mümkün olduğunca araç veya makine kullanımından uzak durulmalıdır.

Leodex Plus’ı Kimler Kullanmamalıdır?

 1. Aspirine ya da başka non-steroid antiinflamatuvar ilaçlara yönelik alerjisi olanlar, Leodex Plus tedavisine başlamamalıdır.
 2. Bu ilaç, bir ya da birden fazla kasın işlevini yerine getirememesi (kasılamıyor olması) gibi bir problem yaşayanlar için uygun değildir.
 3. Kan pıhtılaşma bozukluğuna sahipseniz ya da herhangi bir kanama sorununuz varsa, Leodex Plus kullanmanız sakıncalıdır.
 4. Kan pıhtılaşmasına engel olan bir ilaç alıyorsanız, aynı zamanda Leodex Plus kullanamazsınız.
 5. Burun içerisinde kısa süreli iltihap (akut alerjik nezle) mevcutsa, astım krizleri geçiriliyorsa veya kurdeşen rahatsızlığı varsa bu kişiler Leodex Plus tedavisi almamalıdır. Ayrıca, aspirin kullandıktan sonra ya da non-steroid antiinflamatuvar başka bir ilaç kullanımının ardından göğüs hırıltısı oluşuyorsa, burun içerisinde alerjiye bağlı şişlikler (nazal polipler) var ise, alerji sebebiyle boğazda ve yüz bölgesinde şişme (anjiyoödem) görüldüyse, bu hastalarda da Leodex Plus tedavisi uygulanmamalıdır.
 6. Eskiden mide yarası (ülser) problemi yaşadıysanız veya hâlâ devam etmekte olan ülser rahatsızlığınız mevcutsa Leodex Plus kullanmamalısınız. Ayrıca ülseratif kolit ya da Crohn hastalığından (iltihaplanmadan) kaynaklanan bağırsak rahatsızlıkları geçiriyorsanız veya sindirim bozukluğu yaşıyorsanız, kesinlikle bu ilacı almamalısınız.
 7. Daha önceden mide ya da bağırsak kanaması yaşandıysa, Leodex Plus kullanımından kaçınılmalıdır.
 8. Ağrı kesici amacıyla kullanılan non-steroid antiinflamatuvar ilaçlar (NSAİİ) nedeniyle daha evvel mide ya da bağırsak kanaması, bağırsak delinmesi gibi sorunlarla karşılaştıysanız, Leodex Plus kullanmamanız gerekmektedir.
 9. Orta veya ağır seviyede böbrek bozukluğu yaşayanlar, ileri düzeyde kalp yetmezliği olanlar ya da kritik boyutta karaciğer rahatsızlığına sahip bireyler, Leodex Plus tedavisi alamazlar.

Leodex Plus’ın Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, Leodex Plus’ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Leodex Plus’ı kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 1. Eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların şişmesi ya da ağzın veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmelerinde,
 2. Vücudun alerji oluşturan maddelere karşı verdiği çok şiddetli yanıt, ani aşırı duyarlılık (anafilaktik reaksiyon),
 3. Kaşıntı, deri ve mukoza üzerinde, yüzde veya dudaklarda ve boğazda şişmeler (anjiyonörotik ödem),
 4. Cilt, ağız, göz ve genital bölgelerde şişlik, kızarıklık, açık yaralar (Stevens Johnson sendromu),
 5. Baygınlık (vazovagal senkop), bayılma,
 6. Deride içi sıvı dolu kabarcıklarla seyreden ciddi bir hastalık (Toksik epidermal nekroliz ),
 7. Deri döküntüleri,
 8. Kan kusma veya siyah dışkı ile kendini gösteren, peptik ülser delinmesi veya kanaması,
 9. Çarpıntı,
 10. Hava yollarının daralması sebebiyle nefessiz kalma (bronkospazm).
 11. Havale (nöbet)

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.

Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Leodex Plus’a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark edersiniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 1. Peptik ülser,
 2. Mide mukozası iltihabı (gastrit),
 3. Mide (karın) bölgesinde ağrı veya rahatsızlık hissi, iştah kaybı, bulantı, kusma, ciltte veya göz aklarında sararma (sarılık), idrarın normalden koyu renkte olması, kaşıntı, ateş ve yorgunluk (bunlar karaciğer sorunlarının belirtileri olabilir),
 4. Yüksek kan basıncı,
 5. Düşük kan basıncı,
 6. Çok yavaş nefes alıp verme,
 7. Geçici olarak bilinçte bulanıklık, taşkınlık hali,
 8. Anormal karaciğer fonksiyonu testleri (kan testleri),
 9. Nefes darlığı,
 10. Gırtlakta şişme (larinks ödemi),
 11. Hızlı kalp atışı,
 12. Pankreasta iltihaplanma,
 13. Böbrek yetmezliği,
 14. Karaciğer hücre hasarı, iltihabı (hepatit),
 15. Böbrek sorunları,
 16. Kanda akyuvar hücresi sayısının düşük olması (nötropeni), kan pulcukları sayısının azlığı (trombositopeni),
 17. Baş dönmesi (vertigo),
 18. Sersemlik,
 19. Uyuklama,
 20. Kaşıntı,
 21. Deri döküntüleri,
 22. Prostat sorunları.

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

 1. Mide bulantısı ve/veya kusma,
 2. Karın ağrısı,
 3. İshal,
 4. Sindirim sorunları (hazımsızlık),
 5. Uyku düzensizlikleri,
 6. Sinirlilik,
 7. Baş ağrısı,
 8. Kızarma,
 9. Mide ağrısı, mide sorunları,
 10. Kabızlık,
 11. Ağız kuruluğu,
 12. Şişkinlik,
 13. Yorgunluk,
 14. Ağrı,
 15. Ateş ve titreme hissi,
 16. Genel kırıklık, keyifsizlik hissi,
 17. Su tutulumu ve vücudun gövdeden uzak bölgelerinde şişlik (örn. ayak bileklerinin şişmesi),
 18. İştah kaybı (anoreksi),
 19. Duyularda anormallik,
 20. Kaşıntılı döküntü,
 21. Akne,
 22. Terleme artışı,
 23. Sırt ağrısı,
 24. Sık idrara çıkma,
 25. Adet düzensizlikleri,
 26. Bulanık görme,
 27. Kulaklarda çınlama (tinnitus),
 28. Deride hassasiyet,
 29. Işığa karşı duyarlılık

Bunlar Leodex Plus’ın hafif yan etkileridir. Bu yan etkiler doz azaltıldığında veya tedavi kesildiğinde kaybolur. Daha önce antiinflamatuvar ilaçların uzun süreli kullanımına bağlı sizde bir yan etki meydana geldiyse ve özellikle yaşlıysanız, tedavinin başında herhangi bir karın/bağırsak yan etkisi farkederseniz (örn. karın ağrısı, yanma, kanama).

 1. Cilt döküntüsü veya ağız içi veya genital bölgede herhangi bir lezyon ortaya çıktığını veya herhangi bir alerji belirtisini fark eder etmez Leodex Plus kullanımını bırakınız.
 2. Steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar ile tedavi esnasında, sıvı tutulumu ve şişlik (özellikle ayak bileklerinde ve bacaklarda) kan basıncının yükselmesi ve kalp yetersizliği bildirilmiştir. Leodex Plus gibi ilaçlar, kalp krizi (“miyokard enfarktüsü”) veya inme riskinde hafif bir artış ile ilişkilendirilebilir.
 3. Bağ dokusunu etkileyen bağışıklık sistemi bozuklukları (sistemik lupus eritomatozus veya karışık bağ dokusu hastalığı) olan hastalarda antiinflamatuvar ilaçlar, seyrek olarak ateş, baş ağrısı ve ense sertliğine yol açabilir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT