17 Nisan 2021, Cumartesi 03:31

Libido Nedir Eksikliği Nasıl Yükseltilir Neden Düşer Neden Artar?

Libido Nedir Eksikliği Nasıl Yükseltilir Neden Düşer Neden Artar?

Libido, Latince'de şehvet, arzu, ihtiras gibi anlamlarına gelir, günümüz toplumlarında ise kişinin cinsel faaliyet arzularının seviyesi olarak bilinir. Libidosu düşük cinsel isteği az alan, libidosu yüksek ise cinsel isteği fazla olan kişi demektir. Libido eksikliği (cinsel isteğin az olması) kadınlarda, erkeklerden daha sık görülen bir durumdur. Araştırmalar, kadınların yüzde 32'sinin, erkeklerin yüzde 15'inin düzenli olarak seks yapmak istemediğini gösteriyor. Libido düşüklüğü depresyon ve stresten, testosteron hormonunun yetersiz salgılanmasına kadar pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan Kadınlarda Ve Erkeklerde  Cinsel İsteği Yani Libidoyu Artıran Kür Tarifi

Libidoyu artırmak için kadınlara da erkeklere de keçiboynuzu ve kereviz kürünü tavsiye ediyorum.

Keçiboynuzu kürü:

Kaynamakta olan yaklaşık yarım litre suya 6-7 adet keçiboynuzunu küçük küçük kırarak  atın. Ağzı kapalı olarak kısık ateşte üç dakika kaynatın. Ardından ocağın altını kapatın ve 20 dakika demlemeye bırakın. Kaşıkla keçiboynuzu parçalarını çıkartın. Bu kür soğuduktan sonra yarısını sabah aç karnına, yarısını akşam yatmadan önce için. Bu uygulamaya bir hafta boyunca her gün devam edin. Birinci haftadan sonra üç ay boyunca her gün akşam yatağa giderken bir su bardağı için. Sonraki aylarda zaman zaman uygulayın.

Kereviz-maydanoz kürü:

150-200 gram kerevizin sadece yumrularını, yaklaşık 2.5 su bardağı (300-350 ml) kaynayan klorsuz suya ekleyin. Klorsuz su yerine marketten alacağınız pet şişe su da olur. Ağzı kapalı tencerede beş dakika kaynatın. Daha sonra üzerine 15-16 adet taze maydanozu gövde saplarıyla beraber ilave edin ve karıştırın. Üç dakika daha ağzı kapalı olarak kısık ateşte kaynatmaya devam edin.

Toplam sekiz dakika tamamlandıktan sonra ocaktan indirip, ılınmasını bekleyin ve süzün. Kahvaltıdan bir saat sonra ve öğle yemeğinden yarım saat önce bir su bardağı için. Kalanı buzdolabında koruma altına alın.

Libido Düşüklüğü Neden Olur?

Testeron Düşüklüğü

Testosteron önemli bir erkeklik hormondur. Bu hormon çoğunlukla testislerde üretilir. Testosteron kaslar ve kemik kütlesi oluşturma ve sperm üretimini uyarmaktan sorumludur. Testosteron hormonu az salgılandığında, testeron düşüklüğü meydana gelir, ve bunun sonucunda erkeklerde libido yani cinsel istek azalır.

Depresyon

Depresyon, stres ve mutsuzluk vücuttaki hormonların dengesini bozar, mutluluk hormonu olan depamin ve serotonin az salgılanmasına neden olur, bunun sonucunda libido seviyesi düşer.

İlaçların Yan Etkileri

Bazı ilaçlar yan etki olarak testosteron seviyelerini düşürebilir, bu da libidonun azalmasına yol açabilir. Örneğin yüksek tansiyon ilaçları, antidepresanlar boşalmayı ve ereksiyonları önleyebilir. Kullandığınız ilacın böyle bir yan etkisi varsa doktorunuza bildirin ilaçları muadili ile değiştirecektir.

Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu bacaklarda istemsiz hareketler meydana gelmesidir. Yapılan çalışmalarda huzursuz bacak sendromu olan erkeklerin, huzursuz bacak sendromu olmayan erkeklere nazaran daha sık sertleşme bozukluğu yaşadığı görülmüştür.Huzursuz bacak sendromu atakları daha sık olan erkeklerin iktidarsız olma olasılıkları daha yüksektir.

Libido Düşüklüğünün Diğer Nedenleri

 1. Yaşlanma
 2. Kadınlarda menopoz, erkeklerde andropoza girme
 3. Uyku apnesi, insomnia gibi uyku problemleri yaşama
 4. Kanser, şeker hastalığı, koroner arter hastalığı, nörolojik hastalıklar da gibi hastalıklar
 5. Alkol kullanımı
 6. Genital bölge ameliyatları
 7. Uyuşturucu kullanımı
 8. Hormon bozukluğu
 9. Doğum sonrası cinsel istek azalması. Bazı kadınlar doğum yaptıktan sonra geçici olarak libido düşüklüğü yaşayabilir.
 10. Az yemek. Yemek yemek vücudun yakıtıdır, yemek sayesinde ihtiyacımız enerjiyi karşılarız. Çok az yemek yeme alışkanlığı ve uzun saatler aç kalmak da libidonuzda düşüşe yol açabilir.
 11. Yoğun iş temposu içinde olma
 12. Hamilelik. Hamilelikte bazı kadınlarda libido düşüklüğü yaşanabilir.
 13. D vitamini eksikliği. Yapılan bilimsel çalışmalarda D vitamin dahil bazı vitamin ve minerallerin eksikliğinin libido düşüklüğüne neden olduğu tespit edilmiştir. Dahiliye doktoruna başvurup vitamin testi yaptırmalısınız. Düşük olan vitaminleri doktorun reçete edeceği vitamin ilaçları ile temin edebilirsiniz.

Libido Yüksekliği Neden Olur?

 1. Genetik . Annenizin, babanızın ve üst kuşaklarınızın libidosu yani cinsel dürtüsü yüksekse siz de genetik yatkınlık olarak bu durumdan etkilenebilirsiniz.
 2. Gençlik. Gençlerde kadın cinsel hormonu östrojen, erkek cinsel hormonu testeron salgılanması yüksek olduğundan libidoda yükselir.
 3. Hamilelik. Hamilelikte hormonlardaki artmayla beraber libido yükselebilir.
 4. Kullanılan ilaçların yan etkisi. Bazı ilaçlar yan etki olarak libidoda aşırı artışa neden olabilir.
 5. Kuruyemişler, karpuz, yumurta, soğan, fındık ve marul gibi libidoyu artıran gıdaların bol miktarda tüketilmesi de libidoyu yükseltebilir.
 6. Manik depresif bozukluk
 7. Pankreas endokrin tümörü
 8. Psikolojik hastalıklar
 9. Hiperadrenalizm. Epinefrin ve kortizon gibi ilaçlar genellikle adrenal hormonların miktarını arttırıp libidonun yükselmesine neden olur.

Libido Yüksekliği Veya Düşüklüğü İçin Hangi Doktora Gidilir?

Libido yüksekliğinden veya düşüklüğünden muzdaripseniz Endokrinoloji uzmanına gitmelisiniz. Doktor sizden çeşitli hormon testleri isteyip bu durumun nedenini tespit ettikten sonra gerekli tedaviyi uygulayacaktır.  Libidonuz çok yüksekse düşürmek için psikiyatrik rapor ile libido düşürücü ilaç reçete edilebilir. Libido düşüklüğünde ise şeker hastalığı ( diyabet), böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları, alkol, çeşitli ilaçların yan etkisi gibi pek çok faktör rol oynadığından doktor tüm bunları değerlendirip gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Libidoyu Artıran Yiyecekler Nelerdir? Diyetisyen Anlatıyor

Diyetisyen Pınar Kural Enç, libidoyu artıran, afrodizyak etkiye sahip olan gıdaların şunlar olduğunu bildiriyor;

 1. Çilek
 2. Bal
 3. Zencefil
 4. İncir
 5. Lahana
 6. Ginseng
 7. Kereviz
 8. Fındık
 9. Sarımsak
 10. Kırmızı biber
 11. Maydanoz
 12. Çikolata

Libidoyu Azaltmak İçin Din Adamlardan Ve Psikologlardan Öneriler

 1. Eczanede ve aktarlarda satılan şap alıp, yemeklere biraz katmak libidoyu düşürebilir.
 2. Libidoyu azaltmak için şehveti tahrik eden şiir ve şarkılardan uzak durmalı, cinsellik ihtiva eden kitapları okumamalı, televizyondaki ve internetteki böyle yayınlardan sakınmalı.
 3. Mümkün olduğu kadar vaktini boş geçirmeyerek, faydalı işlerle meşgul olmalı
 4. Şartlar müsait olduğunda, dinimizin bildirdiği ölçülerde uygun biriyle vakit kaybetmeden evlenmek.Evlenmeye gücü yetmeyenlerin oruç tutması. Şehveti kıran sirke gibi yiyecekler yemesi
 5. Sirke yemeli, çünkü sirke şehveti kırar. Kuvvetli gıdalardan da uzak durmalı. Oruç tutmak ve gece ibadet etmek de faydalıdır. Bir hadis-i şerif meali şöyledir: (Oruç ve gece ibadeti şehveti keser.) [İ. Ahmed]
 6. Günlük kullanılan ilaçları gözden geçirmeli, bazı ilaçlar yan etki olarak libidoyu artırabilir, bu yan etkisi olan ilaç muadili ile değiştirilebilir.

TSH Düşüklüğü Nedir? TSH Düşüklüğü Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi Tıklayınız 

Sperm Sayısını Kalitesini Hareketliliğini Artıran Güçlendiren Yiyecekler Tıklayınız

FSH Yüksekliği Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

2 Yorum

 1. Suzan

  1 ay önce ilişkiye girdik üzerimde pet ve iç çamaşır vardı ve ben hastaydim pet ve iç camasirin üzerinden sürtünme yaşadık ama özel olarak içine girmedi ve adet dönemim de olduğum için pek bişey anlamadım daha sonra sadece sol kasıgım ağrıdı bi iki hafta kadar bide vajinamin üst tarafında ağrı oldu bu agrinin sebebi nedir kızlık zarına herhangi bir zarar gelmiş midir ? Lütfen yardımcı olursanız sevinirim uzman bi jinekologa görünmeme gerek var midir ?

 2. Muayene etmeden zarar gelip gelmediğini bilemeyiz

 3. Görkem

  Arkadaslar yardimci olun lütfen

 
 
KAPAT