Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2016-09-04 04:44:00 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:39

Limon Kabuğu Yenirmi? Limonun Kabuğunun Faydaları Ve Zararları

Google News

Evet, limon kabuğu da binbir derde deva harika bir gıdadır. Prof. Dr. Mehmet Öz, limon kabuğu tüketmenin kişiyi cilt kanserinden koruduğunu cilde güzellik

Limon Kabuğu Yenirmi? Limonun Kabuğunun Faydaları Ve Zararları

Hemen hemen hepimiz limonun sağlık için çok faydalı bir besin olduğunu biliriz. Peki, limon kabuğu yemenin de faydalı olabileceği hiç aklınıza gelirmiydi? Evet, limon kabuğu da binbir derde deva harika bir gıdadır.

  Limon kabuğu yemenin faydaları

  Bağışıklık ve sindirim sistemini güçlendirir

  Limon kabuğu vücudu enfeksiyonlara karşı korumakta etkili rol oynayan C vitamini ve diğer bileşenleri içerir. Limon kabuğu yemek ayrıca boğaz ağrısı, grip ve soğuk algınlığı benzeri enfeksiyonları tedavi etmekte faydalıdır.

  Kolesterol seviyesini düşürür

  Limon kabuğu yemek, kolesterol seviyesini düşürerek kalbinizin düzenli çalışmasını sağlar. Buna ek olarak, kabukta bulunan potasyum tansiyonu da düzenler. Kabukta bulunan polifenol flavonoidler, LDL kolesterolü (kötü kolesterol) düşürür.

  Kanserle savaşır

  Limon kabuğunda bulunan limonen ve salvestrol Q40 bileşenleri kanserli hücrelerle savaşır. Buna ek olarak, flavanoidler kanserli hücrelerin geri bölünmesine yardımcı olabilir.

  Kemik sağlığını korur

  Güçlü ve sağlıklı kemikler için vücudun kalsiyuma ihtiyacı vardır; limon kabuğu kalsiyuma ek olarak C vitamini de içerir. Limon kabuğu yemek osteoartrit, iltihaplı poliartrit, kemik kırıkları, osteoporoz, romatoid artiriti önlemeye yardım eder.

  Ağız sağlığına faydalıdır

  C vitamini eksikliği birçok kişide gingivitis, diş eti kanamaları ve iskorbüt gibi diş ve diş eti problemine neden olur. Limon kabuğu C vitamini açısından zengin yapısıyla bu problemleri önler.

  Serbest radikalleri nötralize eder

  Serbest radikaller vücudumuzun hücrelerindeki eşleşmemiş elektronlardır. Otoimmün hastalıklar, ödem, yaşlanma, kalp sorunları ve bazı kanser türleri de dahil olmak üzere bir çok hastalıktan sorumludurlar. Limon kabuğundaki C vitamini serbest radikalleri nötralize ederek bu sorunları ortadan kaldırır.

  Cilde iyi gelir

  Limon kabuğundaki sitrik asit ve C vitamini, kan damarlarını saflaştır, cilt hücrelerindeki yabancı maddelerin uzaklaşmasını sağlar ve sağılıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar.

  Limon kabuğunun zararları

  Mide yanması yapabilir

  Limon ve limon kabuğu, asit oranı yüksek besinlerdir, özellikle midesi hassas olan kişilerde mide ağrısı ve yanması gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

  Zirai ilaç kalıntıları

  Her ne kadar limon kabuğu sağlık için çok faydalı olsa da, çok fazla ilaçlanmış limon ağacının kabukları fayda yerine zarar getirebilir. Bu nedenle organik limon tercih edilirse iyi olur.

  Limon kabuğu nasıl tüketilir?

  Çayınıza limon kabuğu atıp, limonlu çay içebilirsiniz. Rendelediğiniz limon kabuklarını salatalarınıza, keklerinize, kurabiyelere katıp o şekilde tüketebilirsiniz.

  Prof. Dr. Mehmet Öz, limon kabuğu tüketmenin kişiyi cilt kanserinden koruduğunu cilde güzellik verdiğini ve sinirleri yatıştırdığını bildiriyor.

  Dr. Öz, sözlerine şöyle devam ediyor: Yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki limon kabuğunda bulunan dlimonen isimli bileşen çok güçlü bir cilt dostudur, tümör gelişimini engelleyip cilt kanseri riskini önemli ölçüde düşürür. Limon kabuğu, karaciğer ve safra kesesi için de çok yararlı bir besindir. Mide asidini dengeler, balgamı söktürür. Limon kabuğunun sinir sistemi üzerinde de çeşitli olumlu etkileri vardır, vücuttaki bakterileri öldürür, kalbi rahatlatır. Yine yapılan bir bilimsel çalışmaya göre limon kabuğu polifenoller içeriği ile kadınlardaki yumurtalık kanseri riskini de azaltıyor.

  Standart Referanslar için USDA Ulusal Besin Veritabanına göre:

  1. Her 100 gram limon kabuğu 134 miligram kalsiyum içerir.
  2. 100 gram limon kabuğu 160 mg potasyum içerir.
  3. 100 gram limon kabuğu 129 mg C vitamini içerir
  4. 100 gram limon kabuğu 10.6 gram lif içerir.

  Limon, Portakal, Mandalina, Alerjisi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

  İshale Ne İyi Gelir? Kahve Limon Kürü Tarifi Tıklayınız

  Evening Primrose Oil Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Tıklayınız

  Kuru Dutun Sağlığa Faydaları Nelerdir Ve Dut Nasıl Kurutulur? Tıklayınız

  İncir Yaprağının Sağlığa Faydaları (Bilimsel Araştırma Sonuçları) Tıklayınız

  Aloe Vera Suyunun Sağlığa Faydaları Ve Yapılışı Resimli Anlatım Tıklayınız

  Sarımsaklı Yoğurdun Faydaları Nelerdir? (Bilimsel Araştırma Sonuçları) Tıklayınız

  Kapari Nasıl Kullanılır, Nasıl Yenir, Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

  Etiketler
  Mavi Kadın
  UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.