Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2019-03-14 00:38:43 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:14

Limon Tansiyonu Yükseltirmi Düşürürmü Limonun Tansiyona Etkisi

Google News

Damarlarımızda gezen kanın damar üzerinde oluşturduğu basınca kan basıncı denir. Sağlıklı bir bireyde normal kan basıncı seviyesi yani tansiyonu 12/8’dir.

Limon Tansiyonu Yükseltirmi Düşürürmü Limonun Tansiyona Etkisi

Damarlarımızda gezen kanın damar üzerinde oluşturduğu basınca kan basıncı denir. Sağlıklı bir bireyde normal kan basıncı seviyesi yani tansiyonu 12/8’dir. Hipertansiyon olarak da bilinen yüksek kan basıncı kalp krizi ve felçlerin en büyük sebebidir. Tansiyonun 14/9 ve üzerinde olması yüksek tansiyon olarak adlandırılır. Tansiyon; yaşlılık, obezite, sigara içmek, alkol tüketimi, yüksek sodyum diyeti, sağlıksız beslenme, gebelik ve hareketsiz yaşam sürme, aşırı stres ve  doğum kontrol hapı kullanımı gibi sebeplerden yükselebilir.

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

 1. Baş ağrısı
 2. Asabiyet
 3. Bulanık görme
 4. Göğüs ağrısı
 5. Nefes almada zorlanma
 6. Kalp atışlarında düzensizlik
 7. Idrarda kan
 8. Burun kanaması
 9. Baş dönmesi
 10. Yüzde kızarıklık
 11. Halsizlik
 12. Göğüs, boyun veya kulakta sıkışma-vurma hissi
 13. Görme alanının daralması

Yüksek Tansiyon Neden Olur?

Yüksek tansiyonun en büyük sebepleri arasında sigara içmek, genetik hastalıklar, sağlıksız beslenmek, stres ve hareketsiz olmak, aşırı kilolu olmak, vücudu çok yormak ve aşırı tuz tüketimi yer alır. Dahası metobolizma ile ilgili hastalıklar ve aşırı kafein tüketimi de yüksek tansiyona yol açan sebeplerden arasında yer almaktadır.

Limon Tansiyonu Düşürür mü, Limon İle Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Limon; yüksek tansiyonu düzenlemeye yardımcıdır. Ayrıca limon içinde bulunan antioksidan özellikteki C vitamini vücuttaki serbest radikallerin zararlı etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Yüksek tansiyonu, yüksek kolesterolü düşürür ve kalp sağlığını geliştirir. Ek olarak limonda bulunan yüksek potasyum; vücutta sodyum etkilerini azaltarak tansiyonun düşmesine yardımcı olmaktadır.

Beslenme ve Metobolizma dergisinde yayınlanan 2014 yıllı bir çalışmada; düzenli limon tüketimi ve yürüyüşün tansiyonu düşürme etkisi olduğu ifade edilmiştir.

 1. 1 bardak ılık su içine yarım limonun suyunu sıkın ve bunu sabahları aç karnına için.

Not: Limon kullanımı sağlıklı bireyler için tavsiye edilir. Kronik yüksek tansiyon hastaları doktor tavsiyelerine uymalıdırlar. Aniden yükselen tansiyon, felç ve ölüm riski gibi birçok soruna neden olur. Aniden yükselen tansiyon durumunda hasta derhal doktora götürülmelidir.

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Hastaya yüksek tansiyon teşhisi konduğunda; doktor öncelikle tansiyonu normal seviyesine getiren hipertansiyon ilaçları verecektir. Ancak bu ilaçlar yan etkilere sebep olabilmektedir. Bu yüzden de yüksek tansiyonu ilaç kullanmadan doğal yöntemlerle düşürmek faydanıza olacaktır. Yükselen tansiyon seviyesini normale getiren birçok yöntem vardır. Tansiyonu hızlıca düşürmeya yarayacak doğal yöntemlere bir göz atalım. Bu yöntemler ilaç ihtiyacını azaltacaktır. Ne kadar az ilaç o kadar yan etki demektir.

Hipertansiyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar şunlardır:

Beta-blokerlar: Beta blokerlar kalp atışını yavaşlatıp kalbin zorlanmasını engellemektedir.Bu da arterler boyunca kan pompalanma miktarını azaltıp bu sayede yüksek tansiyonu düşürmektedir. Bu ilaçlar aynı zamanda vücutta tansiyon seviyesinde yükselmeye yol açan bazı hormonları da engellemektedir.

İdrar sökücüler: Vücutta sodyum seviyesinde yükseklik ve aşırı sıvı vücuttaki kan basıncı yani tansiyonu yükseltebilir. İdrar sökücüleri vücuttaki aşırı sodyumun böbrekler tarafından atılmasına yardımcı olur. Sodyum vücuttan atıldığında ise vücuttaki fazla sıvı kan dolaşımı ile idrardan atılarak vücutta kan basıncı düşmüş olur.

ACE inhibitörler: Anjiyotensin, kan damarlarının ve arter duvarlarının gergin ve daralmasına neden olan bir kimyasaldır. ACE (anjiyotensin dönüştürücü enzim) inhibitörleri vücudun bu kimyasalı üretmesini önler. Bu, kan damarlarının gevşemesine yardımcı olarak tansiyonu düşürür.

Anjiyotensin II reseptör blokerleri (ARB'ler): ACE inhibitörleri anjiyotensin oluşumunu durdurmayı amaçlarken, ARB'ler anjiyotensinin reseptörlerle bağlanmasını engeller. Kan damarları kimyasal olmadan gerilmez. Bu ilaçları damarları gevşetmeye ve tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

Kalsiyum kanal blokerları: Bu ilaçlar ise kalsiyumun bir kısmının kalp kaslarına girmesini engeller. Bu, kalp atışlarında yavaşlamaya ve bu sayede tansiyonu düşürür. Bu ilaçlar ayrıca kan damarlarında da çalışarak rahatlamalarına ve tansiyonu düşürmeye de yardımcı olmaktadır.

Alfa-2 agonistleri: Bu ilaçlar kan damarlarının gerilmesine neden olan sinir uyarılarını değiştirir. Bu, kan damarlarının gevşemesine yardımcı olarak tansiyon seviyesinin düşmesine de yardımcı olmaktadır.

Tansiyon İlacı İsimleri

 1. NORVASC 10 mg 30 tablet
 2. AMLODIS 5 mg 20 tablet
 3. DIDERAL 40 mg 50 tablet
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.