2020-04-04 17:45:07 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:03

Limon Yemek Limonlu Su İçmek Zayıflatır mı Uzman Görüşleri

Limon sağlık için en faydalı besinlerdendir. Antiviral ve antibakteriyel içeriği ile hastalıklarla savaşmakta çok etkilidir. Limonun bir özelliği de kalorisinin düşük olması ve kilo almaya neden olmamasıdır. Diyetisyen Emre Uzun 1 adet limonun

Limon Yemek Limonlu Su İçmek Zayıflatır mı Uzman Görüşleri

Limon Yemek Limonlu Su İçmek Zayıflatır mı?

Limon sağlık için en faydalı besinlerdendir. Antiviral ve antibakteriyel içeriği ile hastalıklarla savaşmakta çok etkilidir. Limonun bir özelliği de kalorisinin düşük olması ve kilo almaya neden olmamasıdır. Diyetisyen Emre Uzun 1 adet limonun kalorisinin yalnızca 43 kalori olarak kalorisi inanılmaz düşük besinlerden biri olduğunu bildiriyor.

Limon Zayıflatır mı? Diyetisyenler Anlatıyor

Diyetisyen Yusuf Öztürk anlatıyor;

"Her sabah limonlu sıcak su içmenin zayıflattığına inanılır. Oysa bu söz, kuru bir iddiadan ibarettir. Limon yağ yaktırır diye kesin bir şey söylenemez çünkü buna dair herhangi bir kanıt mevcut değildir. Fakat limon, fitokimyasallara, çeşitli minerallere ve bol miktarda C vitaminine sahiptir. İçeceklere, yemeklere ve salatalara eklenmesi faydalıdır. Ancak kilo vermeye herhangi bir etkisi yoktur."

Diyetisyen Bengü Ünal anlatıyor;

Limonun zayıflattığı, halk arasında yaygın bir inançtır. Yağ yakdıran limon kürleri, zayıflatan limon diyetleri çok revaçtadır. Diyetisyen Bengü Ünal'ın konuyla ilgili açıklaması şöyledir:

“Limon ile zayıflarsınız diyenler, bunu hiçbir bilimsel veriye dayanmadan ileri sürmektedirler. Halbuki ''limon yağ yaktırır'' demek mümkün değildir. Zaten sadece limonun değil, hiçbir gıdanın direkt olarak yağlarınızı yakmasını ve sizi fit bir görünüme kavuşturmasını bekleyemezsiniz."

Diyetisyen Bengü Ünal sözlerine devamla, zayıflamak için sağlıklı beslenmenin şart olduğunu ifade ederek şu bilgileri aktarmıştır:

“Limon, yüksek oranda C vitamini içerir. Bu yüzden metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Fakat bu, limonun yağları erittiği anlamına gelmez. Bunu destekleyen herhangi bir laboratuvar çalışması veya klinik deney bulunmamaktadır. Mesela siz yağın içine limon sıkın bakalım eriyecek mi? Hayır, erimeyecektir. Kısa sürede forma girmek istiyorsanız her besin grubundan ihtiyacınız kadar almaya, uygun bir diyet programıyla beraber egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz. En etkili yöntem budur. Yoksa, hiçbir gıda ile şipşak zayıflayamazsınız. Ancak tüm yiyecekler farklı besin maddeleri ihtiva ettiğinden hepsini yeterli miktarda tüketmeliyiz.”

Çoğu kişi, aç karna sirkeli su ya da limonlu su içmenin yağ yaktırdığını düşünmektedir. Ancak Diyetisyen Ferdi Öztürk ise bunun hiçbir doğruluk payı olmadığını söylemektedir. “Böyle şeylerin kilo verdirdiğini kanıtlayan tıbbi bir araştırmadan söz edilemez.” diyen Ferdi Öztürk; “Tabii ki limon hastalıklara karşı dayanıklılığımızı artırır, kendimizi dinç hissetmemizi sağlar ancak kilo verdirmez.” sözleriyle limonun yararlarına dikkat çekmiş ve zayıflatıcı etkisinin olmadığını vurgulamıştır.

Diyetisyen Melis Destereci, bu konuda şu bilgileri verdi;

Limon suyu C vitamini bakımından zengin olsa da, limon suyu içerek kilo vermeniz imkansızdır. Fakat C vitamini bulunduran yiyecek ve içecekleri tüketirken düzenli olarak spor da yaparsanız, kalori harcamanız ve yağ yakımınız hızlanır, böylece kilo verme yolunda daha hızlı ilerleme kaydedebilirsiniz.

Yarım limonun suyunu sıkıp içerseniz, 1 bardak limon suyu ile sadece 6 kalori almış olursunuz. Buna karşılık meyveli soda veya portakal suyu gibi içeceklerin kalorisi daha fazladır. Yani limon suyu kilo vermek istteyenler için sağlıklı bir alternatiftir. 1 şişe meyveli soda 70 kaloriyken, 1 su bardağı portakal suyunda 90 kalori bulunur. Diyelim ki her gün 2 bardak portakal suyu veya meyveli soda içiyorsunuz. Onun yerine 2 bardak limonlu su tüketmeye başlarsanız her gün ekstra 140-180 kalori almaktan kurtulmuş olursunuz.

Limon Diyeti Nasıl Yapılır?

Yukarıda bildirilenlerin aksine bazı uzmanlar limonun zayıflamaya yardımcı olduğunu düşünmektedir.

Su içseniz yarıyor ve tüm çabalarınıza rağmen zayıflayamıyor musunuz? O halde limon diyetine bir şans vermelisiniz. Emin olun ki limon, istenmeyen kilolarınızla mücadele ederken sizi yalnız bırakmayacaktır. Üstelik ışıltılı bir görünüm vermesi de cabası!

Magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller barındıran limon, birçok diyetisyen tarafından güçlü bir yağ yaktırıcı olarak kabul edilmektedir. Limon ile nasıl zayıflanır?, yağ eriten limon kürü var mıdır? diye merak ediyorsanız haşlanmış limon kürünün size hitap ettiğini söyleyebiliriz. Sindirime yardımcı olan bu kür, yağ yakmayı da kolaylaştırır. Antioksidan etkisi gösteren bu kür, vücudu temizler. Ayrıca haşlanmış limon kürü, cildimizi ölü hücrelerden arındırır ve yeni hücrelerin oluşumuna vesile olur. Kısaca vücudumuza iyi gelir ve kilo verme sürecini olumlu etkiler. Ancak haşlanmış limon kürünü deneyecek olanlar mutlaka önce doktoruna sormalıdır.

Haşlanmış Limon Kürü İle 1 Ayda 20 Kilo Verme

Malzemeler;

  1. 5 adet limon
  2. 4-5 diş sarımsak
  3. 2 litre su
  4. 2-3 cm zencefil parçası

Limonların kabukları soyulur ve suyu sıkılır. Posası ve kabukları atılmaz. Zencefil ve sarımsaklar blenderdan geçirilir. Limon suyuyla beraber hepsi tencereye alınıp karıştırılır. Başka bir tencereye de 2 litre su doldurulup soyulan limonların posası ve kabukları bu suda kaynatılır. Limon suyu, zencefil ve sarımsaklar kaynamış suya ilave edilir. 10 dakika karıştırılır. Ardından ağzı kapatılır ve soğuması için beklemeye bırakılır. Sabahları aç karna 1 fincan içilir. Böylece sindirim sisteminizin ve safra kesenizin daha iyi çalışmasına zemin hazırlamış olursunuz. Mide şikayetleriniz varsa onlar da hafifler, gıdaların sindirimi kolaylaşır. Bununla birlikte dengeli beslenmeye ve spor yapmaya dikkat ederseniz kilo vermenizin önünde hiçbir engel kalmayacaktır. Öyleyse gitsin kilolar, gelsin fit bir vücut!

Mavi Kadın