17 Nisan 2021, Cumartesi 02:47

Limonda Şeker Var mı Şeker Oranı Ne Şeker Hastaları Limon Yiyebilir mi?

Limonda Şeker Var mı Şeker Oranı Ne Şeker Hastaları Limon Yiyebilir mi?

“Şeker hastalarının en merak ettiği hususlardan biri de limon şekeri yükseltir mi, limonda şeker var mı, şeker hastası limon yiyebilir mi sorusudur. Makalemizde bu husus hakkında bilgi edinebilirsiniz.”

Sabahleyin hiçbir şey yemeden kan şekerinizi ölçtürdüğünüzde 126 mg/dl'den fazla çıkarsa şeker hastası olduğunuz anlaşılır. Şeker hastalığı (diyabet); kanda insülin hormonunun bulunmayışı veya gerektiği kadar salgılanmaması nedeniyle oluşur. Kan şekerinde yükselme ile kendini gösteren bu hastalığın hem kısa vadede hem de ilerleyen süreçte büyük sağlık problemleri meydana getirir. Vücudu tahrip eden bu kronik hastalık çok ciddi bir sorun olup tedavisi için yapılması gerekenler asla ihmal edilmemelidir.

Şeker hastalarına reçete edilen bazı ilaçlar hastalığın semptomlarını hafifletmeye yöneliktir. Bununla beraber diyabet hastalarının bolca lif içeren sebze ve meyvelerle beslenmesi önemlidir. Şeker hastası için ona özel bir diyet programı hazırlanmalı ve hasta buna uygun hareket etmelidir. Öte yandan egzersiz yapmayı da hiç aksatmamalıdır.

Limon Kan Şekerini Düşürür mü?

Dr. Bilgin İlhan bu konuda şu bilgileri vermektedir; “Halk arasında limonun kan şekerini düşürdüğü söylenmektedir. Ancak bu konuda yapılmış herhangi bir bilimsel araştırma söz konusu değildir. Yani bu bilgi yanlıştır.”

Limonda bulunan çözünür lifler kan şekeri düzeylerini dengelemeye ve vücudunuzun şeker emilim oranını yavaşlatarak sağlıklı bir aralıkta tutmaya yardımcı olur. 100 gram limonda 2,5 gr şeker bulunur.

Özetle limon ve limon suyu kan şekerini yükseltir veya düşürür diyemeyiz. Makul ölçüde tüketildiğinde kan şekerini dengede tutar denilebilir.

Şeker Hastaları Limon Kullanabilir mi?

Dr. Önder Kaya diabetiklerin yani şeker hastalarının limon kullanmasının sakıncası olmadığını bildirmektedir. Doktorlar uygun bulsa da limon tüketiminde aşırıya kaçmamalıdır.

Amerikan Diyabet Derneği tarafından yapılan açıklamada limonun C vitamini ve çözünür lif bakımından zengin olduğu için 'superfoods' listesinde dahil olduğu belirtilmiştir. Limon da tüm gıdalar gibi belirli miktarda şeker içerir.

Limon glisemik indeksi düşük bir meyvedir. Ancak bu; limonun istenildiği kadar tüketilebileceği anlamına gelmez. Limonun şeker oranı yüksektir ve bağırsakların hızlı çalışmasını sağlar. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde limonun sağlığa faydaları çoktur. Bundan dolayı ideal miktarlarda tüketimi herhangi bir sorun oluşturmaz.

Limonun Glisemik İndeksi Ne Kadardır?

Diyetisyen Burcu Şen limonun ve şekersiz limon suyunun glisemik indeksinin 20 olduğunu bildirmektedir.

Glisemik indeksi yüksek gıdalar kan şekerini diğer besinlere oranla daha hızlı yükseltirler.

Gİ (glisemik indeks) bir gıdanın kan şekeri seviyesine nasıl etki ettiğini gösteren bir değerdir. Diyelim ki bir yiyeceği tüketmeden önce kan şekeri oranınızın kaç olduğunu ölçtünüz. Onu yedikten sonra tekrar ölçerek ne kadar yükseldiğine baktınız. İşte bu iki değerin arasındaki farkın adı glisemik indekstir. Bunun şeker hastaları için önemi büyüktür. Şeker hastaları glisemik indeksi düşük yiyeceklerle beslenmeyi tercih etmelidir. Sağlığımıza zarar vermeden zayıflamak ve yine formumuzu korurken sağlığımızdan olmamak için glisemik indeksi düşük olan gıdalarla beslenmeliyiz. Böylece kendimizi daima zinde hissederiz, enerjimizi ve yaşama sevincimizi hiç kaybetmeyiz. Yapılan araştırmalar düşük glisemik indeksli gıdalar tüketmenin iştah kontrolüne yardımcı olduğunu göstermektedir. Yine bu besinler şeker hastaları için oldukça mühimdir. Zira kan şekerinin düzenlenmesinde rol oynamaktadırlar. Ayrıca söz konusu yiyecekler kalp-damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini de azaltmaktadır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT