10 Ağustos 2022, Çarşamba 01:55

Limonlu Tarçınlı Su Ve Tarçın Çayı Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir?

Limonlu Tarçınlı Su Ve Tarçın Çayı Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir?

Tarçın "Cinnamom ağacı" adı verilen ağaçların iç kabuğundan elde edilir. Tarçın ağacının kabukları kurutulup, kullanılır hale getirilir. Tarçının kullanımı 4.000 yıl öncesine

Tarçın "Cinnamom ağacı" adı verilen ağaçların iç kabuğundan elde edilir. Tarçın ağacının kabukları kurutulup, kullanılır hale getirilir. Tarçının kullanımı 4.000 yıl öncesine Antik Mısır'a kadar uzanır. Suya çubuk veya toz tarçın katılmasıyla yapılan tarçın suyu (tarçın çayı) sağlığa faydaları saymakla bitmeyen harikulade bir içecektir. İşte bu içeceğin faydaları;

Tarçınlı Suyun (Tarçın Çayının )Faydaları

 1. Tarçınlı su diyabeti yani şeker hastalığını önler. Tarçının anti-diyabetik etkisi olduğu bilinmektedir. Kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olur, ayrıca kan şekeri düzeylerini dengede tutmak için hayati hormon olan insülin duyarlılığını artırabilir.
 2. Tarçın bilişsel işlevleri ve beyin sağlığını korur, Parkinson ve Alzheimer hastalıkları gibi nörolojik bozuklukları önler.
 3. Tarçınlı su antioksidan özelliklerinden ötürü DNA hasarına, hücre mutasyonuna ve kanserli tümör büyümesine karşı koruma sağlayabilir. Araştırmalar tarçının sağlığa olan faydalarının sinnamaldehit denilen bir bileşikten geldiğini ortaya koydu; bu madde kanserli tüm hücreleri kendi kendine yok etmeye teşvik ederken kanser tümörü büyümesini engelleme ve DNA'yı hasardan koruma yeteneği de vardır.
 4. Tarçınlı suda zararlı enfeksiyon ve virüslerle mücadeleye yardımcı olmak için pek çok faydalı madde bulunur. Tarçın doğal bir anti-mikrobik, anti-biyotik, anti-mantar ve anti-viral ajandır. Vücudun hastalıklara karşı savunma mekanizmasını güçlendirir.
 5. Tarçın cildi tahriş, kızarıklık, alerjik reaksiyonlardan ve enfeksiyonlardan koruyan anti-biyotik ve anti-mikrobik etkilere sahiptir. Tarçın uçucu yağı doğrudan cilde uygulanırsa iltihaplanmayı, şişmeyi, ağrı ve kızarıklığı azaltmada yardımcı olabilir.
 6. Yapılan bilimsel çalışmalarda tarçınlı suyun ağız mikroflorasında yaşayan, ağız kokusu , diş çürüğü , veya ağız enfeksiyonlarına neden olabilecek bakterilere karşı koruyucu olduğu  tespit edildi.
 7. Candida, vücutta mantar hastalığına yol açabilen bir çeşit mantar türüdür. Bazı bilimsel çalışmalarda, tarçının güçlü anti-fungal özellikleri sayesinde Candida mantarının çoğalmasını önlediği, bu mantarı iyileştirmede etkili olabileceği sonucuna varılmıştır.
 8. Araştırmalar, alerjisi olan kişilerin tarçınlı suyun bileşiklerinin yararları sayesinde rahatlama bulabileceği sonucuna varmıştır. Tarçın iltihaplanmayı azalttığı ve vücuttaki histamin reaksiyonlarını giderdiği için alerji belirtilerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur, hatta astım ataklarını da önler.
 9. Gerginliği, stresi alıp kişiyi sakinleştirir.
 10. Kan şekerini düşürmede yardımcı olur.
 11. Faranjite karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
 12. Romatizma hastalığına yakalanma riskinizi düşürür
 13. Yüksek tansiyon hastalığını önler.
 14. Yorgunluğu, halsizliği giderir.
 15. Geniş spektrumlu doğal bir anti bakteriyeldir.
 16. Sizi cilt hastalıklarından korur.
 17. Bağırsaklarda nitrozamine oluşumuna engel olur.
 18. Strese bağlı baş ağrılarına önler.
 19. Mide ve bağırsakların dostudur, midenizi korumaya yardımcı olur.
 20. Zihinsel dinçlik sağlayıp yorgunluğunu alır.
 21. Kansere karşı vücudun direncini artırıp kanseri önler.
 22. Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara yakalanmanızı engeller, mevcut hastalıkları çabuk atlatmanızı sağlar.
 23. Yüksek miktarda antioksidan içerdiğinden serbest radikallerle savaşır, yaşlanmayı geciktirir.
 24. Tarçında bulunan antioksidanlar anti-inflamatuardır yani iltihap önleyicidir, bu özelliği sayesinde tarçınlı su içmek kalp hastalıklarından, beyin fonksiyonlarında düşüşden kişiyi korur.
 25. Tarçınlı su içeriğinde özel birleşeneler sayesinde LDL "kötü" kolestrol ve trigliserid seviyelerini düşürmeye yardımcı olurken HDL "iyi" kolestrolü artırır.
 26. Stresi ve gerginliği alır.
 27. Migrene karşı önleyicidir.

Tarçın Kürü (Tarçınlı Su, Tarçın Çayı Nasıl Hazırlanır? ) Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Tarifi

1 bardak suyu cezvede kaynatın. İçine 1 adet çubuk tarçın atıp 5 dk boyunca kısık ateşte kaynatın. Ilıyınca süzüp akşam yemeklerinden 2 saat sonra için. Uygulama süresi haftada 4 gündür. Alışkanlık haline getirmemelidir.

Bu küre 1 tatlı kaşığı limon suyu ekleyip limonlu tarçınlı suyu elde edebilirsiniz.

Tarçınlı Su (Tarçın Çayı) Kilo Vermeye, Göbek Eritmeye Yardımcı Oluyor!

Tarçınlı su kilo vermeye yardımcı olur; Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç tarçınlı suyun kilo vermekte çok etkili olduğunu bildirip şunları anlatıyor; Tarçında bulunan enzimler, karın bölgesindeki kan damarlarını uyararak bu bölgedeki yağların yakılmasını ve göbek eritme sürecini hızlandırmaktadır. Kilo verdiren tarçın çayı tarifim şöyledir; 1 bardak suya 3-4 çubuk tarçın atıp bu suyu kaynatın. Ocaktan alıp içine 2 tatlı kaşığı bal ekleyin. Ardından içerisine 2 adet karanfil ekleyerek kahvaltıdan yarım saat önce ve yatmadan bir saat önce tüketin. Diyetisyen Esra Kula iki litre suya bir çubuk tarçın atılıp bu suyun tüketilmesinin iştahı kesip aşırı yemenizi engelleyeceğini, böylece kilo kontrolüne yardımcı olacağını bildiriyor.

Tarçınlı Su Zayıflatırmı Tarçın Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır? Tıklayınız

Tarçın Adeti Keser mi Ve Tarçın Adet Geciktirirmi? Tıklayınız

Hamileler Tarçın Tüketebilir mi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

5 Yorum

 1. Hatice

  Ben kilo vermek istiyorum 45

 2. Misafir

  Tarçınlı su haftada 4 gün denilmiş peki kaç hafta kullanılacak

 3. murat

  her şeyin fazlası zararlıdır. Denge hayattaki en önemli kuvvettir

 4. fatma

  Ben in 1bucuk yaşın emzirdiğini oğlum var ve kilom 90 karda bu tarçınlı kuru bende uygulanan çocuğa bir zararı olur mu acil cevap verir misiniz

 5. Emre

  Ben bu tarçınlı suyu 1, 5 litre şişenin içine 4-5 tane çubuk tarçın atip 1 gün bekleterek yapıyorum ve günde 1,5 litre içiyorum bir sakıncası olur mu

 
 
KAPAT