31 Ekim 2020, Cumartesi 19:09

Linea Nigra Hamilelikte Karında Çizgi Neden Oluşur Nasıl Geçer

Linea Nigra Hamilelikte Karında Çizgi Neden Oluşur Nasıl Geçer

“Gebelikte göbek çizgisi oluşması hormonlardan kaynaklı normal bir durumdur. Hamileliğin sona ermesiyle beraber, göbek çizgisi de zamanla kendiliğinden kaybolacaktır. “ Karında oluşan koyu çizgi, hamilelerin çoğunda meydana gelen bir durumdur. Yapılan bir araştırmaya göre anne adaylarının %75'i, gebelik döneminde bu çizgiyle karşılaşmaktadır. 3. ve 4. aylardan itibaren iyice belirgin hale gelen bu koyu çizgi, “linea nigra”, yani Latince anlamıyla “kara çizgi” olarak adlandırılır. Linea nigra kimi anne adaylarında sadece göbek deliğinin altında çıkmaktadır. Bazılarında ise yukarı doğru, göğsünün altına kadar uzanmaktadır.

Hamilelikte Göbek Çizgisi Neden Olur?

Gebelik, vücutta birçok değişikliğin olduğu bir dönemdir. Bunlardan biri de göbek deliğinden kasıklara doğru uzanan dikey ve koyu çizgidir. Tıp terminolojisinde linea nigra diye bilinen bu çizginin oluşumu gayet doğaldır ve endişelenmeyi gerektirmez. Göbek üzerinde normalde de çizgi vardır, fakat belli olmaz, hamilelikte melanosit stimulan hormonunun (msh) salgılanması ile bu çizgi belirginleşip görülür hale gelir.

Hamilelik sırasında östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanması, derideki Melanosit hücrelerini, cildi koyulaştıran melanin adı verilen bir pigment salması için tetikler. Bunun sonucunda linea nigra denilen göbek çizgisi meydana gelir.

Hamilelikten Sonra Hamilelikte Göbek Çizgisi Ne Zaman Geçer?

Hamilelik süresince melanosit (MSH) isimli bir hormon salgılanır. Doğum yapıldıktan sonra bu hormonun salgılanması durur. Buna bağlı olarak, göbekte meydana gelen koyu renkli çizgi zamanla yok olur. Tamamen geçmesi yaklaşık 6-12 ayı bulabilir. Fakat bazen hafif bir iz kalması da mümkündür. Anne, bebeğini emzirmeye devam ettikçe bazı hormonlar da farklı düzeyde salgılanır. Bu nedenle çizginin kaybolması daha uzun sürebilir. Fakat emzirmeyi bırakmamak gerekir. Çünkü anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini geliştiren en önemli besindir.

Hamilelikte Göbek Çizgisi ve Cinsiyet İlişkisi

Halk arasında, bazı belirtilerden yola çıkılarak bebeğin cinsiyeti hakkında tahmin yürütülmektedir. Hamilelikte rastlanan koyu göbek çizgisi de bunlardan biridir. Linea nigra çizgisinin göbek deliğinden aşağı doğru inmesi bebeğin kız olduğuna, yukarı doğru uzanması erkek olduğuna yorumlanır. Ancak bu yalnızca bir söylentidir. Doğru olduğunu gösteren bilimsel bir kanıt yoktur.

Sual: Merhaba doktor hanım, göbek deliğimin altında kahverengi bir çizgi var. Silik renkte, vajinama doğru uzanıyor. Bu neden kaynaklanıyor? Hamile miyim diye tedirgin olmaya başladım. Sizce bu hamile olduğum anlamına mı geliyor?

Dr. Yeşim Yerçok’un cevabı: “Genellikle hamilelerde ilerleyen haftalarda görülür ancak bu şart değil, hamile olmayanlarda da görülebiliyor”

Hamilelikte Göbek Çizgisi Nasıl Geçer?

Hamilelik sonrası linea nigra yok olmadı ise, şu yöntemleri uygulayabilirsiniz;

Limon Suyu

1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı toz şeker ve yarım limon suyunu iyice karıştırın. Bunu göbek çizgisi üzerine sürüp 15 dk sonra yıkayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi asidik içeriği ve renk açıcı özelliği ile göbek çizgisinin geçmesine yardımcı olur. Temiz bir pamuğu elma sirkesine batırın. Bunu göbek çizginize sürün. Her gün buna devam edin.

Süt Ve Zerdeçal

Süt ve zerdeçalı karıştırıp göbek çizginize sürün. Zerdeçal ve sütü macunu yapın, sonra göbek çizginize uygulayın. 10 dakika bekletin, sonra yıkayın.

İkinci Çocuğun Cinsiyet Tahmini Nasıl Yapılır? Enseye Bakarak Cinsiyet Tahmini Tıklayınız

Cinsiyet Belirleme Testi Evde Cinsiyet Belirleme 16 Günde Cinsiyet Tahmini Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT