21 Haziran 2021, Pazartesi 12:40

Liposarkom Nerede Görülür Neden Oluşur Nasıl Geçer

Liposarkom Nerede Görülür Neden Oluşur Nasıl Geçer

Liposarkom, nadir görülen yumuşak dokuda meydana gelen kötü huylu bir kanser çeşididir. Liposarkom yumuşak doku tümörlerinin arasında en sık görülen kanser türüdür. Kollarda, bacaklarda, göğüs, kalça daha çok uyluk ve karın bölgesinde görülen liposarkom, vücudun herhangi bir yağlı bölgesinde de çıkabilir. Ayrıca liposarkom meydana gelen bölgenin etrafındaki kas ve diğer yumuşak dokulara sıçrama olasılığı çok yüksektir. Liposarkom genellikle derinin altında bir yumru varmış gibi bir belirti gösterir ve daha çok 50-60 yaş arasıkişilerde görülür. Kötü huylu kanser çeşidi olduğundan erken teşhis çok önemlidir. Böylece tedavinin başarı oranı artacaktır. Tedavi ameliyat ve kemoterapi süreciyle gerçekleşmektedir. Liposarkom şikayeti olan hastalar Genel Cerrahi bölümünden randevu almalıdır.

Liposarkom Belirtileri Nelerdir?

Liposarkomun belirtileri tümörü yumuşak dokunun bölgesine göre farklılık göstermektedir. İstisnai durumlarda tümör dokusu diğer organları bile etkileyecek büyüklükte olmasına rağmen hiçbir belirti göstermeyebilir.

Liposarkom belirtileri şunlardır;

En belirgin özelliği etkilenen bölgede elle dokunulduğunda yumru fark edilir.

Tümör ilerledikten sonra ortaya çıkan belirtiler şunlardır;

  • Kemiklerde kırılma ve zayıflama meydana gelebilir.
  • Yattığında kalça bel ve bacaklarda oluşan istemsiz ağrılar olabilir.
  • Yürürken dengeyi kaybetme sendeleme gibi haller olabilir.
  • Liposarkomdan etkilenen bölgede eklem şişliği görülebilir. Eklemler hassaslaşır ve ağrır.
  • Kansızlık, halsizlik ve yorgunluk artabilir.
  • Ani ateşlenmeler görülür.
  • Hastanın istemsiz bir şekilde kilosunda düşüşler veya artışlar meydana gelir.
  • Ortam sıcak olmasa bile gece uyurken terlemeler oluşur.
  • Liposarkomdan etkilenen bölgeye karın bölgesi ise, şişkinlik, karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, dışkıda kan, kabızlık ve nefes darlığı görülür. Bu belirtiler 1 hafta kadar seyrediyorsa mutlaka genel cerrah uzmanına görünmelidir.  
  • Kol veya bacak görülen tümör ise kızarıklık, kol ve bacakta gözle görülür zayıflık, ağrı ve şişkinlik görünür. Bu belirtiler bir haftayı geçtiyse zaman kaybetmeden genel cerrahi bölümünden randevu alınmalıdır.

Liposarkomun Nedenleri Nelerdir?

Liposarkomun neden oluştuğu tam bilinmemektedir. Bazı risk faktörlerinin sonucunda kötü huylu tümörün yağ dokusunda meydana gelmesinin bazı nedenleri şunlardır;

Hastanın kendisinin veya ailesinin tıbbi geçmişinde kanser hastalığı olması liposarkoma zemin hazırlayabilir.

Çok önceden vücudun aldığı radyasyon veya radyoterapi bile ilerleyen zamanlarda liposarkom gelişimine sebep olabilir.

Kansere yol açan bazı kimyasallara uzun süre maruz kalan kişilerde liposarkom oluşabilir.

Vücudun bağışıklığını sağlayan lenfatik sistemdeki hasarlanmalar liposarkom oluşumuna neden olabilir.

Gardner sendromu ( bağırsaklarda görülen nadir ve kalıtsak bir hastalık) yaşayan hastalarda liposarkom gelişimine neden olabilir.

 Nörofibromatozis (sinir dokudan tümörler gelişmesine sebep olan genetik bir hastalık) yaşayan hastalarda liposarkom gelişme olasılığı yüksektir.  

Liposarkom Teşhisi Nasıl Yapılır?

Liposarkomun en belirgin özelliği gözle görülür bir şekilde veya elleyince derinin altında hissedilen yumrudur. Bu şekilde şikayeti olan bir kimse, zaman kaybetmeden Genel Cerrahi bölümünden randevu almalıdır. Doktor öncelikle ne gibi şikayetler yaşadığınızı soracak ve liposarkomundan etkilenen bölgeyi ve yumruyu muayene edecektir. Ardından yumuşak dokuda oluşan yumruyu teşhis edebilmek için bazı tetkikler isteyebilir. Bunlar; yumrunun detaylı analizi için biyopsi alınabilir veya yumrunun büyüklüğü ve özelliği hakkında detaylı bilgi öğrenmek için tomografi, röntgen ve manyetik rezons çekilmesini isteyebilir. Bu tetkikler sonucunda doktorunuz etkilenen bölgenin şiddetine göre tedavi yöntemi belirleyecektir.

Liposarkom Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorunuz yaptığı tetkikler sonucunda liposarkomun yerini, büyüklüğünü, tümörün hangi kan damarlarına yakın olduğunu ve müdahalenin yapılıp yapılmaması gerektiğini bilerek tedavi edecektir. Bununla beraber yaşınız, tıbbi geçmişiniz ve vücudunuzdaki kanserin ne kadar yayıldığını bilerek tedavinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine karar verilir. Liposarkomun etkilediği bölgeyi temizlemek ve tümörleri çıkarmak cerrahi tedavi ile gerçekleşir. Ancak kanserin sadece ameliyatla temizlemek zor olduğundan ve tümörün çıkarılmasını kolaylaştırmak için tedavi sürecinize kemoterapi ve radyasyon seansları da eşlik edecektir. Liposarkom, yani yumuşak doku kanserinin ameliyatını ortopedist, tıbbi onkolog, cerrah, radyasyon onkoloğu ve patologdan oluşan bir ekip yapar.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT