10 Ağustos 2022, Çarşamba 02:27

Liposuction (yağ aldırma) yaptırmak güvenli midir? Riskleri, yan etkileri nelerdir?

Liposuction (yağ aldırma) yaptırmak güvenli midir? Riskleri, yan etkileri nelerdir?

Liposuction (liposakşın) yağ aldırma demektir. Bölgesel yağlardan kurtulmak için uygulanan estetik ameliyattır. Her ameliyatta olduğu gibi liposuctionın da belli riskleri söz konusudur.

Vücutta bulunan fazla yağların alınmasına Liposuction adı verilmektedir. Plastik cerrahi gerektiren bu işlemde çoğunlukla kalça, göbek, basen, uyluk ve karın bölgelerindeki yağ birikintileri alınmaktadır. Bu işlemi yaptıran kişilerde birçok farklı yan etki ve şikayet ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden Liposuction işlemi yaptırmadan önce mutlaka olası yan etkilerini bilmelisiniz.

Liposuction’ın Zaraları Nelerdir?

Liposuction (liposakşın); kalça ve göbekteki inatçı yağlanmalar için yapılan bir işlemdir. Bu yağlar diyet ve spora rağmen gitmediği ve bölgesel olarak kötü göründüğü için bu estetik ameliyata talep olmaktadır. Liposuction bir estetik ameliyat olduğu için plastik estetik cerrahisine gidilmesi gerekmektedir. Bu ameliyatta komplikasyon riski diğer ameliyatlara oranla daha düşüktür. Uzmanlar yaptığı çalışmalar sonucunda Liposuction ameliyatında genel komplikasyon oranının %2,4 olduğunu göstermiştir.

 1. Liposuction ameliyatında görülen en yaygın komplikasyon ciltte kontur deformitesi meydana gelmesidir. Bu deformiteye örnek olarak yumuşak doku çöküntüleri veya yükselmeleri, cilt pannikülleri, kıvrımlar veya kırışıklıklar verilebilir. Liposuction ameliyatı olan hastaların %9’unda bu sıraladığımız deformiteler görülmüştür.
 2. Liposuction ameliyatı sebepli ölüm riski: 100.000 ameliyatta 20 ila 100'e kadar değişmektedir.
 3. Ciltte sıvı birikimi: Liposuction ameliyatı sonrasında cilt altında seromalar yani sıvı cepleri oluşabilir. Bu oluşan sıvı birikimlerini iğne ile boşaltmak mümkündür.

 1. Cilt enfeksiyonları: Liposuction ameliyatı esnasında ciltte hayati tehlike içeren cilt enfeksiyonları meydana gelebilir.
 2. İç organların delinmesi: Liposuction ameliyatında vücuttaki yağları çıkarmak için kullanılan tüp (kanül) cildin çok derinine nüfus ederse organlarda delinme meydana gelebilir. Bu durumda delinen organların acilen onarılması gerekir.
 3. Böbrek kalp ve akciğer sorunları: Liposuction işleminde cerrahi uygulama yapıldığı için vücutta sıvı seviyesinde ani değişimler olacağı için böbrek, kalp ve akciğerlerde çok ciddi komplikasyonlar meydana gelebilir.
 4. Yağ embolisi acil tıbbi müdahale gerektiren liposuctionun yan etkilerinden olan bir durumdur. Liposuction ameliyatı yapılırken yap parçalarında kopma meydana gelebilir. Kopan bu yağ parçaları kan damarında sıkışabilir, akciğerlerde toplanabilir veyahut beyne kadar ulaşabilir.
 5. Lidokain toksitesi: Liposuction ameliyatı esnasında ağrıyı azaltmak için Lidokain isimli bir ağrı kesici anestezik sıvı enjekte edilmektedir. Bu sıvı her ne kadar güvenilir de olsa bazı hastalarda Lidokain toksitesi (Lidokain maddesinin vücutta canlı organizmalara zarar vermesi) meydana gelebilir. Bu durumda kalp ve merkezi sinir sisteminde ciddi problemler görülebilir. 

Liposuction’ın Ameliyat Edilirken ve Ameliyat Sonrası Riskleri Nelerdir?

 1. Ciltte kanama
 2. Liposuction sonrası ciltte düzensiz görünüm
 3. Anesteziden kaynaklanan komplikasyonlar
 4. Şok (genellikle ameliyat sırasında yeterince sıvı verilmemesinde kaynaklanır)
 5. Cilt altında sıvı birikmesi
 6. Enfeksiyonlar
 7. Yağ embolisi (küçük yağ parçaları kopup kan akışını engellediğinde)
 8. Ameliyat aletlerinden kaynaklanan yanıklar
 9. Cilt hissinde değişiklik; uyuşma
 10. Sinirlerde, kan damarlarında, kaslarda, akciğerlerde ve karın organlarında hasar
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT