02 Haziran 2020, Salı 10:44

Lökopeni Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi Bitkisel Çözüm

Lökopeni Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi Bitkisel Çözüm

Lökopeni Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi Bitkisel Çözüm

Vücudumuzda dolaşan kan, beyaz kan hücresi, diğer adıyla lökopeni dahil farklı birçok tip kan hücresinden meydana gelmektedir. Beyaz kan hücreleri vücudu enfeksiyon ve hastalıklara karşı korumada yardımcı olur ve bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Kandaki beyaz kan hücresi sayısında düşüklük lökopeni olarak isimlendirilmektedir.

Kandaki beyaz kan hücresi yani lökosit sayısındaki düşüklük, vücudu enfeksiyon, virüs ve hastalıklara açık ve savunmasız hale getirir. Lökopeni yani beyaz kan hücresi düşüklüğü vücuttaki aplastik anemi, radyasyon veya kemoterapi, lösemi, Hodgkin lenfoması, grip, tüberküloz veya lupus gibi birçok farklı hastalıkların sonucu olarak meydana gelebilir.

Kanda olması gereken normal beyaz kan hücre sayısı her mikrolitre kan başına 4,500 ila 10,000 arasındadır. Kandaki beyaz kan hücresi seviyesi 4500’den az olduğunda bu durum lökopeniye işaret eder.

Lökopeni Belirtileri Nelerdir?

 1. Ateş, titreme
 2. Halsizlik
 3. İştahsızlık
 4. Kilo kaybı
 5. Gece terlemeleri
 6. Kemik ve eklem ağrısı
 7. Karın ağrısı
 8. Baş ağrısı
 9. Nefes darlığı
 10. Vücutta çok sık enfeksiyon görülmesi
 11. Ciltte kolay morarma veya kanama
 12. Peteşi (cilt altında meydana gelen küçük kırmızı lekeler)
 13. Soğuk algınlığı, mide bulantısı, baş ağrısı ve iştahsızlık gibi ateş belirtileri (Bu gibi belirtiler lökopeni için bir neden veya bunun sonucu olabilecek bir enfeksiyonun varlığını gösterebilir).
 14. Diyaforez (aşırı terleme)
 15. Deri döküntüleri, şişlik, ağrı, hassasiyet, ateş ve kızarıklık vb. gibi vücutta oluşan bölgesel bir enfeksiyon belirtileri
 16. Lenfadenopati veya lenf bezlerinin iltihaplanması
 17. Sepatomegali veya splenomegali veya dalağın anormal genişlemesi
 18. Yorgunluk, halsizlik, cilt renginde solgunluk ve zayıf kan dolaşımı gibi kansızlık belirtileri
 19. Mukozal kanama, peteşi veya purpura gibi trombositopeni (kandaki trombosit sayısındaki düşüklük) belirtileri
 20. Eklemlerde iltihap
 21. Karaciğer apsesi
 22. Öksürük ve bazen zatürree
 23. İdrar yolu enfeksiyonları
 24. Oral ülserasyonlar

Lökopeni Neden Olur?

 1. Kansızlık
 2. Kanser türleri, sıtma, tifo, tüberküloz, sepsis gibi bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar ve grip
 3. Enfeksiyonlar: Vücutta meydana gelen enfeksiyonlar kandaki beyaz kan hücrelerine zarar verebilir. Bu durum da lökopeniye neden olabilir.
 4. Bağışıklık sistemi hastalıkları
 5. Aplastik (aşırı) kansızlık
 6. Dalak veya karaciğer hastalıkları
 7. Kemik iliği kanseri
 8. HIV enfeksiyonu
 9. Vücutta vitamin ve mineral eksikliği
 10. Viral enfeksiyonlar: Vücutta görülen viral enfeksiyonlar beyaz kan hücrelerine saldırdığından lökopeni riskini yükseltebilir.
 11. Özellikle lenfoma kanserinin lökopeniye sebep olma riski yüksektir.

Lökopeni Nasıl Tedavi Edilir?

Lökopeni tedavisi için vücuttaki beyaz kan hücre üretimini gerçekleştiren kemik iliğinin uyarılması gerekmektedir. Bu yüzden de altta yatan sebebe göre lökopeni tedavisi için streoid ve vitamin takviyelerine başvurulur. Vücutta besin eksikliği yaşayan kişiler için besin takviyeleri tavsiye edilir.

Lökopeni tedavisinde kullanılacak her türlü ilaç bir doktor tarafından yazılır. Lökopeni tedavisinde en yaygın olarak kullanılan ilaçların başında filgrastim ve pegfilgrastimg gelir. Filgrastim günlük olarak bir doz enjeksiyon şeklinde verilen bir ilaçtır. Bu ilacın yan etkileri arasında ateş, titreme ve kemik ağrıları, enjeksiyon bölgesinde kaşıntı ve kızarıklık görülebilir.

Lökopeni tedavisinde çok nadir de olsa kan nakli de gerekli olabilir.

Portakal, kavun, havuç, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler gibi bazı meyve ve sebzeler vücuttaki beyaz kan hücresi üretimini arttırır.

Lökopeni Bitkisel Tedavisi

Yeşil Çay

Yeşil çay; sağlık için çok faydalıdır ve vücutta birçok farklı hastalığın önüne geçmek için kullanılabilir. Yeşil çayda bulunan yüksek orandaki viraminler vücuttaki beyaz kan hücresi üretimini arttırır. Günde 1-2 kupa yeşil çay için.

Sarımsak

Sarımsak tüketimi vücuttaki beyaz kan hücresini arttırır. Aynı zamanda sarımsak bağışıklık hücrelerini canlandırarak enfeksiyonlara karşı savaşır.

Ekinezya

Üzerine birçok araştırma yapılan ekinezya; bağışıklık sistemini güçlendiren bir Kızılderili otudur. Klinik Eczacılık ve Tedavi Dergisi'nde 2005 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre 2 hafta boyunda günde 2 adet ekinezya kapsülü tüketen 11 sağlıklı bireyin beyaz kan hücresi sayısında artış olmuş ve lökositlerin aktivitesinde artış görülmüştür. Günde 1-2 kupa ekinezya çayı için.

Yoğurt

Yapılan araştırmalara göre yoğurtta bolca bulunan probiyotiklerin düzenli tüketiminde bağışlık sisteminin probiyotik tüketmeyenlere göre daha güçlü olduğu görülmüştür.  Dolayısıyla yoğurtta bulunan probiyotikler vücutta kandaki beyaz kan hücresi sayısını arttırmaktadır. Düzenli olarak yoğurt tüketmeye özen gösterin.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT