19 Haziran 2019, Çarşamba 12:06

Lökoplaki Ne Demek Nasıl Geçer Ne İyi Gelir Tedavisi Nasıldır?

Lökoplaki Ne Demek Nasıl Geçer Ne İyi Gelir Tedavisi Nasıldır?

Lökoplaki dilde, diş etlerinde ve ağızda kalın, plak benzeri beyaz lekelerin oluştuğu bir sağlık sorunudur. Bu durum çoğunlukla sigara içenlerde görülür fakat onların dışında diğer çevresel faktörler de Lökoplakiye sebep olabilir. Lökoplakinin hafif olan türü genelde iyi huyludur, bu yüzden bir zararı görülmez ve kendiliğinden geçer. Fakat ciddi olan türleri ağız kanserine sebep olabilir ve acil tıbbi önlem gerekebilir. Lökoplaki, dilde ve ağız içerisinde beyazımsı yumru görünümünden dolayı kolayca teşhis edilebilir. Kadınlarda, genital bölgelerde de Lökoplaki görülebilir.

Lökoplaki Nedir?

Lökoplaki ağzın kanser öncesi durumudur, yani kanserden önceki gelişim aşamasıdır. Lökoplaki diş etlerinde, yanağın iç kısımlarında, dilde, alt dudakta ve ağzın alt kısmında yavaşça gelişen ve kolayca çıkarılamayan kalın beyaz lekelere, yumrulara sebep olabilir. Ağız bölgesindeki lökoplaki genelde, ağzın iç kısmını sürekli bir şeyin tahriş etmesiyle meydana gelir. Bu tahriş de genelde tütün çiğneme ve içme ile veya ağıza uygun olmayan protezler, takma dişler veya dolgu ile oluşur.

Tüm Lökoplakiler Kanser midir?

Çoğu lökoplaki vakası iyi huyludur (kanser teşkil etmez). Ancak erken teşhis önemlidir. Bu yüzden eğer ağzınızda anormal değişiklikler fark ederseniz dişçinize danışmanız tavsiye edilir.

Lökoplakinin Sebepleri Nelerdir?

Lökoplakinin kesin bir nedeni bilinmemektedir. Fakat genelde oral bezlerin kronik olarak zedelenmesine sebep olan tütün çiğneme veya sigara içme alışkanlığına sahip olan hastalarda daha sık görülür. Lökoplakiye neden olabilecek risk faktörleri:

  1. Tütün çiğneme veya sigara içme (özellikle pipo)
  2. A veya B vitamini eksikliği
  3. Ağızda uzun süre tütün tutmak ve çiğnemek
  4. Keskin veya kırık dişlerin dile veya yanaklara sürtünmesi
  5. Oral mukozanın takma dişlere veya dolguya sürtünmesi
  6. İkincil frengi
  7. İnsan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonu
  8. Alkol tüketimi
  9. Oral liken planus – ağızda enfeksiyonlu olmayan kızarıklık oluşumu
  10. Ağız pamukçuğu – Candidanın sebep olduğu, ağızdaki mantar enfeksiyonu

Lökoplaki İçin Hangi Doktora Gidilir?

Diş doktoruna gidilir.

Lökoplaki Nasıl Teşhis Edilir?

Eğer doktorunuz sizde lökoplaki olduğundan şüphelenirse biyopsi uygulayabilir. Test sırasında diş doktorunuz lekeleri inceleyip lökoplaki olup olmadığınızı tespit edebilir.

Lökoplaki Yumrusu Kendiliğinden Geçer mi?

Çoğu durumda sigarayı bırakma veya tütün çiğneme gibi tetikleyici faktörlerin bırakılması lezyonun geçmesini sağlayabilir. Eğer hala sürüyorsa ameliyat gerektirebilir.

Lökoplaki Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu durumda lökoplaki kendiliğinden geçer ve hiçbir tedaviye ihtiyaç duyulmaz, fakat lökoplakinin sebebini öğrenip ondan uzak durmak önemlidir. Eğer lökoplaki tütün kullanımından kaynaklanıyorsa tütün kullanımından kaçınmak lökoplakiyi ve lökoplakinin tekrarlanmasını önlemek için en iyi yoldur. Eğer diş veya takma diş probleminden kaynaklanıyorsa dişçiye gitmek sorunu çözer ve lökoplakinin tekrar gelişimini engeller. Eğer biyopside kötü huylu tümör teşhis edildiyse, kanserin yayılmasını önlemek için yumruların acilen alınması gereklidir.

Lökoplaki İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

A Vitamini

A vitamini lökoplaki tedavisinde çok yararlıdır. Lökoplakisi olan kişi beta karoten olarak adlandırılan ve vücutta A vitaminine dönüştürülen doğal pigmenti içeren havuç, kabak, ıspanak vb. yiyecekler tüketmelidir.

C Vitamini

Antioksidan olan ve vücut hücrelerini sağlıklı tutan C vitamini lökoplaki tedavisinde sıkça reçetelendirilir. Ayrıca cilt hücrelerinin de yenilenmesinde yardımcı olur. Lökoplakisi olan çoğu insan C vitamini desteği ile şifa bulabilirr. Limon, portakal, üzüm, ıspanak vb. yiyeceklerden de bu vitamini doğal olarak alabilirsiniz.

Vitamin B9

Lökoplakinin tedavisinde çok yararlı olan bu vitamin ayrıca folik asit olarak da bilinir. Nükleik asidin sentezlenmesinde önemli bir rol oynar ve DNA ve RNA onarımına yardımcı olur. B9 vitamini doğal olarak karaciğer, ayçiçeği çekirdeği, fasulye filizi ve koyu yapraklı yeşillikler vb. yiyeceklerde bulunabilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT