Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Lökosit Esteraz Testi Nedir Neden Yapılır?

Mavikadin>Sağlık>Lökosit Esteraz Testi Nedir Neden Yapılır?

Lökosit esteraz, kanımızda bulunan beyaz kan hücreleri tarafından üretilen bir enzim türüdür. Lökosit esteraz testi; vücutta idrar yolunda meydana gelen enfeksiyonların araştırılması için uygulanan bir testtir. Vücudumuzdaki lökositler yani akyuvarlar

Lökosit Esteraz Testi Nedir Neden Yapılır?

Lökosit esteraz, kanımızda bulunan beyaz kan hücreleri tarafından üretilen bir enzim türüdür. Lökosit esteraz testi; vücutta idrar yolunda meydana gelen enfeksiyonların araştırılması için uygulanan bir testtir. Vücudumuzdaki lökositler yani akyuvarlar lökosit esteraz adlı maddeyi salgılar. Bu maddenin idrarda bulunması idrar yollarında iltihap olduğuna işaret eder.

Lökosit Esteraz Testi Nasıl Yapılır?

Lökosti esteraz testi için kişiden idrar örneği alınır. Bunun için hastaya steril bir idrar kabı verilir ve hastanın bu kaba idrarını yapması istenir. Bazı sağlık merkezlerinde idrar örneği alınmadan önce ıslak mendilli bir temizleme kiti verilmektedir.

Lökosit Esteraz Testi Ne Zaman Yapılır?

Lökosit esteraz testinde alınan idrar örneğine bir çubuk batırılır. Sonrasında idrar bu çubuğa tepki gösterir yani reaksiyona girer. Bunun sonucunda eğer idrarda renk değişimi meydana gelirse idrarda lökosit esteraz var demektir.

Lökosit Esteraz Testi Vermeden Önce Özel Bir Hazırlığa Gerek Var mıdır?

Lökosit esteraz testi öncesinde kişinin herhangi bir hazırlık yapması gerekmemektedir. Kişinin idrar örneğini temiz olarak vermesi lazımdır.

Lökosit Esteraz Testi Neden Yapılır?

Lökosit esteraz testi; idrar yollarındaki enfeksiyon kontrolü için yapılır. Eğer idrar yollarında enfeksiyon varsa idrarda lökositlerin salgıladığı löksosit esteraz enzimi çıkmaktadır.

Lökosit Esteraz Testi Sonuçları Ne Anlama Gelir?

İdrarda lökosit esteraz olması kişide idrar yolların enfeksiyon olduğunu gösterir. Yani eğer lökosit esteraz testi sonucu pozitif ise idrar mikroskopik yöntemler ile incelendiğinde idrarda lökosit esteraz enzimi var demektir. Eğer gerekli olursa kişiden idrar kültür örneği alınması da gerekli olabilir.

Lökosit Esteraz Testi Normal Değeri Nedir?

Sağlıklı bir kişide lökosit esteraz testi sonucu negatif çıkmalıdır. Yani idrarda lökosit esteraz enzimi olması yani testin pozitif çıkması kişide idrar yollarında enfeksyion olduğunu söylemektedir.

Lökosit Esteraz Test Hangi Durumlarda Pozitif Çıkar?

 1. İdrar yolu enfeksiyonları
 2. Klamidya cinsel hastalığı
 3. Üreaplasma urealyticum
 4. Balanit
 5. Mesane kanseri
 6. Nefrolitiazis
 7. Tüberküloz (Verem)
 8. İdrar yolu enfeksiyonu
 9. Glomerülonefrit
 10. Kullanılan ilaçların yan etkisi olarak (Kortikosteroid, Sitoksan)
 11. Metenamin
 12. Trichomoniasis gibi vajinal enfeksiyonlar
 13. Vajinadan sık sık kan veya yoğun akıntı gelmesi

Aşağıdaki Durumlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Varlığı Olsa da Test Negatif Çıkabilir

 1. Vücuttaki protein seviyesinin yüksek olması
 2. Vücuttaki C vitamini seviyesinin yüksek olması

Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...