07 Temmuz 2022, Perşembe 13:47

Lor Peynirinin Sağlığa Faydaları Nelerdir Diyetisyen Anlatıyor

Lor Peynirinin Sağlığa Faydaları Nelerdir Diyetisyen Anlatıyor

Lor peyniri lezzetli, sağlıklı ve düşük kalorili, kilo vermeye yardımcı peynir çeşitlerindendir. Lor peyniri; kalsiyum, protein ve fosfor bakımından zengin bir peynir türüdür. Zayıflamak, ödem ve sınırlandırılmış tuz tüketimi için gayet idealdir.

Lor Peyniri Kaç Kaloridir Besin Değeri Protein Değeri Nasıldır?

1 Yemek Kaşığı, 1 Porsiyon, 100 Gram Lor Peyniri Kaç Kaloridir?

Lor peyniri lezzetli, sağlıklı ve düşük kalorili, kilo vermeye yardımcı peynir çeşitlerindendir. Lor peyniri; kalsiyum, protein ve fosfor bakımından zengin bir peynir türüdür. Zayıflamak, ödem ve sınırlandırılmış tuz tüketimi için gayet idealdir. Kalorisi diğer peynirlerin çoğundan daha düşüktür fakat protein değeri iyidir. 100 gram lor peyniri 11 gram protein içermektedir.

Lor Peyniri Kaç Kaloridir?

 1. 100 gram lor peyniri 98,5 kaloridir.
 2. 1 yemek kaşığı lor peyniri 15 gramdır ve 14 kaloridir

Yağsız Ve Tuzsuz Lor Peyniri Kalori Değerleri

 1. 1 çorba kaşığı yani yağsız ve tuzsuz 15 gr  lor peyniri 11 kaloridir
 2. 1 orta porsiyon 30 gr yağsız ve tuzsuz lor peyniri 22 kaloridir
 3. 100 gram yağsız ve tuzsuz lor peyniri 72 kaloridir

Tam Yağlı Lor Peynir Kalori Miktarları

 1. 1 yemek kaşığı yani 15 gr yağlı lor peyniri 30 kaloridir
 2. 1 orta porsiyon yani 30 gr lor peynir 61 kaloridir
 3. 100 gram yağlı lor peyniri 202 kaloridir

Lor Peynirinin Protein Ve Diğer Besin Değerleri Nasıldır?

Dr. Murat Keklikoğlu bu konuda şu bilgileri vermektedir

"Lor peyniri, besin değeri yüksek süt ürünlerinden biridir. Ev yapımı lor peyniri de son derece lezzetli ve faydalıdır. Bir bardak az yağlı lor 2.3 gram yağ, 6.1 gram karbonhidrat, 28 gram protein, 163 kalori içerir. Kalorisinin %70'i proteinden gelmektedir. Buna ilaveten yüksek oranda sodyum, fosfor, A, B1, B3, B6, B12 vitaminleri; selenyum, kalsiyum, riboflavin, folat magnezyum, demir, çinko, potasyum ve bakır içerir. Kısaca kalorisi azdır, protein, vitamin ve mineral miktarı fazladır."

Lor Peyniri Zayıflatır mı Kilo Aldırır mı?

Diyetisyen Pınar Ermiş anlatıyor;

"Lor peyniri zayıflamaya destek olur. Kilo problemi olanlar için önerilen diyetlerin çoğunda lor peyniri bulunur. Çünkü lor peynirinin kalorisi düşük, protein oranı yüksektir. Bir araştırmada, 1 yıl lor peynirli diyet uygulayan kadınların 2.8 kg, erkeklerin 1.4 kg kilo kaybettiği gözlemlenmiştir. Ayrıca lor peynirinde yer alan kazein proteini oldukça güçlü bir proteindir. Lor peynirinin besleyici ve tok tutucu olmasını sağlayan en önemli bileşenlerin başında işte bu protein gelir. Lor peyniri tıpkı yumurta gibi tok tutan bir üründür. Aynı zamanda lor peyniri kalsiyum bakımından zengindir. Süt ürünleri ve kalsiyum minerali içeren ürünler zayıflamak ve formda kalmak için çok önemlidir. Tabii ki faydalı olabilmesi için egzersiz de yapmak gerekir. Kalsiyum yağ birikimini azaltır ve daha hızlı yağ yakmayı sağlar."

Diyetisyen Selahattin Dönmez anlatıyor

"İtalya'da lor peynirinin zayıflamaya etkileri üzerine bir araştırma yapılmıştır. Buna göre; diyet yaparken yemekten önce taze lor eklenmiş salata tüketenlerin daha hızlı sonuç aldığı belirlenmiştir. Taze lor peyniri fazla yağ içermez, protein değerleri de çok iyidir. Az kalorilidir fakat hemen doymayı sağladığı için zayıflama sürecini büyük ölçüde kolaylaştırır. Lor peynirinin sodyum içeriği düşüktürr. Böbrek ve tansiyon problemi olanlara tavsiye edilen bir peynir çeşididir. Roma’da Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, 1000 kcal dengeli Akdeniz diyeti modelinin parmesan ve lor peyniri eklenmiş şekli tercih edildi. Bu diyeti yapan kadınlar diğerlerine göre daha fazla kilo vermeyi başarmıştır."

Diyetisyen Hilal Konak Anlatıyor;

Lor Peynirinin Sağlığa Ve Zayıflamaya Faydaları

 1. Peynir çeşitleri arasında bir hayli popüler olan lor peyniri, kanserin önlenmesinde etkilidir. Sindirimi düzenleyerek mide rahatsızlıklarına engel olur. Vücuda direnç verir. Kemikleri güçlendirir. Hem lezzetli hem sağlıklı bir tercihtir.
 2. Lor peyniri büyük bir protein hazinesidir. Tokluk hissi veren lor peyniri, çok yemeyi engeller ve kilo verme sürecini hızlandırır.
 3. Lor peyniri osteoporoz yani kemik erimesine faydalıdır. İçeriğindeki yoğun fosfor ve kalsiyum sayesinde güçlü kemiklerin oluşumuna yardım etmektedir.
 4. Lor peynirindeki fosfor, vücudun asit dengesini sağlar ve toksinlerden arınmasına katkıda bulunur. Bol miktarda mineral içerdiğinden, hem enerji verir hem de kronik yorgunlukla savaşır.
 5. B12 vitamini yönünden iyi bir kaynaktır. Vücudun B12 vitamin ihtiyacını önemli ölçüde giderebilen lor peyniri alyuvarların, beyin ve sinir sisteminin korunmasında rol oynar.
 6. Faydalı yağ asitlerine sahip olan lor peyniri yağlı bir beslenme düzenine dayalı ketojenik beslenme programının etkisini artırır.
 7. Bilhassa sporla uğraşanlar lor peynirini daha sık yemelidir. Tansiyon hastaları ve zayıflama diyeti uygulayanlar da lor peynirini çekinmeden tüketebilir. Sağlığa faydaları pek çok olan lor peyniri içindeki serum protein ile profesyonel sporcular tarafından yaygın olarak tercih edilir. Hem lor peynirini istenildiği zaman atıştırmalık niyetine tüketmek de mümkündür. Böylece lor peynirinin faydaları günün her saatinde gözlemlenebilir.

100 Gram Lor Peyniri Besin Değerleri

 1. Kalori (kcal) 98
 2. Toplam yağ 4,3 g             
 3. Doymuş Yağ 1,7 g           
 4. Çoklu Doymamış Yağ 0,1 g          
 5. Tekli Doymamış Yağ 0,8 g            
 6. Kolesterol 17 mg            
 7. Sodyum 364 mg              
 8. Potasyum 104 mg          
 9. Karbonhidrat 3,4 g         
 10. Diyet Lifi 0 g      
 11. Şeker 2,7 g        
 12. Protein 11 g      
 13. A Vitamini           140 IU   C Vitamini           0 mg
 14. Kalsiyum             83 mg    Demir   0,1 mg
 15. D Vitamini           3 IU        B6 Vitamini         0 mg
 16. Kobalamin          0,4 µg    Magnezyum      8 mg
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT