10 Temmuz 2020, Cuma 06:47

Majezik Duo Tablet Fiyatı Ne Niçin Nasıl Kullanılır?

Majezik Duo Tablet Fiyatı Ne Niçin Nasıl Kullanılır?

Majezik Duo Nedir Yan Etkileri Nelerdir?

Majezik Duo ağrı kesici ve kas gevşetici bir ilaçtır. Fiyatı: 25,32 TL'dir. Majezik Duo tablet; yapısında flurbiprofen ve tiyokolşikosid etkin maddelerini barındırmaktadır ve kas gevşetici ve ağrı kesici grubunda yer almaktadır. Bu ilaç, kasların aşırı gerilmesine yol açan beyin ve omurilik ile ilişkili gerginliğin (kas) azaltılmasında ve tedavi edilmesinde kullanılır. Ayrıca Majezik Duo tablet, eklem dışı romatizmanın, kireçlenme (osteoartrit) hastalığının, omurgada oluşan ağrılı sendromların iyileştirilmesinde etkilidir. Travmanın ya da ameliyatın ardından meydana gelen ağrıların ortadan kaldırılması amacıyla da kullanılmakta olan Majezik Duo tablet; ağrılı kas spazmlarına bağlı şikâyetlerin giderilmesinde de tercih edilir.

Majezik Duo Nasıl Kullanılır?

Majezik Duo yalnızca ağız yoluyla kullanıma uygundur. Tabletler, yemeklerin ardından, gerektiği kadar sıvıyla (1 bardak suyla) alınmalıdır ve çiğnemeden yutulmalıdır.

Majezik Duo, çocuklara verilmemelidir. Günde 2 kez yemeklerin ardından 1 tablet (8 mg tiyokolşikosid, 100 mg flurbiprofen) alınmalıdır. Başka bir deyişle günlük kullanım oranı maximum 2 tablet (toplamda 16 mg tiyokolşikosid, 200 mg flurbiprofen) şeklinde olmalıdır. Majezik Duo ile tedavi, 5-7 gün aralığında devam etmelidir. Hekiminiz farklı bir tâlimat bildirmediği sürece, bu kullanma kılavuzunda yazılı olan doz oranına uyulmalıdır.

Majezik Duo’yu Kimler Kullanamaz?

 1. Aspirin ya da farklı bir non-steroid antiinflamatuvar ilaç alınmasının ardından, kurdeşen, astım ya da değişik türde bir alerjik reaksiyon görüldüyse, Majezik Duo kullanılmamalıdır.
 2. Eğer koroner atardamar bypass operasyonunun hemen öncesinde veya sonrasında ağrı meydana gelirse, Majezik Duo alınmamalıdır.
 3. Ciddî karaciğer yetmezliğine sahip hastalarda Majezik Duo tedavisi uygulanmamalıdır.
 4. Şiddetli böbrek yetmezliği olan kişiler, bu ilacı kullanmamalıdır.
 5. Majezik Duo, ileri düzeyde kalp yetmezliği bulunanlar için uygun değildir.
 6. Geçmişinizde peptik ülser rahatsızlığı yaşadıysanız veya süregelen peptik ülser probleminiz mevcutsa, Majezik Duo kullanmanız sakıncalıdır.
 7. Kas ya da kasların çalışamaması (kasılamıyor olması) gibi bir durumunuz söz konusuysa, Majezik Duo tedavisinden uzak durmalısınız.
 8. Kanın pıhtılaşmasını önleyici (Antikoagülan) ilaç kullananlar ya da kanama sorunları yaşayanlar, Majezik Duo kullanmamalıdır.
 9. Hâmilelerde ve emziren annelerde kullanılmamalıdır.

Majezik Duo Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, Majezik Duo ’nun içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Aşağıdakilerden biri olursa, Majezik Duo’yu kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

Eğer;

 1. Solunum güçlüğü (bronkospazm)
 2. Mide ve bağırsak kanaması (kusmuk ya da dışkıda kanama)
 3. Göz ve deri renginin sarıya dönmesi
 4. Halüsinasyon (olmayan şeyleri varmış gibi görmek, sanrı)
 5. Bulanık ve çift görme
 6. Vücutta sıvı birikimi (örneğin ayak bileklerinde şişlik)
 7. Ciddi baş ağrısı, yüksek ateş, görmede değişiklik
 8. Eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların şişmesi ya da ağzın veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmelerinde
 9. Kaşıntı, deri ve mukoza üzerindeki şişmeler (anjiyonörotik ödem)
 10. Baygınlık (vazovagal senkop)
 11. Deri döküntüleri

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 1. Ciltte döküntü (ürtiker)
 2. Hipotansiyon veya hipertansiyon
 3. İştahsızlık, aşırı susama, kusma ile seyreden böbrek iltihabı (interstisyel nefrit)
 4. Böbrek yetmezliği
 5. Sersemlik, uyuklama hali
 6. Kaşıntı
 7. Tansiyon düşüklüğü, geçici olarak bilinçte bulanıklık, taşkınlık hali

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

 1. Karın ağrısı
 2. Bulantı
 3. Kusma
 4. İshal
 5. Mide ağrısı
 6. İştahta değişiklikler
 7. Tat almada değişiklikler
 8. Ağız kuruluğu, ürperme, ateş, terleme, çarpıntı
 9. Halsizlik, hasta hissetme

Bunlar Majezik Duo’nun hafif yan etkileridir. Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT