30 Kasım 2021, Salı 14:39

Makarna Pişme Süresi Makarna Kaç Dakika Kaynatılır Pişirilir?

Makarna Pişme Süresi Makarna Kaç Dakika Kaynatılır Pişirilir?

Makarna Kaç Dakikada Pişer Haşlanır Makarna Yapmanın Püf Noktaları

Yediden yetmişe herkesin severek tükettiği makarna, hem doyurucu bir besindir hem de ekonomik oluşuyla her bütçeye, lezzetli oluşuyla da damaklara hitap etmektedir. Öte yandan hazırlanışı da son derece pratik olduğundan, gerek ülkemizde gerekse dünya genelinde oldukça popüler bir gıdadır.

Makarna Kaç Dakika Haşlanmalı?

Makarnaların pişirme süresi, türüne göre farklılık gösterir. Her makarna paketinde, ne kadar süreyle pişirilmesi gerektiği yazmaktadır. Suyu kaynattıktan sonra yaklaşık 10-13 dakika boyunca pişirmeniz yeterli olacaktır. İtalyan usülü pişirecekseniz ve makarnalarınızın diri olmasını istiyorsanız, 9-10 dakika haşlamanız kâfîdir. Metal kaşık kullanmamalı ve tencerenizin kapağını kapatmamalısınız.

Makarnayı pişirirken paketinin üzerinde yazılı olan pişme süresine dikkat edilmelidir. Uygun süreyi aşarsanız, makarnalar lapa olacaktır. Şâyet aldante olmasını yani biraz daha az pişmesini istiyorsanız bu süreyi bir buçuk dakika kadar azaltmanız gerekecektir.

Su kaynatılır ve ardından makarna tencereye boşaltılır. Paketin üzerinde yazan süre boyunca pişirilir. Ancak pişme süresi, makarnaya göre değişkenlik arzedecektir. Ortalama 9-12 dakika arasında pişmesi yeterlidir.

Makarna Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Makarna suyunu büyük bir tencerede kaynatmalı ve makarnayı geniş ve derin bir tencerede haşlamalısınız. Zorlanmadan karıştırabileceğiniz geniş bir tencere kullanmanız, makarnanızın dışarı taşmaması için gereklidir.

Makarnayı kaynayan suyun içerisine atmalısınız. Tercihiniz doğrultusunda daha güzel bir koku ve lezzet elde etmek için fesleğen, sarımsak, defne yaprağı, kişniş otu, soğan, tarhun, dereotu ya da çeşitli baharatları da kaynayan suya ekleyebilirsiniz. Makarnalarınızın birbirine yapışmasını istemiyorsanız, suya attıktan sonra tahta bir kaşık ile ara sıra karıştırmalısınız. Metal kaşık kullanmamalı ve tencerinizin kapağını kapatmamalısınız. Çoğunlukla 10-12 dakika pişirilmesi yeterli olmaktadır. Makarnaların diri kalması isteniyorsa ve İtalyan usülü pişirilecek ise, 9-10 dakika haşlanması uygun olacaktır. Makarna piştiğinde süzülüp ılık su ile yıkanmalıdır. Makarnayı yıkarken kesinlikle soğuk su kullanmamalısınız. Makarnayı süzdükten sonra bir miktar tuz, karabiber ve yağ ilâve edip hafif ateşte ısıtmalısınız. Daha önce hazırlamış olduğunuz sosu da üzerine dökerek servis edebilirsiniz. Makarna salatası yaptığınızda, süzdüğünüz makarnayı yeniden ısıtmanız gerekmez.

Makarnalarınızı suya koymadan evvel iyice fokurdamasını beklemelisiniz. Çok aceleniz olsa bile suyun iyice kaynadığından emin olmadan makarnalarınızı tencereye atmamalısınız.

Makarnalarınızı suya atar atmaz derhal karıştırmalısınız. Suya attığınız anda 30 saniye boyunca karıştırmanız, makarnalarınızın birbirine yapışmasını önleyecektir. Ardından 3 dakika arayla karıştırmaya devam etmelisiniz.

Makarnanızı harlı bir ateşte ve kapağı açık bir tencerede pişirmelisiniz. Makarnanızı mutlaka ocağın altını hiç kısmadan yüksek ateşte haşlamalı ve bu esnada tencerenizin kapağını kapatmamalısınız.

Makarnanızı gerekli süreden daha çok pişirmemeye özen gösterin. Paketinin üstünde yazılı olan pişirme süresini esas alın. Bu süre, makarnanın tencereye koyulmasının ardından suyun yeniden kaynamaya başlamasıyla birlikte makarnanızın türüne göre 8-12 dakika aralığında farklılık gösterecektir. Dünya genelinde en popüler olan makarna türü, İtalyanlar tarafından “al dente” yani “dişe değer” olarak ifade ettikleri şekilde pişmemişe yakın biraz çiğ olan makarnadır. Çünkü hamur gibi olan makarnalar lezzetli olmamakta ve bu usülde makarnaların tadı daha iyi çıkmaktadır.

Makarnanın tuzu, su kaynarken eklenmelidir. Şâyet daha önce atılırsa kaynama müddeti artacaktır.

Makarna yapılırkan tencerenize bol miktarda iyi kalite su koymalısınız. Başka bir deyişle, kendi içme suyunuzdan koymalısınız. Zira diğer sularda klor ve benzeri bileşenler bulunduğundan, makarna tadının kötü olmasına yol açacaktır.

Makarnanızı tam pişmeden asla yıkamamalısınız. Makarnanızın pişme seviyesine göre dış kısmında biraz nişasta kalacaktır ve bu nişasta sayesinde makarnanıza ekleyeceğiniz sos daha iyi karışacaktır. Fakat yıkarsanız makarnanızın yüzeyinde hiçbir şey kalmayacaktır ve makarnanın sosu tam olarak karışmayacaktır. Bundan dolayı makarnanızın besin değeri ve lezzeti de azalacaktır. Öte yandan eğer salatalarda soğuk olarak kullanacaksanız yıkayabilirsiniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT