10 Temmuz 2020, Cuma 07:04

Makinada Yün Nasıl Neyle Hangi Deterjanla Yıkanır Yün Kazak Nasıl Yıkanır?

Makinada Yün Nasıl Neyle Hangi Deterjanla Yıkanır Yün Kazak Nasıl Yıkanır?

Çamaşır Makinesinde Yün Yorgan Yastık Battaniye Yıkanır mı?

Kış mevsiminin sert soğuklarından korunmak için yünlü ürünler sıklıkla tercih edilmektedir. Yünlü battaniyeler, yorganlar ve kıyafetler, kışın en çok kullandığımız ürünlerdendir. Ancak yünlüler, pamuklu ürünlere oranla daha dikkatli yıkanmaya ve temizlenmeye ihtiyaç duyarlar. 

Yünlülerin nasıl yıkanacağı hususunda bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Çamaşır Makinesinde Yün Yorgan Yastık Battaniye Nasıl Yıkanır?

Yün yorganlar, yapısı itibariyle oldukça sağlıklı ürünlerdir. Yün yorganların yıkanmasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, muhakkak soğuk su kullanmaktır. 30 dereceden daha sıcak suyla yıkanırsa yorganların içerisinde topaklanma meydana gelecektir.

Çamaşır makinesinde yünlü yıkama programı olanların bu programda yıkaması önerilir. Bu program mevcut değilse hassas / narin yıkamaya da ayarlanması mümkündür.

Kullanılacak deterjan belirlenirken toz değil de sıvı deterjanların tercih edilmesi gerekmektedir.

Kurutma makineleri, yorganların kurumasını sağlamak adına kullanılabilecek en doğru araçtır. Bu sayede yünlerdeki kötü kokunun da önüne geçilmiş olacaktır. Eğer kurutma makineniz, bunun için uygun kapasiteye sahip ise, yorganınızı hassas programda ve düşük ısıda kurutabilirsiniz. Şâyet kurutma makineniz yoksa ve normal kurutma yapıyorsanız, yün yorganınızı doğrudan güneş ışığı almayacak biçimde düz bir zemin üzerine yayıp düzenli olarak öteki yüzünü de döndürerek açık havada kurumaya bırakabilirsiniz.

Çamaşır Makinesinde Yün Yıkanır mı?

En merak edilenlerden biri de yün veya yün yorgan çamaşır makinesinde doğrudan yıkanabilir mi?, sorusudur. Biz bunu asla önermiyoruz. Zîrâ o ürünlerden kaçan yünlerin pompa motoruna zarar verdiği bir gerçektir. Yün ve yünlü parçalar yıkanırken temkinli olunmalıdır. Mutlaka yıkamanız gerekiyorsa da, çamaşır yıkama bezlerinin içine koyup o şekilde yıkamalısınız. Doğrudan makineye koymayınız. Kılıfını ve içerisindeki yünü çıkararak yıkayınız. Çuvalın içerisine yün doldurduktan sonra çamaşır makinesinin kısa programında yıkayabilirsiniz. Kurutup tahta çubuk ile vurmak suretiyle kabartınız ve elinizle diderek ayırınız. Yeniden, yıkanmış kılıfa doldurulup kullanılabilir.

Yünlü Bataniyeler Nasıl Yıkanır?

Yün battaniyelerimiz, kış aylarında bizi soğuktan korumakta ve ısınmamızı sağlamaktadır. Bu ürünler de bazen yıkanmaya ihtiyaç duymaktadır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken öncelikli şey, sentetik battaniye mi yoksa sentetik olmayan bir battaniye mi kullandığınızdır. Yün battaniyelerin, sentetik battaniyelere oranla daha çok çekme gösterme ihtimali vardır. Kazaklarınızı olduğu gibi yünlü battaniyelerinizi de çamaşır makinenizde yün deterjanı ve soğuk su ile yıkamanız gerekmektedir. Yünlü battaniyeler makinede yıkanacağı zaman aşırı deterjan koymaktan sakınılmalıdır; çünkü battaniyeler büyüktür ve tek parçadır, bu sebeple iyi durulanamadığı takdirde üstünde deterjan tortuları kalabilmektedir.

Kullandığınız çamaşır makinesi, battaniye sığacak büyüklüğe sahip değilse, banyo küveti su ile doldurulur ve bu şekilde de yıkanabilir. Ancak battaniyenizden deterjan tam olarak temizleninceye dek durulama yapmanız lazımdır. Yoksa deterjan kalıntılarının battaniyenizin üstünde kalma riski vardır ve bu da alerji oluşumuna yol açabilir.

Yünlü Kazaklar Nasıl Yıkanır?

Çamaşır makinesi, yünlüler için uygun programa getirilir. Bu program; hassas kıyafetler, ipekler veya yünlüler diye yazmakta olup düşük devir sayısına ve düşük sıcaklığa sahiptirler. Şâyet çamaşır makinesinin devri, bu programdan bağımsız olarak ayarlanacak ise, düşük devire ayarlanmalıdır. Böylece yünlülerin zarar görmesi de engellenmiş olacaktır.

Yün kazakları, bunun için özel olarak üretilmiş bir deterjan kullanarak yıkamanız gerekir. Çünkü bu tür deterjanların, narin giysilerinizin liflerinde deformasyona yol açma riski yoktur. Yünlüler asılmamalı, bunun yerine, serilerek kurutulmalıdır. Islak yünler ağırdır. Bundan dolayı asılarak kurutulduğu takdirde esneme ile beraber şeklinde bozulma da meydana gelebilir.

Yünlüler Nasıl Kurutulmalı?

Yünlü battaniyeler ve kazaklar, güneşte kurutulmamalıdır, aksi halde renklerinin solma ihtimali mevcuttur. Çamaşır kurutucuları da, yünlüleri kurutmak için uygun değildir. Kurutucunun ısısından dolayı çekme gösterebilirler. Yünlü battaniyelerin ve kazakların renginde ve şeklinde bozulma olmaması adına, yıkanınca asılmalı ve bu şekilde doğal olarak kurutulmalıdır. Battaniye, çamaşırlığın üstüne katlanarak koyulmamalı, geniş ve açık olarak serilmelidir. Böylelikle suyun tek yönde birikmesi de önlenecektir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT