20 Mayıs 2022, Cuma 06:58

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir Bebe Şampuanı ve Diğer Yollar

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir Bebe Şampuanı ve Diğer Yollar

Makyaj fırçasını hiç değilse 1 ayda bir temizlemek gerekir. Aslında en doğrusu bir hafta arayla makyaj fırçası temizliği yapmaktır. Bu, hem fırçayı uzun süre kullanabilmeniz hem de bakteri birikmemesi açısından çok mühimdir. Makyaj fırçası kirli bırakıldıkça üzerinde mikroplar çoğalmaya başlar. Bu halde kullanılırsa cilt sağlığını olumsuz etkileyeceğine şüphe yoktur. Siyah noktalara ve sivilcelere yol açması buna örnektir. Cildinizi ve güzelliğinizi korumak istiyorsanız makyaj fırçası temizliği konusunda hassas olmanız lâzımdır. Peki makyaj fırçası yıkama işlemi nasıl gerçekleştirilir? Bu sırada makyaj fırçasının zarar görmemesi için nelere dikkat edilmelidir? İşte cevabı:

Makyaj Fırçası Nasıl Temizlenir?

Makyaj Temizleyici Kullanın

Makyajımızı çıkarırken kullandığımız ürünler fırça temizliğinde de bize yardım eder. Mesela fondöten ve benzeri makyaj malzemelerini fırçadan ayırmak oldukça zordur. Oysa makyaj temizleme jelleri bu sorunun üstesinden kolayca gelir. Bunun için fırçamızı ıslatalım. Köpürtmek için temizleme jelinden avucumuza biraz alalım ve fırçayı elimizin içine nazikçe sürtmeye başlayalım. Yıkarken fırçanın ucu aşağı gelsin ki içerisine su kaçmasın. Yoksa fırçadaki kılların bir arada durmasını sağlayan maddenin yapışkanlığı gider ve fırça kıl dökmeye başlar. Ayrıca makyaj fırçasını yıkarken suyun orta sıcaklıkta olmasına dikkat edelim. Sıcak su da kılların dökülmesine neden olabilir. Bunları uygularsak pırıl pırıl olacaktır. Yıkadıktan sonra fazla suyunu temiz bir havlu yardımıyla alıp ucu aşağı bakacak şekilde asalım. Yahut peteğin üstüne koyarak kurumasını bekleyebiliriz.

Bebe Şampuanı

Makyaj süngeri ve fırçası temizleme konusunda bebek şampuanından yararlanmak da harika bir fikirdir. Bunun için fırça ıslatılır ve bir miktar bebe şampuanı dökülür. Parmak uçlarıyla birkaç dk hafifçe ovulur. Daha sonra ılık suyla yıkayın.Makyaj fırçasının kuruması için baş aşağı gelecek şekilde asabilirsiniz veya kaloriferin üzerine koyup kurumaya bırakabilirsiniz.

Fırçayı temiz bir havlu kağıdın üzerinde kurumaya bırakabilirsiniz. Makyaj fırçaları baş aşağı getirilerek bu şekilde kurutulmalıdır. Yoksa kılları zarar görebilir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı ile bebek şampuanını karıştırıp makyaj fırçası temizliği için kullanabilirsiniz. Böylece hem fırçanızın kılları bozulmaz hem de iyice temizlenir. Bir su bardağı ılık suya fındık büyüklüğünde saç kremi, bir miktar zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı bebek şampuanı koyun. Fırçaları hazırladığınız karışıma daldırın. Üzerindeki tüm kirlerden hemen arınacaktır. Böylelikle fırçanız hırpalanmaz ve kıllarına bir şey olmaz. Fırçalar bu karışımda 2-3 dk bekletildikten sonra bebe şampuanı kullanılarak yıkanmalı ve iyice durulanmalıdır. Sonra hafifçe kurutulmalı ve kalan ıslaklığının gitmesi için kendi hâline bırakılmalıdır.

Makyaj fırçasının kuruması için baş aşağı gelecek şekilde asabilirsiniz veya kaloriferin üzerine koyup kurumaya bırakabilirsiniz.

Makyaj Temizleme Jeli Kullanın

Makyaj fırçanızı yıpratmadan derinlemesine temizlemek için bu ürünlere özel jellerden yardım alabilirsiniz. Fırçaların üzerinde kirden eser bırakmayan bu temizleme jelleri bütün makyaj fırçalarında kullanılabilir. Jel avuç içerisinde köpürtülür, fırçanın uç kısmı suyla ıslatılır ve fırçanın ucuyla avuç içinde daireler çizilerek temizlenir. Sonra musluk suyunun altına ucu aşağı gelecek şekilde tutulur ve durulanır. Ardından bir sehpanın kenarına yerleştirilir. (Fırçanın uç kısmı dışarıda kalmalıdır.) Bu şekilde kendi kendine kuruması beklenir.

Sabun İle Temizleyebilirsiniz

Kalıp sabunla fırça ıslatılır. Sabuna sürülerek köpürmesi sağlanır. Muslukta yıkanarak kalıntılardan arındırılır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Özge

    Gözenek sıkılaştırıcı maske buzdolabında mı kalması gerekiyor bi soru daha hergün mü yoksa haftada mı sürülmedi gerekiyor?

 
 
KAPAT