17 Mayıs 2021, Pazartesi 15:34

Makyaj Süngeri Temizleme İçin Hangi Yöntemler Kullanılabilir

Makyaj Süngeri Temizleme İçin Hangi Yöntemler Kullanılabilir

Makyaj süngeri temizleme için gerekenler çeşitlilik arz etmektedir. Örneğin makyaj temizleme jeli ve suyu, beyaz sabun, şampuan bunlardan bazılarıdır. Sünger, kullanımın hemen ardından yıkanmalıdır. Böyle yapılmıyorsa bile en azından 5-6 defa kullanımdan sonra mutlaka yıkanması gerekir. Zira üzerinde bakteriler üremektedir ve temizlenmediği takdirde cilt sağlığını olumsuz etkiler. Siyah nokta ve sivilce oluşumuna sebebiyet verir.

Beyaz Sabun Kullanın

Makyaj süngeri nasıl temizlenir? diye merak edenler bunu sadece su ve sabunla dahi yapabileceklerini bilmelidir. Şöyle ki makyaj süngeri ılık halde akan musluk suyuyla iyice ıslatılır. Her tarafı ıslanınca beyaz sabunla ovularak 1-2 dk beklenir. Tekrar ılık suyla güzelce yıkanır ve kağıt havlunun üstüne koyularak kendi kendine kuruması sağlanır. Fakat suyun çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Yoksa makyaj süngeri aşırı derecede zarar görür. Suyun orta sıcaklıkta olması lâzımdır.

Makyaj süngeri temizleme yöntemleri arasındaki en kolay yol sabun kullanımıdır. Hem bu, ürünün çok hoş kokmasını; âdeta hiç kullanılmamış gibi pırıl pırıl olmasını sağlayacaktır.

Mikrodalgada Temizleyin

Sünger yayvan bir kâseye yerleştirilir. İçini tamamen kaplayacak şekilde su eklenir. İyice şişene kadar böyle bırakılır. Ardından mikrodalga fırında ortalama 2-3 dk ısıtılır. Sonra gücünüzün yettiği kadar sıkmanız gereklidir. Bu işlem bitince kağıt havlunun üzerine kurumaya bırakılmalıdır.

Bebek Yağı

Bir kâse ılık su ile doldurulur. Sünger bu kâseye daldırılır ve bir müddet suyu tamamen emmesi beklenir. Sonra bebe şampuanından fındık kadar alınıp bir miktar zeytinyağı ile karıştırılır. Sünger bu karışıma bulanır ve köpürtülür. (Özellikle en kirli kısımlarından başlanmalıdır.) Su altında durulanır ve bu işlem, süngerin tüm kalıntılardan tam olarak arınması için birkaç defa tekrar edilir. Bunun sonrasında kağıt havlunun üzerine konulur. Kuruyana kadar böyle kalmalıdır.

Makyaj Temizleme Jeli

Makyajı çıkarırken kullanılan temizleme jelleri aynı zamanda sünger temizliğinde de işe yarar. Bunu yapmak için yine sünger ıslatılır ve biraz jel dökülerek ovalanır. Su ile yıkanıp durulanır. Hafifçe sıkılır ve kuruması için kendi hâline bırakılır.

Şampuan Kullanın

Makyaj süngeri temizleme malzemeleri içinde en etkili olanlardan biri şampuandır. Azıcık şampuan suyla karıştırılıp makyaj süngeri bununla ıslatılır. Su ile güzelce durulanır ve elde sıkılır. (Fazla bastırılmamalıdır.) Ardından önceki yöntemlerde de olduğu gibi kağıt havlunun üstüne koyularak kurumaya bırakılır. Herhangi bir şampuan tercih edilebilir, fark etmeyecektir. Ancak bebek şampuanı gibi cilt dostu ürünlerden yana olmanız önerilir.

Zeytinyağı

Bir kaba biraz zeytinyağı damlatılır. Sünger, bunun içerisine batırılır. Zeytinyağında birkaç dk boyunca ovuşturulur ve derinlemesine temizlenmesi amacıyla masaj yapılır. Ilık suda ovalamaya devam edilir. Sonra zeytinyağını gidermek için şampuanla yıkanır. Şampuan artığı kalmayınca sünger sıkılarak suyu akıtılır. Kuru bir yere koyulur, ıslaklığının gitmesi beklenir. Bunu iki hafta arayla uygulamalıdır. Makyaj süngerini temizlemek ve yıpranmasını önlemek noktasında son derece faydalıdır.

Makyaj Süngeri Temizleme Sıvısı Kullanın

Kozmetik mağazalarında makyaj temizleme süngerlerine özel sıvı sabunlar satılmaktadır. Bunları kullanmak da pratik bir çözüm olacaktır. Makyaj süngerini bakterilerden korumanın ve tertemiz yapmanın en kolay yolu budur. Makyaj temizleyici sıvıdan avucunuza az miktar alıp süngerin her yerine sürmeniz yeterlidir. Bundan sonra biraz su alıp süngeri hafifçe ovalamanız gerekmektedir. Bunu takiben süngeri ılık suyla güzelce yıkadığınızda kirden eser kalmayacaktır. Tabii sonrasında kuruması amacıyla kağıt havlunun üstüne koymayı unutmamalıdır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT