27 Mayıs 2019, Pazartesi 02:03

Malign Melanoma Evreleri Nedir Hastası Ne Kadar Yaşar Ölümcülmüdür?

Malign Melanoma Evreleri Nedir Hastası Ne Kadar Yaşar Ölümcülmüdür?

Malign Melanom Nedir Yayılma Ve Yaşam Süresi

Malign melanom en saldırgan ve hayatı tehdit edebilen cilt kanseri türüdür. Cilde rengini veren hücrelerin içinde gelişir ve vücudun diğer bölgelerine kolayca yayılabilir. Malign melanom tedavisi bu hastalığın hangi evrede olduğuna göre değişir. Erken teşhis iyileşmede daha iyi şans sunar. Erken teşhis hayat kurtarır.

Malign Melanoma Ne Sebep Olur?

Malign melanom bende veya normal görünen deride başlayan, ciltte leke veya ben olarak meydana gelen bir tür kanser çeşididir. Bu tümör veya kanser diğer vücut organlarına sıçradığı için en ciddi kanser türü olarak görülür. Malign melanomun nedenleri henüz bilinmemektedir fakat güneşe aşırı derecede maruz kalmak risk faktörlerinden biridir. Genetik de bir rol oynar.

Güneşe maruz kalma: Güneşe yıl boyunca maruz kalan bölgelerde melanom oluşma riski en yüksektir. Sonuç olarak güneşe maruz kalma melanom gelişiminde risk faktörü olabilir.

Malign Melanomun Risk Faktörleri

Araştırmalar, aşağıdaki faktörlerin malign melanom kanserine yakalanma ihtimalini arttırdığını göstermektedir:

 1. Kolayca yanan veya bronzlaşan narin ve güneşe duyarlı cilte sahip olmak
 2. Kızıl veya sarı saçlı olmak ve mavi veya yeşil gözlü olmak
 3. 50-100 arasında veya daha fazla bene sahip olmak
 4. Tipik olarak büyük olan alışılmadık veya düzensiz görünen benler (dispilastik ve atipik ben olarak ifade edilebilir)
 5. Sık sık güneşlenme ve bronzlaşma 
 6. Genetik: Melanom geçirmiş kan bağı olan akrabalar (ebeveynler, çocuklar, kardeşler, kuzenler, teyzeler ve halalar, amcalar ve dayılar)
 7. Organ nakli veya ilaçlara bağlı olarak bağışıklık sistemi zayıflığı yaşayanlar
 8. Daha önce melanom veya diğer cilt kanseri geçirmiş olanlar
 9. 50 yaşında geçmiş olmak

Malign Melanom Belirtileri Nelerdir?

En yaygın malign melanom belirtilerinden biri ciltte farklı bir görünümde yeni bir benin veya cilt lekesinin varlığıdır. Genellikle düzensiz kenarlara sahip asimetriktir, kahverengi veya siyahın farklı tonlarına sahiptir ve 6 milimetreden daha büyüktür.

Bazı hastalarda iyileşmeyen ve hassas, acı verici, kaşındırıcı olan bir yara veya kabuklu, kuru veya pullu kırmızı bir yumru gelişir.

Malign melanomun ilk ve en önemli belirtisi herhangi bir benin veya doğum lekesi gibi cilt lekelerinin boyutunda, şeklinde veya renginde herhangi bir değişmedir. Bu değişimleri belirli aralıklarla düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

Malign melanom ilk olarak ciltteki benlerde düz veya küçük şekilde büyüme olarak görünür. Benlerin renginde siyah ve kahverengiden griye, pembeye, beyaza veya maviye renk değişimleri görülebilir.

Malign melanomun kenarları genellikle yavaşça genişler ve etraftaki normal cilde karışabilir. Melanomun şekli asimetriktir.

Malign Melanom Nasıl Teşhis Edilir?

Malign melanom, anormal doku örneğinin elde edildiği ve kanser hücrelerini kontrol etmek için mikroskop altında test edildiği cilt muayenesi ve biyopsi ile teşhis edilir. Eğer kanser teşhisi onaylandıysa bir sonraki adım kanser hücrelerinin vücudun diğer bölümlerine sıçrayıp sıçramadığını kontrol etmektir. Malign melanom için en iyi tedaviyi belirlemede bu bilgiler kullanılır. Malin Melanom erken teşhis edildiğinde yaşama şansı çok yüksektir, 5 yıllık sağkalım oranı yaklaşık % 90'dır.

Malign Melanom Nasıl Tedavi Edilir?

Sizin için en iyi tedavi kanserin boyutuna ve evresine göre değişir. Melanom için ana tedavi ameliyattır. Eğer melanom büyükse veya yayılmışsa kemoterapi ve radyoterapi de kullanılabilir.

Radyasyon terapisi: Radyoterapi kanser hücrelerini parçalamak için yüksek enerjili ışınlar kullanır.

Kemoterapi: Kanser hücrelerini öldürmek için haplar kullanılır.

Malign Melanoma Hastaları Ne Kadar Yaşar?

 1. Malin Melanom erken teşhis edildiğinde yaşama şansı çok yüksektir, 5 yıllık sağkalım oranı yaklaşık % 90'dır.
 2. AJCC tarafından bildirilen rakamlara göre hastaların % 29’u evre IIA, IIB veya IIIA orta riskli hastalar olarak belirlenmiş 5 yıllık sağkalım %63-79 dur. 
 3. Hastaların % 7’si evreIIC, IIIB, IIIC yüksek riskli hasta grubu olarak kabul edilmiş 5 yıllık sağkalım % 24-59’dur

Malign Melanom Evreleri Nelerdir?

 1. Evre 0 - (Malign melanom oluştuğu yerde) - Malign melanom belirtileri epidermiste yani cildin görülen yüzeyinde bulunur.
 2. Evre II – Malign tümör 1-4 milimetre inceliğindedir. (ülserli veya ülsersiz)
 3. Evre III – Kanser lenf düğümlerine sıçrar.
 4. Evre IV – Kanser karaciğer, akciğerler, beyin, yumuşak doku, kemikler veya mide-bağırsak yolu gibi vücudun diğer bölgelerine yayılır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT