23 Eylül 2021, Perşembe 08:58

Mandalina Suyu, Küçük Mandalina ve 2 Mandalina Kalorisi Ne

Mandalina Suyu, Küçük Mandalina ve 2 Mandalina Kalorisi Ne

Mandalina kış aylarının en çok yenilen C vitamini içeriği yüksek harika bir meyvesidir. Mandalinanın bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin yanı sıra zayıflamaya yardımcı olmak gibi de faydaları mevcuttur.

Mandalinanın Kalorisi Ne Kadardır?

Diyetisyen Betül Yücel 1 orta boy mandalinada 65-70 kalori olduğunu bildirmektedir. 2 mandalina ise 140 kalori yapmaktadır.

 1. 1 küçük boy mandalina 53 kalori içermektedir.
 2. 1 büyük mandalina ise 80 kalori yapmaktadır.
 3. 1 çay bardağı mandalina suyunun kalorisi 43 kaloridir.
 4. 1 su bardağı mandalina suyu ise 86 kaloridir.

Mandalina Zayıflamaya Yardımcı Olur mu?

Diyetisyen Meltem Bilge Eslen bu hususta şu bilgileri veriyor:

Mandalina lif açısından zengin bir meyve olduğu için kilo vermeye yardımcıdır. İçeriğinde bu lifler kişinin daha uzun süreler tok kalmasını sağlamasının yanı sıra başta bağırsak olmak üzere sindirim sisteminin fonksiyonlarını geliştirmektedir. Diğer bir deyişle, dışkının vücuttan çıkışını kolaylaştırmaktadır.

Diyetisyen Betül Yücel bu hususta şu bilgileri vermektedir:

Sağlığa oldukça faydalı olan mandalinanın diyet dönemindeki kişiler için de faydası büyüktür. Çünkü mandalinanın yapısında bulunan nobiletin maddesinin vücutta kilo alımının önüne geçtiği ispatlanmıştır. Dahası yine yapısında yer alan flavonoidler ise vücutta yağ yakımını hızlandırmakta çok etkilidir.

Diyette Mandalina Yenir mi?

Diyetisyen Betül Yücel bu hususta şu bilgileri vermektedir;

Diyet döneminde insanlar çoğu zaman bazı besinlerden tamamen uzak durulması gerektiğine inanır. Ancak bunun yerine bu tür besinlerin kontrollü şekilde tüketilmesi daha iyi olacaktır. Diyet yaparken vücudun tatlı ihtiyacını karşılamak için sağlığa birçok faydası olan mandalina tercih edilebilir. Kilo verme döneminde günde 1-2 defa tüketilecek mandalina yeterli olacaktır. Bundan daha fazlası normal kilosunda olan kişiler için bile fazladır ve iyi değildir. Çünkü fazla tüketilen her türlü meyve vücuda daha fazla meyve şekeri yani fruktoz girmesine yol açar ve bu da hiç iyi değildir. Özetle, mandalinanın çok tüketilmesi kilo alımına yol açacaktır. Ayrıca tüketilecek mandalina bir işlemden geçmemiş sade ve taze olmalıdır. Örneğin mandalinanın kendisi yerine tüketilecek 1 bardak mandalina suyu kalori açısından daha yüksek olacaktır çünkü suyunu elde etmek için daha fazla mandalina tüketmiş olunur.”

Diğer bir deyişle, diyet döneminde mandalina da ölçüsünde tüketilmelidir. Fazla tüketilmesi halinde değil kilo vermek üstüne kilo alımı görülecektir. Meyve tüketilecek saatin geç olması  (akşam 4 -5) iyi değildir çünkü bu saatlerden sonra vücuda girecek kalorilerin yakılması daha zordur ve bu yüzden kilo verme süreci olumsuz etkilenecektir. Bunun için gün içinde kahvaltı ile öğle yemeği arasında bir orta boy veya iki küçük boy mandalina tüketilmesi yeterlidir.”

Mandalinanın Zayıflamaya ve Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 1. Mandalinanın yapısında C ve E vitaminlerinin yanı sıra sodyum, kalsiyum, bakır, tiamin ve piridoksin gibi birçok mineral bulunmaktadır.
 2. Mandalinada bulunan bir numaralı besin kaynağı C vitaminidir. Bu yüzden düzenli mandaline tüketmek vücudun bağışıklığını güçlendirir ve bu sayede özellikle soğuk algınlığı gibi vücudun daha birçok hastalığa karşı daha dirençli olmasına yardımcı olur.
 3. Mandalinanın bağırsaklara da iyi geldiği bilinmektedir. Sindirim sistemini düzenleyerek kabızlığı azaltır ve bağırsakların çalışmasına katkı sağlar.
 4. Orta boy bir mandalinada bulunan potasyum miktarı 150 mg’dir. Potasyum; vücutta böbrek, kas, sinir, kalp ve sindirim sisteminin işlevlerinin yerine getirmesi için hayati derecede önemli olan bir mineraldir.
 5. Yapılan iki farklı araştırma sonucunda görülmüştür ki mandalinanın içeriğindeki bol miktardaki karoten sadece ona turuncu rengini vermekle kalmaz. Aynı zamanda vücutta kanserli hücrelerin oluşma riskini azaltıması başta olmak üzere sağlığa çok iyi gelir.

Mandalina Besin Değeri Tablosu

100 Gram Mandalinadaki besinler

 1. Kalori (kcal) 53
 2. Toplam yağ 0,3 g             
 3. Doymuş Yağ 0 g               
 4. Kolesterol 0 mg               
 5. Sodyum 2 mg   
 6. Potasyum 166 mg          
 7. Karbonhidrat 13 g          
 8. Diyet Lifi 1,8 g   
 9. Şeker 11 g          
 10. Protein 0,8 g     
 11. C Vitamini           26,7 mg               
 12. Kalsiyum             37 mg
 13. Demir   0,2 mg 
 14. D Vitamini           0 IU
 15. B6 Vitamini         0,1 mg 
 16. Kobalamin          0 µg
 17. Magnezyum      12 mg   

Mandalina Diyeti İle 4 Günde 2 Kilo Verdiren Diyet Programı Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT