07 Ağustos 2022, Pazar 22:43

Mango Kilo Yapar mı 1 Adet Mango Kalorisi Nedir

Mango Kilo Yapar mı 1 Adet Mango Kalorisi Nedir

Mango, lif oranı yüksek, düşük kalorili bir meyvedir ve harika bir A ve C vitamini kaynağıdır.Ayrıcafolat, B6, demir ve biraz kalsiyum , çinko ve E vitamini içerir. Mangolar iyi bir antioksidan kaynağıdır.

Mango, lif oranı yüksek, düşük kalorili bir meyvedir ve harika bir A ve C vitamini kaynağıdır.Ayrıcafolat, B6, demir ve biraz kalsiyum , çinko ve E vitamini içerir. Mangolar iyi bir antioksidan kaynağıdır.

Mango Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Nesrin Eriş 1 adet mangonunun ortalama 150 gram olduğunu ve 86 kalori olduğunu bildirmektedir.

Mango Kilo Verdirir mi?

 1. Lif bakımından son derece yüksek olan mango, daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur, böylece aşırı yemenizi önler. Lifli besinlerin kilo vermekte etkili oldukları bilimsel olarak da ispatlanmıştır.
 2. Mangodaki lif aynı zamanda sindirime yardımcı olur, kolesterolü düşürür ve metabolizmanızı hızlandırır - bunların hepsi kilo vermenize ve formunuzu korumanıza katkıda bulunur.
 3. Mangolarda aslında hiç yağ yoktur. Evet, meyve yağsızdır, kolesterolsüzdür ve hatta sodyum içermez
 4. Mangoda vücudunuzun yağ yakma sürecini hızlandıran çeşitli besin maddeleri vardır.

Mangonun Sağlığa Faydaları Nelerdir

 1. Mango sindirim sisteminin verimli çalışmasını sağlayan lif içerir. Diyet lifi, kalp hastalığı, tip 2 diyabet riskini düşürmeye de yardımcı olur.
 2. Mango, bağırsaktaki iyi bakterileri beslemeye yardımcı olan prebiyotik diyet lifi içerir. Böylece bağırsak sağlığını korur.
 3. Mango lif açısından zengin bir besindir. Yüksek lifli meyveleri veya sebzeleri yediğinizde daha uzun süre tok hissedersiniz böylece kilo vermeniz kolaylaşır.
 4. Ortalama büyüklükte bir mangonun günlük önerilen C vitamini alımının üçte ikisine kadarını içerdiğini bilmek sizi şaşırtabilir. Mangoda bulunan antioksidanlar ve C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve soğuk algınlığı / gribi önler.
 5. Kolesterolü düşürür. Mango yemek kolesterol seviyenizi düzenlemeye yardımcı olabilir. Mangoda bulunan lifler, damarlardaki plaklara neden olan ve kan akışını engelleyen düşük yoğunluklu lipoproteini (LDL veya kötü kolesterol) düşürmeye yardımcı olabilir.
 6. Mango sağlıklı cilt ve cilt onarımı için çok önemli olan cilt dostu C vitamini ve A Vitamini ile doludur. Cildi ölü hücrelerden arındırıp cildi temizler.
 7. Mango kabızlık için de birebirdir. 2018 yılında, kronik kabızlığı olan kişilerin her birine 4 haftalık bir süre boyunca mango verildiği bir pilot çalışma vardı ve sonuçlar, mango yiyenlerin kabızlık semptomlarında önemli bir iyileşme gördüklerini gösterdi.
 8. Mango, B6 ve B12 vitaminleri, magnezyum ve potasyum gibi uykuyu destekleyen vitamin ve mineraller içerir. Kasları gevşetir, rahat uyumanıza yardımcı olur
 9. Kalp sağlığını iyileştirir.Mangoda bulunan potasyum kalp sağlığı için çok önemli bir mineraldir. Potasyum, kalbin vücuda kan pompalamasına yardımcı olur.
 10. Büyük vitamin kaynağıdır. Mango, A vitamini, C vitamini ve E vitamini gibi vitaminlerle doludur. A vitamini antienflamatuardır; hastalıklara karşı hücresel bağışıklık tepkisini geliştirerek bağışıklık sistemini güçlendirir. E Vitamini bir antioksidan görevi görür ve hücrelerin hasara neden olabilecek serbest radikallerden korunmasına yardımcı olur.
 11. Mangodaki C vitamini vücudunuzdaki kemikleri ve eklemleri güçlendirir.
 12. Bir porsiyon mango size 20'den fazla farklı mineral ve vitamin sağlar
 13. Mangolar, kalsiyum emilimine yardımcı olan K vitamini içerir.

Mango Nasıl Olgunlaşır Yumuşatılır?

Mangolar olgunlaşana kadar buzdolabına konulmamalıdır, bu nedenle olgunlaşmamış meyveleri birkaç gün oda sıcaklığında bekletebilir veya olgunlaşma işlemini hızlandırmak için mangoyu bir kağıt torbaya koyabilirsiniz. Olgunlaştıklarında buzdolabında beş güne kadar saklayın. Olgun olup olmadığını anlamak için nazikçe sıkın.

Mango Besin Değeri Nedir

Porsiyon Miktarı: 100 g

 1. Kalori (kcal) 59
 2. Toplam yağ 0,4 g             
 3. Doymuş Yağ 0,1 g           
 4. Çoklu Doymamış Yağ 0,1 g          
 5. Tekli Doymamış Yağ 0,1 g            
 6. Kolesterol 0 mg               
 7. Sodyum 1 mg   
 8. Potasyum 168 mg          
 9. Karbonhidrat 15 g          
 10. Diyet Lifi 1,6 g   
 11. Şeker 14 g          
 12. Protein 0,8 g     

A Vitamini           1.082 IU               C Vitamini           36,4 mg

Kalsiyum             11 mg    Demir   0,2 mg

D Vitamini           0 IU        B6 Vitamini         0,1 mg

Kobalamin          0 µg       Magnezyum      10 mg

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT