27 Kasım 2020, Cuma 02:15

Mantarlı Tavuk Sote Kaç Kalori Eder?

Mantarlı Tavuk Sote Kaç Kalori Eder?

Tavuk Sote Kaç Kalori Yapar Kilo Aldırır mı?

Tavuk sote, az kalorili bir yemektir ve bu yüzden özellikle kilo kontrolü yapanların favorisidir. İster evde ister dışarıda olun sağlıklı bir öğün için tercih edebileceğiniz tavuk sote, hem lezzetli hem de son derece pratiktir.

Makalemizde tavuk sotenin kilo alıp vermeye etkisi ve sağlığa faydaları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Tavuk Sote Kaç Kaloridir?

  1. 1 orta boy porsiyon tavuk sote 288 kaloridir
  2. 1 yemek kaşığı tavuk sote 51 kaloridir
  3. 1 büyük boy porsiyon tavuk sote 390 kaloridir
  4. 1 orta boy porsiyon mantarlı tavuk sote 169 kaloridir.
  5. 1 yemek kaşığı mantarlı tavuk sote 18 kaloridir.

Tavuk Sote Kilo Aldırır mı?

Aslında tavuk sote yüksek kalorili olmadığından kilo yapmaz. Fakat her gıdanın olduğu gibi tavuk sotenin de ölçülü tüketilmesi gerekir. Sağlık için oldukça yararlı olan bu yemek, orta kalorilidir. Diyet listelerinde tavuk soteye de yer verilebilir ancak porsiyon miktarları doğru ayarlanmalıdır. 288 kalori içeren 1 orta boy porsiyon tavuk sote, normal kalorili bir lezzettir ve zayıflama sürecinde olanların azar azar yemesi önerilir. Aşırıya kaçtıysanız egzersiz yaparak bunu telafi etmeniz lazımdır. Tavuk sote çok fazla olmamak kaydıyla ara sıra yenebilir. Her yiyeceğin tüketiminde bu kurala uymalı, gereğinden çok tüketilen her şeyin kilo yapacağını göz önünde bulundurmalıdır. İşte bu sebeple her besin grubundan yeteri kadar alınmalı ve fazlasından kaçınılmalıdır. Netice olarak, tavuk sote tüketimi abartılmadığı ve sürekli bir alışkanlık haline getirilmediği sürece formunuza zarar vermez. Lakin tam tersi olursa ne yazık ki kilo yapacaktır.

Tavuk Sotenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Tavuk sote, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu çeşitli besin maddelerini içerir ve bundan dolayı sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. B3 vitamini içeren tavuk sote, günlük vitamin ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır. Vücuda enerji veren tavuk sote, bir türlü geçmeyen halsizlik ve bitkinlik ile mücadele etmektedir.

Sağlıklı dişlere ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için fosfor adlı bir minerale gereksinim duyarız. İşte en iyi fosfor kaynaklarından olan tavuk sote, bu konuda bizim yardımımıza koşar. Zira 100 gram tavuk sote 0,6 miligram fosfor barındırır. Bilhassa çocuklar, bedensel ve zihinsel gelişimlerini tamamlayabilmek için daha çok fosfor almalıdırlar. Onların güvenle tüketebileceği en faydalı yemeklerden biri de tavuk sotedir.

Tavuk sote B6 grubu vitaminlere de sahiptir. Tavuk sotenin 100 gramında 0,6 miligram B6 vitamini mevcuttur. Bu özelliğiyle tavuk sote mental fonksiyonların etkinliğini artırır, saçlara bakımlı ve ışıltılı bir görünüm kazandırır.

Tavuk sote B2 (riboflavin,) bakımından zengindir. 100 gram tavuk sotede 0,25 miligram B2 vitamini yer alır. Hücrelerin zarar görmesini engelleyen ve dokuları ölü hücrelerden arındıran bu vitaminin, yaralara çok iyi geldiği bilinmektedir.

Selenyum, tiroid rahatsızlığı olanlar için büyük öneme sahiptir. 100 gram tavuk sote ise 14 mikrogram selenyum bulundurmaktadır. Tiroid tembelliğini gideren bu mineral, hipotiroid hastalığından kaynaklı şikayetleri de tedavi eder. Öte yandan içerdiği bu vitamin ve mineraller sayesinde tavuk sote, yiyenlere zindelik vererek hastalıklara karşı daha dirençli olmalarını sağlar.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT