10 Nisan 2020, Cuma 07:15

Mantının Yanına Ne Yapılır Yakışır Ne Servis Edilir?

Mantının Yanına Ne Yapılır Yakışır Ne Servis Edilir?

Türk mutfağının ünlü yemeklerinden olan mantı doyuruculuğu ve lezzetiyle başlı başına bir öğün yerine geçmektedir. Ancak mantıyı bazı besinler ile tüketmek mantının lezzetine lezzet katacaktır.

Mantının Yanına Ne Yenilebilir?

Ülke mutfağının en meşhur ve beceri isteyen yemeklerinden olan mantı ev hanımları tarafından çokça tercih edilip sofralarda yerini almaktadır. Mantının yanına önereceğimiz lezzetlerle siz de misafirlerinizin damak tatlarına hitap edebilirsiniz.

 1. Mantının vazgeçilmezi üzerine dökülecek sarımsaklı yoğurt ve salçalı kırmızı biberli sostur. Yanına bir de salatalık turşusu veya kola olursa tadından yenmez.
 2. Ana yemeği mantı olan bir öğünün başlangıcında çorba da iyi bir seçenek olabilir. Mercimek ve ezogelin başta olmak üzere bol kaşarlı domates çorbası ile de yemeğe sıcak bir başlangıç yapılabilir.
 3. Seçeceğiniz çorbanın ardından mantı servisiyle devam ederken sofraya mercimek köftesi, pilaki, salatayla çeşitlilik katabilirsiniz. Boş zamanınızda hazırlayabileceğiniz biber dolması, zeytinyağlı yaprak sarmayla misafirlerinizin damaklarında eşsiz bir tat bırakabilirsiniz.
 4. Yoğurtlu mantının yanında bol yeşillikli bir salata güzel tercih olabileceği gibi farklı salata seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. “Salata istemeyenlerdenseniz salatalık turşusu veya karışık turşu ile lezzet uyumunu yakalayabilirsiniz.
 5. İçecek olarak daha önce de belirttiğimiz gibi kola güzel bir tercih olsa da asitli içecekleri tüketmeyenlerin sayısı da oldukça fazladır. Misafirleriniz için meyve suları, limonata vb. tercihler yapabilirsiniz veya evde hazırlayacağınız komposto gibi özel içecekler de misafirlerinizin kalbinde yer edecektir.
 6. Mantının ardından sırada tatlı var. Mantı ağır bir yemek olacağı için tatlı konusunda hafif seçimler yapmanız önemli. Uğraş gerektiren tatlılara vaktiniz yoksa daha pratik tariflere yönelebilirsiniz.Hem şerbetli hem de hafif bir tatlı olan revani iyi bir seçim olabilir. Bunun yanı sıra sütlaç, güllaç, muhallebi gibi sütlü tatlılar veya dondurma gibi soğuk tatlılar tercih edilebilir.

Mantının Yanına Ne Gider?

 1. Salata
 2. Çorba
 3. Mercimek çorbası
 4. Acılı ezme
 5. Meşrubat ,
 6. Köfte
 7. Kızartma
 8. Kısır
 9. Börek
 10. Yaprak sarma
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT