23 Eylül 2021, Perşembe 07:50

Marasmus Hastalığı Ve Kwashiorkor Arasındaki Fark Ne Nasıl Geçer

Marasmus Hastalığı Ve Kwashiorkor Arasındaki Fark Ne Nasıl Geçer

Marasmus yani malnütrisyon aşırı yetersiz beslenmeye bağlı oluşan bir hastalıktır. Marasmus hastalığı daha çok çocuklarda görülmekle beraber protein ve enerji eksikliği yaşayan, yetersiz diyet uygulayan ve  ciddi beslenme bozukluğu yaşayan herkeste ortaya çıkabilir. Genellikle ilk 6 ay anne sütünden mahrum kalan bebeklerde, anne sütünün erken kesildiği bebeklerde ve yetersiz ek gıda ile beslenen bebeklerde görülmektedir.

Marasmus Hastalığı Ve Kwashiorkor Arasındaki Fark Nedir?

Marasmus hastası çocukların cildinde pigment bozukluğu görülür. Kwashiorkor hastalarında ise deride yanma ve karın şişliği görülür.

Marasmus hastaları diyette besin öğelerinin bulunmaması nedeniyle etkilenirken, Kwashiorkor hastaları diyette yeterli kadar protein alamayanları etkiler.

Marasmus hastalığı daha çok bebeklerde ve küçük çocuklardaa görülürken, Kwashiorkor hastalığı biraz daha büyük çocukları etkiler.

Marasmus hastalarının tedavi sürecinde B vitamini ile desteklenen bir diyet programı ile tedvi edilirken,  Kwashiorkor hastaları bolca protein bulunan besinlerler tüketerek tedavi edilirler.

Marasmus hastaları sürekli kilo kaybederken, Kwashiorkor hastaları büyüme ve gelişimini sağlıkla tamamlayamaz ve kilo alamazlar.

Marasmus hastası çocuklar dehidratasyon yani sıvı kaybı yaşarken, Kwashiorkor hastası çocukların ellerinde ve ayaklarıda ödem oluşur.

 Marasmus hastaları zayıf görünürken, Kwashiorkor hastalarının karnı şiş gözükmektedir.  

Marasmus hastaları sık sık ishal görür. Kwashiorkor hastaları ise nadiren ishal olmaktadır.

Marasmus Belirtileri Nelerdir?

 • Marasmusun en belirgin belirtilerinden biri gözle görülen ve ciddi derece belirgin olan zayıflıktır.
 • Marasmusdan etkilenen kişilerin kemikleri ve damarları daha belirgindir.  
 • Bir takım huysuzluk, mutsuzluk, sinirlilik gibi davranış bozuklukları görülmektedir.
 • Deri renkleri solgun olup ciltleri kurudur.
 • Zayıf olduklarından kaburgaları dışarı çıkık ve belirgindir.
 • Marasmustan etkilen çocuklarda kusma meydana gelir ve beden sıcaklıkları düşüktür.
 • Kronik ishaller görülür ve dışkı genelde pis kokuludur.
 • Eller, ayaklar, yüz ve gövdede ödem görülür.
 •  Saçları ince ve seyrek olup, saçları ve tırnakları kırılgandır.
 • Yüzleri hafiften buruşuk olup, gözleri içe çöküktür.
 • Marasmustan etkilenen çocukların bağışıklık sitemi düştüğünden sık sık solunum yollarında enfeksiyonlar meydana gelebilir.

Marasmus Nedenleri Nelerdir?

Marasmus hastalığının ana nedeni yetersiz beslenmeye bağlı gelişimsel sorunlardır. Bu çocuklarda protein ve kolori yetersizliği gibi beslenme bozuklukları görülür. Marasmus genelde, az gelişmiş ülkelerde, kıtlık çeken ve gıda tekniğinin az olduğu yerlerde görülmektedir.

Daha çok karbonhidratlı gıdalarla beslenen, sulu, şekerli ve unlu gıdalar tüketen çocuklarda büyüme ve gelişme yavaşlar, marasmus hastalığı görülebilir.

Yanlış beslenmeye bağlı marasmus hastalığı gelişebilir. Yani sadece belli başlı besinler tüketen ve diğer besinleri hiç yemeyen çocuklarda marasmus hastalığı görülebilir.

Prematüre bebekler yani doğması gereken zamandan daha erken dünyaya gelen bebekler ve düşük doğum ağırlıkları ile doğan bebekler yetersiz beslenmeye daha yatkındır.

Emzirme sürecindeki anne yetersiz beslendiğinde, bebek risk altındadır ve marasmus hastalığına yakalanabilir.

Marasmus Ödem Yapar Mı?

Evet, marasmus hastalığı ödem yapar. Marasmusun en önemli belirtilerinden biri de ödem yani su birikmesidir. Marasmus hastalarının elleri, ayakları, yüz ve gövdelerinde ödem görülmektedir.

Marasmus Nasıl Tedavi Edilir?

Marasmus hastalığının ağır olduğu vakalarda karaciğere yüklenmekten kaçınılır. Yani doktor damar yoluyla vitamin ve sıvı verecektir. Çocukta görülen olumlu gelişmeler neticesinde yavaş yavaş ağız yolu ile beslenmeye geçilir. Marasmus hastası çocuğun hayat enerjisi ve iştahı geldiğinde ağır vakalık durumundan kurtulmuş olacaktır. Şayet marasmus tedavi edilmez ise hayatı tehdit edebilir.

Marasmuslu çocukların bağışıklık sistemi düşük olduğundan enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riski daha fazladır. Bu nedenle beslenme ihtiyaçlarını karşılanması için doktor daha dengeli ve düzenli bir beslenme programı verecektir. Aynı zamanda doktor enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotik ve bazı ilaçlar reçete edecektir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT